Drugo razilaženje Češke i Slovačke: Dijametralno suprotni stavovi oko Ukrajine razaraju odnose kojima smo se divili
Češka i Slovačka, dvije zemlje koje smo dugi niz godina doživljavali kao cjelinu, jer su i bile u sklopu Čehoslovačke, bile su nakon raspada socijalističkog bloka uzor mnogima, naročito kod nas na Balkanu gdje je "tranzicija" završila u krvi i brutalnim ratovima. U tom vremenu Češka i Slovačka djelovale su kao viša razina političke evolucije, jer svake dvije zemlje, uz neadekvatno vodstvo, sposobne su potonuti u vrtlog mržnje i terora zbog linija na karti, sitnih kulturalnih razlika i drugih besmislenih povoda za rat.
Raspad Čehoslovačke službeno se dogodio 31. prosinca 1992. Federalna Čehoslovačka sporazumno se razišla na Češku i Slovačku, unutar granica ranije Češke socijalističke republike i Slovačke socijalističke republike, koje su se 1969. udružile u Čehoslovačku te su kao takva bliska federacije postojali do 1989. godine. I ta 1989. može poslužiti kao uzor jer rušenje Komunističke partije Čehoslovačke je prošlo bez krvi u tzv. Baršunastoj revoluciji, a i kasnije razilaženje se po tom često naziva Baršunasti razvod.
Je li razvod bio svima po volji? U tome leži povijesna kontroverza - možda nije nikome. Naime, što je bilo kontroverzno samo po sebi, Čehoslovačka se razišla bez referenduma, odnosno odlukom novih vlasti koje su došle nakon pada komunizma koji je pao u sklopu jednog većeg, odnosno totalnog vala koji će transfomirati cijelu istočnu Europu.
Ali ni Čehe ni Slovake nitko zapravo ništa nije ni pitao... jer da ih se pitalo, možda bi Čehoslovačka i dalje postojala, drugačijeg političkog uređenja, ali i dalje Čehoslovačka. Zapravo nakon razilaženja došlo je do prosvjeda s obje strane granice. Nadalje, istraživanje provedeno 1993. godine otkriva da bi čak 50% ispitanika, da se održao referendum, glasalo za ostanak u Čehoslovačkoj dok bi svega 30% njih bilo za razlaz (preostalih 20% je ostalo neodlučno).
Zanimljivo je i to da se tijekom godina omjer i nije previše promijenio. U anketi provedenoj 2017. otkriva se da je manje od polovice zadovoljno raspadom Čehoslovačke - 42% Čeha i 40% Slovaka.
Ali Čehe i Slovake zapravo nitko nikad nije previše ni pitao što se tiče njihove zajedničke sudbine. Čehoslovačka je nastala na ruševinama poražene Austro-Ugarske 1918. godine. Kasnije je Slovačka postala satelit nacističke Njemačke, no nakon poraza Hitlera u Drugom svjetskom ratu ponovno se ujedinjuje Čehoslovačka, sad pod socijalističkom vlašću i pod utjecajem Moskve. Sve te promjene prošle su bez ikakvih referenduma pa tako i ona zadnja na samom kraju 1992.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.