Kakva je poveznica između aktualne katarske krize i rata u Siriji? Kako će se jedan vrući sukob odraziti na ovaj zagrijavajući? Korelacija je mnogo, ali ono ključno što se može zaključiti je ovo - izbijanja krize u Zaljevu znači da se sirijski rat nalazi blizu završetka.
Nije čak ni bitno kako će rat u Siriji završiti, bilo pobjedom Assada ili njegovim padom (u ovom trenutku je očito da Assad ipak dobiva rat, ali kakvu Siriju? O tome nešto kasnije u tekstu) - činjenica jest da se rat završava, a izbijanje krize u Zaljevu je možda i najsnažniji nagovještaj toga.
Između dojučerašnjih anti-Assad saveznika sada izbija jedan zaljevski hladni rat, u sličnom stilu kao što je izbio i onaj veliki Hladni između SAD-a i SSSR-a pred kraj Drugog svjetskog rata, odnosno neposredno nakon njega.
Ujedinjeni protiv istog neprijatelja, saveznici će se međusobno pomagati da bi što prije ostvarili svoju širu geopolitičku agendu, no, takvi scenariji uvijek mogu imati samo dva potencijalna ishoda: ili će zajednički neprijatelj biti poražen ili će se pokazati prejakim pa će se od njegovog uništenja morati odustati.
U svakom slučaju, nestanak žurnosti po pitanju fokusiranja na zajedničkog neprijatelja dovest će neke od ranije jasne stvarnosti natrag u fokus. SAD i SSSR bile su sile s dijametralno suprotnom ideologijom, barem u svojoj osnovi, i kao takve nikada nisu mogle biti saveznice - osim u slučaju da ih ujedini dovoljno bitan zajednički neprijatelj. Kao što i znamo, Moskva i Washington ujedinili su se u borbi protiv Hitlera, a Zaljevske monarhije, zajedno s Turskom i Zapadnim silama, bile su godinama ujedinjene u borbi protiv Assada - Assad je, dakle, bio njihov Hitler.
Sjećamo se diplomatske krize između Katara i drugih zaljevskih monarhija 2014. - tada su se povlačili ambasadori, no sve skupa djelovalo je krajnje mlako u usporedbi s aktualnim tenzijama. Zašto već tada Rijad i Abu Dhabi nisu pritisnuli Dohu do kraja? Pa katarski "grijesi" tada su bili jednaki današnjima, ne podupire Katar danas Muslimansku braću ili Hamas ništa više no što ih je podupirao prije 3 godine, štoviše, možda su čak malo i popustili s time kako bi eventualno izbjegli baš ovakvu situaciju koja je ipak izbila.
2014. je bila prijetnja po pitanju što bi se jednog dana moglo dogoditi, no, tada definitivno nije bio trenutak za ekskomunikaciju Katara, bogatog Katara koji intenzivno financira ekstremističke anti-Assad skupine po Siriji. Katar je bio potreban u borbi protiv Assada, žilavog Assada koji se održao i protiv tako velike alijanse koja se posložila protiv njega.
Sav taj novac, sve to oružje i sva ta ekstremistička mobilizacija nije uspjela slomiti Siriju - dakako, Siriju koja je u drugoj fazi rata dobila snažniju podršku dva ključna saveznika, Rusije i Irana, bez kojih ne bi preživjela.
Sada postaje očito da se Assada neće moći srušiti, moći će se eventualno oduzeti mu kontrola nad određenim dijelovima njegove zemlje (kurdski dijelovi gdje će SAD dominirati putem posrednika).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.