Britanski The Telegraph prenosi kako je britanski ministar financija, George Osborne, svojim posljednjim izjavama poprilično šokirao zemlju.
Osborne je otvoreno priznao kako Britanija više jednostavno nema novca i kako aktualna vladajuća koalicija gotovo da nema nikakvog načina da stimulira ekonomski rast.
"Britanija je ostala bez novca, potrošili smo sav novac za vrijeme 'dobrih godina'. Novac, investicije, poslovi - sve to sada može doći samo iz pravca privatnog sektora", rekao je George Osborne.
Britanski ministar financija, George OsborneLoše vijesti je potvrdio i bivši britanski glavni tajnik riznice, Liam Byrne, koji čak otvoreno priznaje kako je njegova laburistička vlada ostavila Britaniju u bankrotu nakon smjene vlasti 2010.
Byrne tvrdi kako je svom nasljedniku, Davidu Lawsu, ostavio kratku poruku u kojoj je stajalo: "Dragi novi glavni tajniče, žao mi je što ti moram ovo reći, ali novca više nema".
Prema brojnim indikatorima Britanija ponovno pada u recesiju zbog čega svi gledaju prema Georgeu Osborneu da nešto učini, prenosi The Telegraph.
Alarmantnu situaciju u Britaniji komentirao je i član parlamenta iz stranke Liberalni Demokrati, Jeremy Browne - upozorava kako se britanska ekonomija nalazi pred "ubrzanim padom" bez ikakve mogućnosti da utječe na svoj vanjski dug i poveća konkurentnost.
U današnjem tekstu kojeg je objavio The Daily Telegraph, Browne piše kako je britanski dio svjetskog tržišta donedavno bio "dominantan", a sada se nalazi u "slobodnom padu" uspoređujući ga s rastućim ekonomijama Azije i Južne Amerike.
"Ova situacija je s godinama postala aktuna, a sada nas gleda ravno u lice. Moramo nešto poduzeti".
Također navodi kako je reforma mirovina, socijale i obrane nužna kako se ti sektori ne bi "urušili pod težinom vlastitog duga".
Brojni ekonomisti traže od ministra financija Osbornea da što prije smanji stopu PDV-a kako bi se povećale investicije u privatnom sektoru. Ministar Osborne nije se očitao o tim detaljima ali je jasno poručio jedno - neće dopustiti da, najavljenih, 17,5 milijardi funti ode na financijske kredite posrnulim EU ekonomijama.
Britanija ima veliki problem s nezaposlenošću, kao i brojne članice EU, naročito su pogođeni mladi ljudi. Najveća britanska bankarska grupacija Lloyds predviđa kako će nezaposlenost rasti cijele godine, ali i duboko u 2013.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.