Erdogan kod Putina u Sočiju: Turski predsjednik zadnji je relevantni posrednik u ovom ratu - što je dogovorio?
Kako se i najavljivalo, tijekom današnjeg dana u ruskom Sočiju sastali su se ruski predsjednik Putin i turski predsjednik Erdogan. Ono što pak nije bilo poznato je kakav će biti ishod razgovora na temu eventualnog povratka Rusije u okvire crnomorskog sporazuma koji je omogućavao Ukrajini da slobodno izvozi žitarice preko Crnog mora (dok se Rusija iz sporazuma nije povukla u srpnju ove godine). Na iznenađenje nekih, Putin je poručio kako je Rusija otvorena za diskusije o povratku u okvire crnomorskog sporazuma. Ništa konkretno još nije dogovoreno, no potvrda od Putina da je Rusija voljna vratiti se u okvire sporazuma svakako je značajna, naročito imajuću u vidu koliko taj sporazum znači za stabilnost hrane na globalnom tržištu (iako Rusija tvrdi da je žito iz Ukrajina završavalo primarno u bogatim EU zemljama, a ne u potrebitim zemljama kao što su afričke zemlje).
Ali ova priča bitna je i u širem kontekstu jer Turska je već ranije u nekoliko navrata istaknula kako želi da obnova crnomorskog sporazuma (pri čemu je inicijalna ona, zajedno s UN-om, bila posrednik prije godinu dana) bude i nešto veće - možda i početak kraja rata u Ukrajini.
Ankara smatra da bi obnova sporazuma mogla dovesti Rusiju i Ukrajinu za pregovarački stol, odnosno da bi se ovaj sporazum mogao u konačnici pretvoriti u nešto puno veće - mirovne pregovore koji bi imali za cilj okončati rat koji traje od veljače 2022. godine.
Ako imamo to u vidu, treba li Putinovu "spremnost za razgovore o crnomorskom sporazumu" smatrati i kao zelenim svjetlom da je Rusija voljna razgovarati i o okončanju rata? Možda, no to čak ni ne bi bila velika novost, jer Rusija je u više navrata istaknula kako je ona voljna ponovno pokrenuti takve razgovore, ali da je Kijev taj koji nema nikakve volje sjesti za pregovarački stol. To je točno - Kijev je uporno isticao kako ne želi voditi nikakve razgovore o miru, ni sa kime, pogotovo ne s Rusijom, sve dok ti pregovori ne budu uključivali zahtjev da Rusija u potpunosti povuče sve svoje trupe s kompletnog okupiranog prostora Ukrajine. Drugim riječima, ukrajinski zahtjevi već su neko vrijeme nerealni i dok su takvi pregovori su nemogući. Zelenski pak, da bi utvrdio da tako i ostane, čak je usvojio i predsjednički dekret kojime zabranjuje bilo kakve pregovore s Rusijom "dok je Putin na vlasti".
No, vratimo se na okvire samog crnomorskog sporazuma, a njegove šire implikacije možemo prokomentirati kasnije kad stignu neke konkretnije potvrde o njegovoj mogućoj obnovi.
Rusija se povukla iz crnomorskog sporazuma u srpnju ove godine, godinu dana nakon što je isti stupio na snagu pod pokroviteljstvom Turske i UN-a. Rusija se povukla zbog, kako tvrdi, prepreka na koje nailazi njihov poljoprivredni izvoz, uključujući hranu i gnojivo. Nadalje, kao što smo već i spomenuli, Moskva navodi kako nedovoljno ukrajinskog žita dolazi na bitna odredišta, odnosno u siromašne zemlje. Prema nekim izvorima, ne samo ruskim, žito iz Ukrajine završava u već ionako vrlo popunjenim europskim silosima čime se zapravo situacija na tržištu hrane (i inflacija cijene hrane) samo pogoršavaju.
Rusija se htjela povući iz sporazuma i ranije, u nekoliko navrata, ali uvijek je Erdogan uspijevao nagovoriti Putina da ne poteže takav potez. U srpnju je ipak sporazum puknuo. Može li Erdogan sad ponovno nagovoriti Putina na suradnju, odnosno može li mu ponuditi nešto konkretno što bi Rusiju dovelo natrag u okvire sporazuma?
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.