
Ekstremno izvan zone komfora: Zadnji put kad je Izrael kopnenim snagama ušao u Gazu bilo je prije desetak godina i od te traume se još nije oporavio
Sve ukazuje na kopnenu ofenzivu Izraela na Pojas Gaze. Čak je i izraelski ministar obrane jasno rekao da se to sad priprema, ali, jasno, nije rekao kada kreće. U međuvremenu izraelske zračne snage nastavljaju s neprestanim bombardiranjem gradskih četvrti Gaze rušeći brojne zgrade, a broj ubijenih na prostoru palestinske enklave prešao je tisuću te će vjerojatno nastaviti rasti i nakon ove nove noći koja dolazi.
Nakon što je Hamas u subotu izveo svoj upad u izraelski teritorij, ubivši možda i stotine izraelskih civila, a znatan broj ih je odveden u zarobljeništvo natrag u Gazu, izraelski premijer Benjamin Netanyahu odmah je objavio rat, a ministar obrane Yoav Gallant naredio "kompletnu blokadu" Pojasa Gaze. Nedugo zatim mobilizirano je čak 300.000 vojnika rezervista. Medijski izvori navode kako je Netanayahu u telefonskom razgovoru i američkom predsjedniku Bidenu rekao da je "kopnena ofenziva neophodna".
I dok se takav scenarij očito priprema, iako Izrael zna da ne može imati onaj element iznenađenja koji je imao Hamas prije nekoliko dana, ovo je idealan trenutak da se osvrnemo na ranije izraelske upade vojskom u Pojas Gaze jer ovo, dakako, ne bi bio prvi put.
Zadnji upad vojskom u Pojas Gaze dogodio se 2014. godine. Ta ofenziva pokrenuta je deset dana nakon izbijanja sukoba koji je trajao ukupno 50.
Kako je to izgledalo tada? Prvo je uslijedilo tjedan dana intenzivnih zračnih napada (iako su ovi aktualni još i intenzivniji, zapravo ovo su najveći zračni napadi na Gazu ikad). Rijetka kopnena invazija krenula je 17. srpnja 2014. uz žestoko artiljerijsko gađanje gradova Beit Hanoun i Beit Lahiya na sjeveru Pojasa Gaze.
Dana 19. srpnja, izraelske su kopnene snage pokrenule razorni napad na Shujaiyu u istočnoj Gazi. Okrug je jedno od najgušće naseljenih područja u enklavi, dom za više od 90.000 ljudi na samo šest kvadratnih kilometara.
11 topničkih bataljuna gađalo je područje sa 7000 visokoeksplozivnih granata, dok su zračne snage istovremeno izbacile oko 90 tona eksploziva. Ubijeno je 55 palestinskih civila, od čega 19-ero djece.
Gotovo 700 zgrada je potpuno uništeno, dok su stotine drugih teško oštećene. No, još gore je tek dolazilo - 1. kolovoza kopnena vojska ispalila je 1000 topničkih projektila na južni grad Rafah, uz podršku zračnih snaga. Tenkovi i buldožeri također su sravnili s zemljom više kuća. U napadu je u jednom danu ubijeno 75 civila, uključujući 24 djece.
Ukupno je u gotovo dvomjesečnom sukobu izvedeno 6000 izraelskih zračnih napada te je ispaljeno 50.000 tenkovskih i topničkih granata sa zemlje.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.