Član švedske Piratske stranke i stručnjak za virtualne valute, Rick Falkvinge, osvrnuo se na budućnost Bitcoina u razgovoru za emisiju SophieCo na ruskom RT-u. Falkvinge tvrdi kako je Bitcoin "budućnost financija", a kao ključni argument ističe nemogućnost nametanja kontrole istom od strane državnih institucija.
"Ne trebate nikoga da Vam da dopuštenje u pozadini, nitko nema pravo reći ne određenoj transakciji. Novac ne može biti nametnut, ne može biti zaplijenjen - to je veliki problem kojeg će vlasti imati u budućnosti, činjenica da se porezi više neće moći nametati", rekao je.
Falkvinge smatra kako će društvo vrlo brzo prijeći iz korištenja aktualnih valuta na korištenje kriptovaluta kao što je bitcoin. "Promjene koje će virtualna valuta donijeti društvima bit će toliko velike da će se mnoge Vlade uspaničiti kada shvate da više ne mogu zaplijeniti novac kojeg žele", ističe.
Kada bi, prema njemu, kriptovalute trebale zamijeniti postojeće? Ističe kako niti neće već će postati dominantne u trenutku kada postojeće propadnu. "Kriptovalute zapravo ni ne trebaju zamijeniti američki dolar ili euro. Moraju samo preživjeti dovoljno dugo dok ovi gorostasi propadnu pod svojom vlastitom težinom, a kada se to desi sve će se početi odvijati jako brzo", navodi.
Ističe kako Bitcoin nije "zadnja kriptovaluta" već kako dolaze nove koje će sve zajedno smijeniti centralni bankarski sustav i novac kakav se danas koristi.
Nekoliko stvari treba istaknuti. Kriptovalute su od početka bile zanimljive onima koji radije ne bi plaćali porez, no porezne ustanove, kao što je američki IRS, već su u korak s novim trendovima te Bitcoin i druge kriptovalute tretiraju kao investiciju poput dionica ili obveznica (ali ne i kao valutu). No, čak i u SAD-u utrka poreznih inspektora s Bitcoin trgovcima i investitorima tek je u povojima.
Kako će pojedine države tretirati Bitcoin i druge kriptovalute je od ključnog značaja za budućnost ovog projekta. Naime, već sada imamo različita stajališta - primjerice, većina europskih država Bitcoin tretira kao stranu valutu, ali ne i SAD, oni Bitcoin pak tretiraju kao imovinu.
Sve to ne zvuči kao da bi Bitcoin mogao uskoro "okončati oporezivanje", no, pristaše kriptovaluta kao što je Falkvinge smatraju drugačije. Pogledajmo neke argumente.
Zašto isti smatraju da bi porezi nestali kada bi Bitcoin, hipotetički, zaista postao nova dominantna valuta? Argument baziraju na tome da bi transakcije bilo teško, možda čak i nemoguće, pratiti (naročito ako se uzme u obzir da dolaze nove kriptovalute gdje će to možda biti još i teže nego sada). Naime, porezna uprava mora imati mogućnost praćenja novca da bi mogla građane oporezivati, a teoretski prebacivanje u domenu kriptovaluta ostavilo bi poreznike u mraku,
Činjenica jest da su Vlade kroz cijelu modernu povijest postojale zahvaljujući oporezivanju stanovnika. Plaćanje poreza nije dobrovoljno, ono je obvezatno, a oporezuje se proizvod rada građana. Stvaranjem novca kojeg direktno kontroliraju vlasti taj proces postao je još daleko jednostavnijim.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.