Prema najnovijim podacima Kina je u veljači smanjila uvoz iranske nafte za čak 40% u odnosu na veljaču prošle godine i 41% u odnosu na siječanj ove godine, prenosi Reuters prema podacima koje su danas objavile kineske carinske službe.
U isto vrijeme, prošli mjesec Kina je ostvarila nove rekorde po pitanju uvoza nafte iz Saudijske Arabije.
Kina, najveći uvoznik iranske nafte na svijetu, prošlog je mjeseca smanjila uvoz na 290,000 barela po danu - pad od 41% u odnosu na siječanj.
Kina je naglo povećala uvoz iz Saudijske Arabije na čak 1,39 milijuna barela po danu prema podacima za veljaču - to predstavlja porast od 38,6% u usporedbi s veljačom prošle godine i oko 23% povećanje u odnosu na siječanj ove godine.
Kina je drugi najveći potrošač nafte na svijetu i glavni ekonomski partner Iranu. Iran je do sada izvozio čak 20% svoje nafte upravo u Kinu. SAD je jučer proglasio "izuzeće" za 11 država po pitanju uvođenja sankcija Iranu, ali Kina nije na tom popisu.
Kineske vlasti navode kako je smanjen uvoz nafte iz Irana zbog "nepovoljnih ugovora" koje nameće Teheran.
Ipak, malo je prevelika slučajnost da su dugoročni ugovori baš sada Kinezima postali toliko "nepovoljni" - pogotovo u situaciji kada je Iran, više no ikad, spreman na pregovore oko svih ugovora i uvjeta. Podsjetimo se samo transformacije ugovora s Indijom (vidi: Propao EU plan da pridobije Indiju na svoju stranu protiv Irana).
Nešto drugo se ovdje dešava - kineska neo-liberalna bankarska elita, koja se već desetljećima skriva iza skuta "komunističke partije s kineskim karakteristikama" ne smije dozvoliti da im se uvedu financijske sankcije od strane SAD-a.
Zbog toga SAD i nije proglasio "izuzeće" za Kinu, jer Kina - za razliku od EU zemalja koje su doslovno preslabe za prekid uvoza iranske nafte - se već uspješno prebacila na "podobniji" izvor nafte, tj. Saudijsku Arabiju.
Već ranije smo prenijeli vijest o nagloj hiper-produkciji Saudijske Arabije zbog iranske krize (vidi: Zbog sankcija Iranu znatno povećan uvoz nafte iz Saudijske Arabije) - kako i prenosi današnji izvještaj Reutersa, Saudijci trenutačno imaju ogromne zalihe na raspolaganju, rezerve koje samo čekaju na izvoz.
U široj perspektivi Kina ovim potezom postaje sama sebi kontradiktorna. S jedne strane u Pekingu raste nervoza jer im je Obama, doslovno javno, poručio kako će američka vojska idućih godina zavladati Južnom Azijom - dok s druge strane, ovakvim pogodovanjem, rade sve da do toga dođe što brže.
Kineska ekonomija, nakon desetljeća naglog rasta zbog prodornog uvođenja tržišne ekonomije, sada se nalazi pred stagnacijom. Kineski "balon" bi mogao puknuti slično kao i španjolski građevinski sektor kojeg su do prije par godina neupućeni ekonomisti također nazivali "čudom" - danas mamutske prazne, dovršene i polu-dovršene, stambene zgrade krase španjolski horizont.
Ipak, kineska jednopartijska vlast i dalje smatra kako je kapitalizam (minus demokracija, plus crveni folklor) najbolji mogući ekonomski model - do kad, ostajemo nam da vidimo.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.