Rijetko se može čuti da jedan apsolutni vladar odluči uvesti demokraciju, ukinuti svoju samovolju, dati parlamentu moć da ga se smijeni, a da narod golemom većinom nije zadovoljan tom odlukom. To se dogodilo prije deset godina u maloj himalajskoj kraljevini Butanu. Tadašnji kralj Jigme Singye Wangchuck donio je odluku da uvede ustavnu monarhiju u Butan, uspostavi demokratski sustav vlasti, dozvoli slobodne parlamentarne izbore, te je poručio da se povlači s mjesta kralja u korist svog sina i nasljednika Jigme Khesar Namgyela Wangchucka, koji danas vlada kao pet butanski monarh. Narod Butana bio je naprosto zgrožen takvom odlukom, pitajući se zašto kralj radi takve stvari.
Treba napomenuti da je shvaćanje demokracije u Butanu povezano s neredima demokratskog poretka u azijskim zemljama, poput Indije ili Tajlanda. Demokracija se često povezuje s nestabilnošću vlasti, stranačkim borbama, prosvjedima i nemirima. Stoga je kraljeva odluka za demokratski zaokret dočekana s podozrenjem i golemom zabrinutošću. Kralj je doslovce morao proputovati pješice cijelu svoju zemlju i razgovarati s ljudima kako bi im prenio poruku i svoju viziju demokratskog Butana.
U proljeće 2008. Butan je proveo svoje prve višestranačke izbore. Preko osamdeset posto glasača izašlo je na izbore. Stranka Druk Phuensum Tshogpa (DTP) premoćno je pobijedila i zauzela 44 od 47 mjesta u Nacionalnoj skupštini. Ipak, malo koji Butanac je smatrao da će ovi povijesni izbori značajno promijeniti politički smjer zemlje. Butanci su posljednjih dva desetljeća doživjeli nevjerojatan porast životnog standarda.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.