Oko 15 osoba naguralo se u luksuznom apartmanu zgrade u San Franciscu. Dok su žvakali svoje obroke razgovarali su o planu kako odcijepiti Kaliforniju od Sjedinjenih Američkih Država. "Obećavam vjernost zastavi neovisne Kalifornije", izjavio je jedan od sudionika u konferencijskoj sobi ukrašenoj zastavom na kojoj se nalazi smeđi medvjed i natpis "Kalifornija je nacija, a ne savezna država". Znatiželjni promatrači preko puta dvorane gledali su pozorno.
Ohrabreni i ojačani pobjedom Donalda Trumpa na prošlogodišnjim predsjedničkim izborima, pokret Yes California planira provesti odvajanje od SAD-a tako što će prikupiti potrebnih 585 407 potpisa. Ako se potpisi prikupe, to će omogućiti postavljanje pitanja o promjeni kalifornijskog Ustava na glasački listić na guvernerskim izborima 2018. kako bi se referendum o neovisnosti mogao održati 2019. Cilj secesionista jest Calexit odnosno pretvaranje Kalifornije u potpuno suverenu i neovisnu državu, članicu Ujedinjenih naroda. Ustvari, postojalo je već više od 200 pokušaja da se Kalifornija odcijepi od Amerike, ali ovo je poseban slučaj koji je ima realpolitičku težinu.
Kalifornija je po mnogo čemu posebna i vodeća savezna država u okviru Sjedinjenih Država. Zlatna država, kako se popularno naziva, najbrojnija je država po stanovništvu (39 milijuna) i treća najveća po površini (preko 400 tisuća četvornih km) u okviru prve supersile svijeta. Zasebno gledajući, Kalifornija ima najveće šesto gospodarstvo na svijetu, veće od Francuske, a po broju stanovnika mnogoljudnija je od Poljske. Posjeduje bogate prirodne resurse, napredni tehnološki i znanstveni sektor, razvijeni turizam i poljoprivredu. Nameće globalne trendove u kulturi, modi, filmu i politici.
Kalifornija je super liberalna američka država i veoma se razlikuje od političke orijentacije ostatka zemlje. Na prošlim izborima je uvjerljivo glasovala za Hillary Clinton dajući joj 61% glasova. Daje više novca u federalni proračun nego što ga dobiva. 2015. je prikupila 405 milijardi dolara poreza. Opterećena je nacionalnim trgovinskim sustavom. Ne slaže se s državnom politikom o imigraciji, odnosu prema okolišu, ambicioznom vanjskom politikom SAD-a i ima dijametralno suprotne stavove od predsjednika Trumpa. I to dolazimo do potrebe da se izvrši Calexit.
Vođa aktualnog pokreta za odcjepljenje Yes California je Louis J. Marinelli koji trenutno živi u Rusiji i nije rođen u Kaliforniji. On vjeruje da je Kalifornija itekako snažna država te kao takva ne zaslužuje ostati u savezu s drugim državama s kojim se politički sukobljava. El Dorado država, kako je ponekad nazivaju, je tvrđava Demokratske stranke i tu Republikanci nemaju što tražiti. Međutim, česte republikanske vladajuće administracije iritiraju prosječne građane Kalifornije blokirajući njezin razvoj. Iznenađujuće je kako mnogi na ljevici u Americi podržavaju Calexit jer bi on u slučaju implementacije omogućio učinkovitije provođenje progresivne politike bez potrebe odobrenja Kongresa ili Predsjednika - institucija često pod kontrolom Republikanaca koji bi blokirali takvu politiku.
21. studenog prošle godine Yes California je podnio inicijativu za prikupljanje potpisa za donošenje amandmana kojim bi se poništio članak 3, stavak 1 Ustava Kalifornije koji definira tu državu "neodvojivim dijelom" SAD-a. Ako bi taj amandman prošao, pristupilo bi se referendumu o neovisnosti Kalifornije koji bi se održao 5. ožujka 2019. Da bi referendum bio uspješan izlaznost bi trebala iznositi najmanje 50% birača i 55% njih bi trebalo glasovati pozitivno. U tom slučaju bi guverner Kalifornije aplicirao za članstvo nove države u organizaciji Ujedinjenih naroda. 26. siječnja ured Državnog tajnika Kalifornije, Alexa Padille, dao je formalno odobrenje za proces prikupljanja potpisa i pokret ima vremena do 25. srpnja ove godine prikupiti barem 585 407 potpisa registriranih kalifornijskih birača kako bi se prijedlog pitanja našao na glasačkom listiću 2018.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.