Jedna od najuzbudljivijih analiza okolnosti zbog kojih se dogodila pobjeda Donalda Trumpa na američkim predsjedničkim izborima došla je od poznatog ruskog obavještajnog časnika Andreja Bezrukova. On tvrdi da je krah liberalnog establishmenta i dolazak Trumpa posljedica pogrešne strategije SAD-a u posljednjih 20 godina u kojima je Washington žrtvovao dugoročne ciljeve zarad kratkoročne koristi. 'Bili su na autopilotu. Obama je bio politički aktivist, a ne predsjednik', navodi Bezrukov. Prije razmatranja njegovih originalnih zapažanja glede odnosa Amerike i Rusije, te objašnjenja zašto je 'cvjetna revolucija' krenula u Americi, a ne u Rusiji kako je planirano, treba znati osnovno o Bezrukovu.
Priča o pukovniku Bezrukovu (1960) zbilja bi mogla biti bogat materijal za hit roman iz žanra špijunske literature. To je izvanredno uzbudljiva priča o 'nelegalima' - nekada sovjetskoj, a sada ruskoj špijunskoj eliti. Nelegali (ilegalci) su oni kojih se šalje u najopasnije misije i koji borave po stranim zemljama pod lažnim imenima i s lažnim osobnim ispravama. Pukovnik Bezrukov je desetljećima bio Donald Howard Heathfield, sin rano preminulog kanadskog diplomata, odrastao u Pragu. Sa suprugom Tracey Lee Ann Foley se 1999. preselio u SAD i narednih 11 godina nije progovorio niti riječ na materinjem ruskom jeziku. To ne bi bilo tako čudno da gospođa Foley nije zapravo bila Elena Vavilova. Oboje su dakako prošli školu KGB-a.
Prije nego se 2000. zaposlio u konzultantskoj kompaniji Global Partners Inc, Heatfield je završio studije ekonomije na kanadskom Sveučilištu York, zatim parišku Ecole des Ponts, te magistrirao na Kennedy školi upravljanja na Sveučilištu Harward. Visoko obrazovanje i kanadska putovnica otvorili su mu mnoga vrata u Americi, a bio je zaposlen u tvrtkama Alstom, Boston Scientific, General Electric i T-Mobile. Njegova tvrtka Future Map, koju je osnovao 2006. bila je specijalizirana za rad s vladinim i korporativnim sistemima strateškog predviđanja i planiranja. Bio je članom World Future Society organizacije, za koju je Boston Herald opisao kao tvornicu misli, kada je riječ o novim tehnologijama.
Na njihovim konferencijama okupljali su se vodeći ljudi američke javne uprave, pa je Bezrukov lako sklapao mnoga poznanstva s važnim ljudima. Među njima je bio i Leon Fuerte, tadašnji savjetnik za nacionalnu sigurnost potpredsjednika SAD-a Al Gorea. Sa suprugom koja je radila kao agent za nekretnine i s dvoje djece živio je u Cambridgeu u državi Massachusetts sve do uhićenja u lipnju 2010, kada su inspektori FBI-a upali u njihovu kuću dok su proslavljali 20. rođendan starijeg sina Tima Foleya. Prema pisanju The Guardiana, Tim i njegov mlađi brat su se uplašili da su agenti došli zbog njih jer su pili šampanjac, a još nisu imali 21 godinu. No, povod je bio ozbiljniji. Policija je došla zbog njihovih roditelja koje je provalio jedan od 10 ruskih špijuna iz njihove grupe, Cinkaroš se preziva Potejev, prebjegao je kod Amerikanaca i sin je heroja SSSR-a.
Bezrukov i Vavilova ubrzo su vraćeni u Moskvu u špijunskoj razmjeni Rusije i SAD-a, a on je sada docent na katedri za vanjsku politiku moskovskog Sveučilišta Lomonosov. Bezrukov je po povratku u domovinu najprije bio savjetnik u Rosnjeftu. Mediji ga često pozivaju u goste, a njegova knjiga 'Rusija i svijet 2020 – konture nemirne budućnosti' iz 2015. izazvala je očekivano veliku pažnju u vanjskopolitičkim krugovima. Čitatelji doista nisu ostali uskraćeni, jer je autor u njoj otvorio mnoga ključna pitanja svjetske politike, govoreći o sustavnoj krizi atlantizma, stvaranju ekonomskog trokuta Rusija-Turska-Iran, te o novoj politici američke Republikanske partije koja želi dijalog i ublažavanje tenzija s Rusijom.
U jednom od mnogih intervjua Bezrukov je objasnio da on nije bio špijun, nego obavještajac, a to je kako kaže vrlo romantična profesija. On tvrdi da nije radio protiv SAD-a, nego za Rusiju, te da je uživao u američkom načinu života. Slušajući ga dok govori o vlastitom životu nije lako razlučiti što je od toga romansa, a što činjenična stvarnost, ali bez obzira na to Bezrukov drži pažnju. Treba vjerovati da će on jednoga dana napisati memoare, a do tada nam ostaje ovih nekoliko pasusa s pričom koja je došla iz različitih izvora. No, što Bezrukov misli o krahu Demokratske stranke i Hillary Clinton, te pobjedi Trumpa? Kako se to dogodilo?
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.