U zapadnoj Africi nastala su prva prava carstva afričkog kontinenta, prije svega srednjovjekovno carstvo Mali, koje je kontroliralo saharske trgovačke puteve i bogatilo se na prodaji zlata i soli. Ta je civilizacija nastala u dolini rijeke Niger koja je i danas glavna rijeka zapadne Afrike i koja se proteže 4180 kilometara spajajući suvremene države Nigeriju, Benin, Niger, Mali, Gvineju i Sijera Leone, ali zapravo cjelokupni zapadni dio kontinenta. Treća je najduža rijeka u Africi, nakon Nila i Konga, a poznata je i po svojoj masivnoj delti u Gvinejskom zaljevu u Nigeriji, poznatom nalazištu naftnih bogatstava. Ujedno je ta rijeka osnovica osobite političke kulture u zapadnoj Africi.
Unutar društvenih znanosti, a napose politologije, razvila se politička geografija kao studij međuovisnosti geografskog prostora i političkog procesa, odnosno izučavanje geografskih posljedica političkih odluka i akcija, geografskih čimbenika koji se razmatraju u donošenju odluka kao i uloge bilo kojeg geografskog čimbenika koji je utjecao na političku odluku. Ukratko, radi se o simbiozi politike i prostora. Tako i resursi doline rijeke Niger omogućavaju državama da postanu velikim čimbenicima u Africi; nakon srednjovjekovnog Malija i francuske kolonijalne uprave, danas je to Nigerija, koja svoj položaj duguje naftnom bogatstvu. Istovremeno, ti su resursi doveli do krvavih sukoba koji ni danas ne jenjavaju u ovom dijelu svijeta.
Oko Nigera se mogu razvidjeti mnogi geografski različiti krajevi. Suvremena Mauritanija, Mali, Niger i Čad povećma su definirani širenjem saharske pustinje, suhe i neplodne barijere koja je stoljećima služila kao prirodna obrana gradova u unutrašnjosti Sahare i davala mogućnost trgovačkih kretanja samo pripremljenim i iskusnim karavanama. Južno od Sahare nalaze se savane s ugodnom klimom i mnoštvom obradive zemlje, gdje su nastali i mnogobrojni gradovi. Nešto južnije počinju rasti tropske prašume, gdje nema prilike za dobru poljoprivredu, a obala je sposobna za ribarstvo i trgovinu.
Ovi zemljopisni čimbenici tvore genezu zapadnoafričkih država i njihovih sukoba. Za Europljane je strateški najvažnija zemlja bio Čad, područje mnogobrojnih sukoba. Bivša francuska kolonija uspjela je odbaciti u osamdesetima nasrtaj libijske vojske, a istočne granice Čada se nisu u potpunosti utvrdile sa Sudanom sve do 2010. Francuska vojska zapravo nikad nije ni otišla iz Čada. Posljednja velika intervencija dogodila se u siječnju 2013. kada su posebne snage francuske vojske napale radikalne islamističke borce koji su zauzeli cijelu sjevernu polovicu susjednog Malija. To je bila operacija Serval, glavna afrička akcija predsjednika Françoisa Hollandea. Francuzi su upali u središnji malijski grad Mopti, što je ostavilo velikog negativnog dojma na čadskog predsjednika Idrissa Debyja. Ali Deby je time samo dobio potvrdu da je Pariz odabrao Čad kao sjedište svog utjecaja u Africi.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.