Dva mjeseca nakon sporazuma EU i Turske o izbjeglicama možemo zaključiti da je ta stvar propala. Bruxelles neće Turcima ukinuti vize za putovanje, a oni se ne žele mijenjati onako kako to od njih traži Europa. Ali što će biti s izbjeglicama? Hoće li ih Turci na ljeto ohrabriti da zaplove ka grčkim otocima na putu ka zapadnoj Europi? Ima li EU famozni 'plan B' i što on sadrži?
Nekakav rezervni plan postoji, ali kao i mnogi europski planovi vjerojatno je teško provodljiv, jer ne ovisi samo o volji Europe. Javnost je mogla saznati iz njemačkog tabloida 'Bild', koji se pozvao na anonimni izvor iz Bruxellesa, da je ukratko ideja da se šest milijardi eura koje su trebale ići Turskoj, preusmjere na Grčku, a da plan ostaje manje više isti.
Podsjetimo, prema dogovoru EU i Turske, iz Grčke u Tursku trebaju se vratiti svi Sirijci tražitelji azila kojima su zahtjevi odbijeni prema Direktivi o proceduri azila, dok bi za jednog odbijenog azilanta koji s grčkih otoka bude vraćen u Tursku jedan registrirani Sirijac mogao doći iz Turske u Europu. Turska se također obvezala da će učiniti sve potrebno da zatvori sve ilegalne rute za ulazak Sirijaca u Europu, morem i kopnom.
Brojke kojima operiraju grčke vlasti pokazuju da je od 20. ožujka kada je dogovor EU i Turske počeo važiti, iz Turske u Grčku pristiglo 8.500 izbjeglica, dok je u Tursku iz Grčke vraćeno 400, odnosno manje od pet posto. Grci su odobrili azil tek za oko 200 Sirijaca. Problem za Grke je, prema riječima tamošnjih dužnosnika, što su mnogi tražitelji azila izuzeti iz procesa deportacije u Tursku zbog bolesti ili zato što su povrijeđeni. Onih 400 koje je Grčka vratila u izbjegličke kampove u Turskoj već tjednima nemaju pristup odvjetnicima, što ne odgovara dogovoru Bruxellesa i Ankare.
Usprkos manjkavostima dogovor EU i Turske ispunio je svoju osnovnu zadaću, jer je drastično smanjio priljev izbjeglica u Europu, kojih je u siječnju bilo 67.415, a u travnju tek 3.460. U Bruxellesu su morali biti prezadovoljni ovim brojkama kada su početkom svibnja predložili da se Turskoj ukinu vize za Schengensku uniju.
A onda je na scenu stupio nepredvidljivi europski partner – turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan koji je odbio promjeniti sporni antiteroristički zakon u zamjenu za viznu liberalizaciju, poručujući usput Europi da svako treba ići svojim putem. Čovjek koji je s Europom pregovarao sporazum, turski premijer Ahmet Davutoglu podnio je ostavku. Sada u Bruxellesu razgovaraju s turskim ministrom za europske poslove Volkanom Bozkirom, kojeg Erdogan šalje da pregovara novu varijantu sporazuma s Europom.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.