"Bez daha smo osluškivali što se događa i ubrzo smo shvatili da policajaca ima puno. Dok smo čučali pribijeni jedan uz drugoga vidjeli smo sjene nekoliko grupa ljudi koji su bježali u šumu. Uskoro smo začuli lavež policijskih pasa i uvukli smo se još dublje među drveće. Tu smo proveli noć, ali nismo zaspali dok zvukovi nisu potpuno utihnuli. Ujutro smo krenuli dalje s idejom da se domognemo prvog sela i nekog taksija koji će nas prevesti u Budimpeštu", svjedočio je u svojoj ispovjedi za Advance ilegalni migrant iz Sirije, apsolvent etnologije Menan Reshko (27) na odličnom engleskom jeziku, dok u Beogradu čeka novac od obitelji kako bi ostvario san i domogao se Njemačke.
Menan (prvi s lijeva) s bratom i prijateljimaAmnesty international u svojem najnovijem izvješću naveo je da 'emigranti bježe od rata i progona putujući preko Balkana u nadi da će pronaći sigurnost Europe, ali da postaju samo žrtve zlostavljanja i iskorištavanja prepušteni na milost i nemilost neučinkovitom sustavu azila', te da su 'Makedonija i Srbija sudoper za prelijevanje izbjeglica i migranata koje nitko u EU izgleda neće primiti'.
Riječ je zapravo o velikoj seobi naroda koja je nedavno započela. Stanovništvo Bliskog istoka bježeći od ratnih strahota nezadrživo hrli ka zapadu. Velika seoba naroda dovela je do pada Zapadnog Rimskog carstva u petom stoljeću. Bio je to kraj Starog vijeka.
Koliko god seoba bila masovna i nezadrživa kao pojava, u njenoj biti je čovjek pojedinac sa svojim osobnim paketom i vjerom da je tamo negdje daleko od kuće nada za koju vrijedi riskirati i vlastiti život. Na put kojim oni idu kreće se jednom u životu, pa su sve njihove misli usmjerene samo naprijed. Pred čitateljima Advancea je autentična ispovijed emigranata iz Sirije, koja je u isti mah posve tipična i osobna, uzbudljiva i strašna, ispunjena hladnim strahom i beskrajnom nadom.
Oko Beogradskog kolodvora
Okolica beogradskog željezničkog i autobusnog kolodvora i prije je bila vrlo živopisno mjesto na kojemu se fini svijet nije zadržavao dulje no što je morao.
AfganistanciIpak posljednjih mjeseci otkad je tamo svojevrsni sabirni centar za ilegalne emigrante iz Sirije, Iraka, Afganistana, Libije i drugih zemalja odakle se bježi sa naramkom stvari, Beograđani uglavnom ne žele niti proći ovuda.
Po gradu se može čuti da tamo dolje oko 'štajge' po parkovima, na pločnicima i u haustorima spavaju neki nesretni ljudi, da ih je mnogo i da izgledaju kao utvare.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.