Dekonstrukcija izraelsko-palestinskog sukoba: Okupacija Zapadne obale, ilegalna naselja, što o svemu misle izraelski Židovi i zašto su dosadašnje ponude za stvaranje Palestine bile nemoralne?
Izraelsko-palestinski sukob jedan je od najduljih i najkompleksnijih sukoba našeg vremena. Dati potpuni uvid u isti vrlo je teško jer uključuje sagledavanje brojnih strana, od kojih većina apsolutno smatra da je samo njihova ispravna. Možda je još i kompleksnije reći što generalno Židovi misle o ovom sukobu i kako bi se isti trebao riješiti, pritom ne mislimo samo na eskalaciju koja traje od 7. listopada, već stanje koje je bez rješenja već desetljeća. Kompleksno pitanje, no možemo probati.
Prvo moramo pogledati što kažu ankete o ovim pitanjima. Kvalitetan izvor je projekt Židovska virtualna knjižnica (jewishvirtuallibrary.org) u sklopu kojem imamo ovogodišnju anketu iz srpnja (dakle, prije eskalacije sukoba) po pitanju kako riješiti višedesetljetni sukob. Počnimo s ključnim pitanjem: "Kakvu bi političku strategiju trebala usvojiti sljedeća Vlada o palestinskom pitanju?". Odgovori su sortirani prema dvije kategorije stanovnika - izraelski Židovi i izraelski Arapi (muslimanski Arapi, kršćanski Arapi, Druze, Beduini...).
Pogledajmo rezultate:
Iz rezultata je jasno da većina Izraelaca (bilo Židovi ili Arapi) želi dvodržavno rješenje, odnosno da se sukob završi na način da postoje dvije suverene države - Izrael i Palestina. No, postotak je visok i među onima koji preferiraju aneksiju palestinskih teritorija u sastav Izraela i to s povlaštenim statusom za Židove. Poprilično je zanimljivo da prema ovoj anketi 16% izraelskih Arapa preferira takvo rješenje dok samo neznatno više, 17%, želi stvaranje "velikog Izraela", ali da svi narodi u toj državi imaju jednaka prava.
I taj rezultat dodatno nam potvrđuje kompleksnu "narav" ove teme.
No, glede prvog pitanja možemo zaključiti da je ovo optimističan rezultat jer većina ipak daje potporu za dvodržavno rješenje, a mnogi se slažu da je to vjerojatno i jedino rješenje koje bi eventualno dovelo do mira. Dakako, veliko je pitanje kako bi se uspostavilo to rješenje, odnosno koji teritorij bi pripao Palestincima? To je ujedno i razlog zašto se o ovome pregovora već preko 30 godina bez gotovo ikakvog pomaka. Više izraelskih administracija bilo je voljno prihvatiti takvo rješenje, ali pod tako lošim uvjetima po Palestince da se može skoro reći da i nisu bili ozbiljni.
Izrael je okupirao Zapadnu obalu nakon Šestodnevnog rata 1967. godine (puno opširnije o ovom ratu čitajte ovdje: Kako je Sirija u jedan dan zauvijek izgubila stratešku Golansku visoravan - o pogubnoj egipatskoj propagandi, izraelskom strahu od sovjetske intervencije i Uziju koji je dominirao nad Kalašnjikovom). Mnogi smatraju da bi se dvodržavno rješenje trebalo temeljiti na tim granicama, odnosno na granicama prije početka izraelske okupacije. No, Izrael se generalno ne slaže s tom idejom jer u međuvremenu na prostoru okupirane Zapadne obale izgrađena su brojna izraelska ilegalna naselja - doslovno od strane židovskih doseljenika u pratnji snaga sigurnosti. Dakako, dugoročni cilj tih naselja je potisnuti palestinsku populaciju i sav ovaj teritorij ukomponirati u Izrael.
Dakle, Izrael se godinama priprema za aneksiju? Da. A zašto to već nisu učinili? Zato jer još uvijek nemaju potporu svojih glavnih saveznika, primarno SAD-a. Naime, Washington ima neke druge planove za Izrael, odnosno preferira dvodržavno rješenje te pokušavaju Izraelu u zamjenu ponuditi mir s arapskim svijetom (koji je pak uvelike i dalje pod velikim utjecajem SAD-a). Proces je započeo Donald Trump, osiguravši Izraelu mir s tri zemlje - UAE-om, Bahreinom i Marokom. Administracija Joea Bidena je pak preuzela štafetu te pokušala osigurati uspostavu diplomatskih odnosa između Izraela i Saudijske Arabije. No, rečeno je da će Izrael za to morati napustiti ilegalna naselja u Zapadnoj Obali. Jasno, kad bi to Izrael učinio to bi bio veliki korak prema proglašenju Palestine. Palestina bi doslovno mogla biti proglašena "sutra", odnosno u vrlo bliskoj budućnosti. Eliminacija ilegalnih naselja bio bi de facto proglas palestinske države.
Ali Izrael već dugi niz godina naseljava svoje ljude u Zapadnu obalu, zašto bi sad odjednom odustali od svega? Zato jer bi zauzvrat dobili mir s arapskim svijetom. Zar im je to uopće potrebno? Pa nije baš da arapski svijet predstavlja neku prijetnju Izraelu, a već i imaju diplomatske odnose sa spomenute tri države te od ranije s Egiptom i Jordanon. Da, možda se u ovom trenutku ta pomirba s arapskim svijetom ne čini tako primamljiva, no što će biti u budućnosti? Arapske zemlje će definitivno jačati, vojno, ekonomski i na sve druge načine. Što ako dođe do promjene vlasti? Izrael opet može vrlo brzo biti okružen neprijateljima. Ova pak pomirba dala bi Izraelu dugoročni mir, zapravo potvrdila bi njegovo postojanje. A taj mir mora ići preko najveće arapske sile, Saudijske Arabije.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.