Na današnji dan (6.svibanj 2012) održava se niz izbora diljem Europe i šire. U Srbiji se održavaju izbori za predsjednika Srbije, parlament i lokalna tijela vlasti. U Grčkoj se održavaju parlamentarni izbori, Francuska odlučuje o novom predsjedniku u drugom krugu izbora. U Armeniji se također održavaju parlamentarni izbori. No, važni lokalni izbori danas se održavaju i u Njemačkoj i Italiji. Sutra (7.5.2012) održati će se i parlamentarni izbori u Siriji.
Srbija:
Glavni kandidati su Boris Tadić iz "Demokratske stranke" i Tomislav Nikolić koji predvodi "Srpsku naprednu stranku". Prema posljednjim anketama malu prednost ima Tadić. Izbori u Srbiji dolaze u trenutku teške ekonomske situacije, kao i u cijeloj regiji. Nezaposlenost u Srbiji danas iznosi oko 24%. U pravilu neke velike razlike među generalnim idejama dva glavna kandidata zapravo i nema - Nikolić, koji se do jučer predstavljao kao anti-zapadni kandidat danas je, baš kao i Tadić, pobornik ulaska Srbije u EU. Tadića pojedini izvori optužuju za korupciju i krive ga za ekonomsko stanje u zemlji. Nikolić pak obećava "radna mjesta, sigurnost i milijarde dolara stranih investicija" - drugim riječima, klasična predizborna demagogija.
Tko god preuzme vlast u Srbiji, za stanovnike Srbije opće stanje teško da će se promijeniti - razlike između Tadića i Nikolića su na liniji razlika između Hollandea i Sarkozya - minimalne i potpuno pokorne aktualnoj ekonomskoj doktrini.
Grčka:
Pojedini analitičari konstatirali su kako će najzanimljiviji detalj vezan uz grčke parlamentarni izbore biti izlaznost građana. Pretpostavlja se kako će obje najveće stranke - PASOK (lijevi centar) i Nova Demokracija (desni centar) izgubiti veliki dio nekadašnje potpore. Najveći broj glasova otići će, prema anketama, u ruke ljevičarskih stranaka, no problem na ljevici je prije svega razjedinjenost, zbog toga se očekuje da će u konačnici ipak najveći broj glasova, kao pojedinačna stranka, odnijeti Nova Demokracija. Pitanje grčkih izbora je od velike važnosti, ukoliko izlaznost bude visoka nesumnjivo je kako bi se taj detalj koristio primarno u propagandne svrhe prikazujući pobjedu Nove Demokracije kao davanje "legitimiteta" mjerama štednje i drugim elementima na kojima inzistiraju MMF, Europska Komisija i Europska Centralna Banka.
Francuska:
Unatoč činjenici da je Hollande dugo vremena imao znatnu prednost nad glavnim protivnikom - Nicolas Sarkozyijem, najnovije ankete govore kako je situacija u potpunosti neizvjesna i kako oba kandidata imaju realne šanse za pobjedu.
Prvi i jedini televizijski dvoboj dva kandidata nije bio naročito zanimljiv i mnogi ističu kako su se glasači već opredijelili i ranije.
Armenija:
Danas se održavaju i parlamentarni izbori u Armeniji, no - za razliku od prethodno navedenih zemalja - ovdje se ne očekuju nikakva "iznenađenja". Prema anketama vladajuća koalicija na čelu s Republikanskom strankom i predsjednikom Serzh Sargsyanom osvaja oko 41%, dok oporba predvođena strankom "Prosperitetna Armenija" dobiva oko 33% glasova.
Italija:
Talijani danas izlaze na lokalne izbore koji bi trebali pokazati u kojoj mjeri je stanovništvo spremno na otpor tehnokratskom premijeru Mariju Montiju i njegovim rigoroznim mjerama štednje. Monti se ne natječe, no u igri su dvije glavne stranke koje ga podržavaju - PDL (desni centar) i PD (lijevi centar), drugim riječima - današnji lokalni izbori biti će barometar koliko potpore iste još uživaju među biračima pred nacionalne izbore slijedeće godine.
The Guardian prenosi kako je biračko tijelo "izuzetno skeptično". Pravo glasa ima oko 9 milijuna stanovnika, oko 20% ukupnog izbornog tijela - danas se glasa u oko 900 gradova uključujući i regionalne centre kao što su Palermo, Genova i Verona.
Prema posljednjim anketama čak 38% birača je "neodlučno ili spremno bojkotirati izbore".
Njemačka:
U Njemačkoj se održavaju lokalni izbori u sjevernoj pokrajini Schleswig-Holstein. Mnogi ističu kako bi ovi izbori mogli biti jako važan test za kancelarku Angelu Merkel i njenu stranku Kršćansko-demokratska unija (CDU). Na lokalnim izborima natječu se protiv Socijal-demokratske partije (SPD) i prema zadnjim anketama obje stranke imaju gotovo podjednake šanse za pobjedu.
Na izborima se također natječe i "Piratska stranka" koja se također nada osvajanju bitnih zastupničkih mjesta.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.