Naš Mjesec je fascinantan, zar ne? Uvijek je fascinirao, tolike priče imamo o njemu, mitove, misterije... Možemo samo zamisliti kako su naši preci, prije izuma teleskopa i razvoja astronomije poimali Mjesec. Iako im je to "svjetlo na nebu" djelovalo misteriozno, već u ranim danima naučili su se orijentirati prema njemu, izgradili su svoje živote koristeći ga kao kompas i sredstvo za računanje vremena i sezona.
No, kako je naš jedini satelit zapravo nastao? Zanimljivo je da i danas još uvijek postoji veći broj teorija. Sve do 80-ih godina bila je popularna teorija da ga je naša Zemlja zapravo "zarobila" - došao je k nama, privukli smo ga svojom silom i od onda se okreće zajedno s nama i oko nas. Kasnije je dominaciju preuzela jedna druga teorija, koja je najpopularnija danas, a ona kaže da je davno o Zemlju udarila planeta veličine Marsa, planeta po imenu Theia. Od materijala koji je nastao od tog snažnog udarca stvorio se naš Mjesec koji je, dakle, potomak planete Theia, odnosno "dijete" Zemlje i Theiae.
Ono što je naročito zanimljivo je činjenica da je taj udarac "nagnuo" našu Zemlju za 23,5°, a to će se pokazati od neizmjerne važnosti jer na temelju tog nagnuća danas imamo godišnja doba.
Gledamo Mjesec na nebu gotovo svake noći i, pošto smo itekako navikli na njega, može nam se dojmiti da i nije baš tako daleko, kao da ga možemo "dohvatiti". U stvarnosti, kada se okrenemo brojkama, Mjesec je poprilično, stvarno poprilično, daleko od nas - 384,400 kilometara, da budemo točniji. Koliko je to? Najbolje da tu udaljenost prikažemo grafički.
Udaljenost Zemlje i Mjeseca - svaki piksel na ekranu (kada povećate sliku) predstavlja čak 500 kilometara:
Dalje je no što ste mislili? Ništa čudno. Stvar je u tome da smo navikli Mjesec zamišljati "tik" do naše Zemlje zato što na kartama Sunčeva sustava planete i nebeski objekti nisu prikazani sa stvarnom udaljenošću, dakako, kako bismo ih bolje vidjeli.
Mjesec je inače grafički često prikazan otprilike ovako: Izgleda vrlo blizu zar ne? Samo što nije.
Ima još toliko toga zanimljivog što bismo mogli reći o Mjesecu, ali danas ćemo se osvrnuti na jednu njegovu specifičnu zanimljivost, njegovu "daleku stranu".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.