"Burning Man": Egzotični festival u pustinji koji ljude mijenja iz temelja
U potrazi za slobodom od okova modernog društva i kako je jedna ideja postala stvarnost

Svijet je ovih dana obišla vijest o desecima tisuća posjetitelja festivala koji su zapeli u američkoj pustinji Black Rock, u sjeverozapadnoj saveznoj državi Nevada, nakon što je iznenada na prostor gdje se tradicionalno održava festival "Burning man" pala kiša bez presedana - u manje od 24 sata palo je preko 20 milimetara kiše koliko u prosjeku ovdje padne u 2 ili 3 mjeseca!
Posjetitelji su doslovno zapeli u blatu i to vrlo neugodnom ljepljivom blatu kroz koje se teško probiti, bilo na kotačima ili pješice. Prema zadnjim informacijama najmanje jedna osoba je preminula, no trenutačno nije poznato što se točno dogodilo. Neki su odlučili napustiti prostor festivala, često i pješice, hodajući kilometrima kroz blatnjavu pustinju, dok su mnogi drugi, koji su tamo stigli sa šatorima ili pak sa svojim vozilima, jednostavno odlučili ostati i pričekati bolje vremenske uvjete.
Lokalne vlasti uputile su poziv okupljenima da čuvaju zalihe hrane i vode, a o svemu je obavještena i Bijela kuća, što ne čudi, jer u ovom trenutku možda i do 70.000 ljudi je zaglavljeno u pustinji.
Iako iz pravca Burning Mana upravo stižu loše vijesti, ovo je idealan trenutak da se osvrnemo na ovaj fenomen i njegovu evoluciju kroz godine.
Što je zapravo "Burning Man"?
Burning Man je festival, odnosno okupljanje, odnosno... teško je reći što zapravo, ali održava se svake godine, u pustinji, i deseci tisuća dolaze da bi proveli tjedan dana u jednom posve drugačijem svijetu, daleko od svega - u zemljopisnom i mentalnom smislu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.