Američki predsjednik Barack Obama iskoristio je priliku da za vrijeme govora u sklopu Asia-Pacific economic summit-a (APEC) koji je održan jučer na Hawaii-ma, kritizira Kinu i kinesku ekonomiju.
Poručio je Kinezima da moraju uvidjeti činjenicu kako su sada "odrasla" ekonomija i da je vrijeme da se počnu ponašati u skladu s time. Pri tome je Obama nesumnjivo mislio na upravljanje kineskom valutom i financijsku štetu koju zbog toga trpe američke kompanije.
Za vrijeme govora Obama je istaknuo: "Kina mora napokon shvatiti kako je njihova uloga danas drugačija nego što je bila prije 20 ili 30 godina. Kada su tada kršili pravila, nije bilo toliko važno, nije imalo toliki utjecaj."
U otvorenoj kritici Obama je napomenuo kako Kina nije napravila dovoljno da osnaži svoju valutu Yuan. Takva ekonomska politika zadaje velike probleme američkoj ekonomiji.
"Znamo kako Kina ima problema kada je u pitanju mijenjanje njihove politike. Ali mi, kao i brojne druge države, smatramo kako ovako dalje više ne ide - što je previše, previše je." - oštro je zaključio Obama.
Kako Kina "uništava" američku ekonomiju:
Kada američki dolar gubi na vrijednosti, Kinezi kupuju dolare kako bi ga stabilizirali. U tom procesu kineska valuta Yuan ostaje stalno na istoj vrijednosti. To u konačnici znači da Kina može proizvesti puno više od SAD-a po daleko nižim cijenama.
U isto vrijeme deficit između SAD-a i Kine stalno raste. Ove godine deficit je narastao na 273.1 milijarde USD.
U pojednostavljenim terminima to znači da SAD puno više uvozi iz Kine nego izvozi u Kinu.
Točnije - SAD su izvezle 91.9 milijarde USD u Kinu, ali u istom periodu uvezle su čal 364.9 milijarde USD robe iz Kine.
Pritom je teško ne primjetiti jednu zanimljivost - SAD, koje su dugi niz godina bile najveći zagovornik slobodnog tržišta i kapitalizma, sada - kada su suočeni sa posrnulom ekonomijom - traže regulacije i političke olakšice od strane svojih konkurenata.
Ako je sama suština kapitalizma stvorena na ideji da snažniji konkurent slabijeg dovodi do stanja bankrota, onda bi SAD - barem ideološki - trebali prihvatiti činjenicu kako je kineska ekonomija produktivnija i snalažljvija od njihove. Ipak, izgleda da se SAD kune u kapitalizam i slobodno tržište u kojem je sve dopušteno kako bi se stvorio profit, samo do onog trenutka kada su najsnažnija sila tog sistema.
Sada kada Kina polako (ali sigurno) preuzima tu ulogu, zaredali su se politički pritsci od kojih je Obamin jučerašnji govor samo jedan u nizu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.