DOGE, smrtonosni neprijatelj birokracije: Trump i Musk djeluju brzo, jedan otvara vrata, drugi ruši sve pred sobom - USAID i FEMA samo su početak, na udaru su svi koji se hrane poreznim novcem, od privatnika, propagande pa sve do NATO-a
Kako i znamo, Elon Musk postavljen je na čelo novoosnovanog Odjela za državnu učinkovitost (Department of Government Efficiency – DOGE) u administraciji predsjednika Donalda Trumpa. Iako su neki inicijalno tvrdili da je riječ o simboličnom ministarstvu, možda zahvali za doprinos Trumpovoj kampanju, u stvarnosti Musk je preuzeo možda i najteži novi resor jer ulazi u bitku s najvećim neprijateljem države, svake države, nabujalom birokracijom.
Misija je jasna - "rasterećenja" golemog i, kako tvrde, neučinkovitog državnog aparata. Ali na tom putu susrest će se s brojnim preprekama i protivnicima. Kritičari strahuju od koncentracije moći u rukama Trumpa i Muska, dok ga pobornici hvale kao vizionara koji bi mogao razbiti ono što nitko nije mogao, a možda se nije ni usudio, ustajalu birokraciju koja je, ako je vjerovati prvim saznanjima DOGE-a, ujedno i duboko korumpirana.
Početkom svog novog mandata 2025., Donald Trump odlučio je stvoriti poseban odjel zadužen isključivo za smanjenje državne potrošnje. Mnogi su se pitali tko će voditi tako osjetljivu i potencijalno nepopularnu reformu. Odgovor je stigao brzo, na opće iznenađenje—Elon Musk. Njegov angažman u jednoj od najsloženijih sfera državnog upravljanja istovremeno je oduševio i šokirao. S jedne strane, Musk je dokazani poduzetnik koji voli promjene; s druge, upravljanje golemo razgranatim američkim aparatom daleko je od vođenja privatnih kompanija. Ipak, Trump i njegovi savjetnici vjeruju da netko tko dolazi "izvana" može iskorijeniti "rasipničko trošenje".
Prema službenim najavama, DOGE ima široku ovlast "skenirati" sve vladine agencije i odjele, identificirati mjesta gdje se novac neracionalno troši te potom predlagati - i u nekim slučajevima provoditi - rezove i reorganizaciju. Naglasak je na transparentnosti, a Musk ističe da želi uvesti "zdravu dozu poduzetničkog duha" u birokratske procese. No tu leži i srž kontroverze: mnogi se boje da će privatni interesi prevagnuti nad javnim. Nekoliko organizacija za zaštitu građanskih prava već je podnijelo tužbe protiv DOGE-a, pozivajući se na Zakon o savjetodavnim odborima (Federal Advisory Committee Act), tvrdeći da je tijelo od početka uspostavljeno netransparentno.
U prvim službenim izjavama Musk je naglasio da "nikome ne želi uzeti posao" i da "dobri ljudi unutar birokracije nemaju razloga za strah". No, jasno je dao do znanja da planira "masovno smanjenje troškova i broja radnih mjesta", što je potvrdio i sam Trump, navodeći da federalna vlada zapošljava preko dva milijuna ljudi, a da troškovi često "nadilaze svaku mjeru".
No, DOGE se brzo bacio na posao. Prvi na udaru je bio USAID-a, o čijem snažnom padu smo već dosta pisali ovdje (vidi: Nagli pad najvećeg prikrivenog hegemona: USAID je prošlost, Trump i Musk zavrnuli su gigantski projekt političkog inženjeringa, slijedi "kaos pod nebesima" i brze promjene na globalnoj razini, ali i nemilosrdna borba za vakuum), a zatim i Federalna agencija za upravljanje hitnim situacijama (FEMA). Posebno je odjeknula informacija da je FEMA izdvajala goleme svote za smještaj ilegalnih migranata u luksuznim njujorškim hotelima, unatoč vlastitim tvrdnjama o nedostatku sredstava za žrtve prirodnih katastrofa!
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.