Dok traje veliko orijentiranje svih većih i manjih zemalja Europe (i šire) prema aktualnoj krizi između Rusije i Ukrajine, neke u ovoj dramatičnoj situaciji očito vide vlastite "odskočne daske" prema nekom novom statusu ili obnovi starog. U tom pogledu zadnjih dana najviše odskače Britanija, a večeras su iz Londona najavili kako će Rusiji uvesti sankcije zbog "agresije prema Ukrajini". U izjavi britanskog ministarstva vanjskih poslova navodi se: "Do sad smo uvodili sankcije protiv onih koji se direktno bave destabilizacijom Ukrajine. Naš novi pristup pak uključuje znatno šire sankcije koje će ciljati pojedince i poslovanja, ovisno o tome koliko su bliski Kremlju".
Dakle, Britanija očito ne želi čekati da Rusija stvarno napadne Ukrajinu (ako do toga zaista dođe) već žure sa sankcijama i prije toga. To je dosta drugačiji i "angažiraniji" pristup od drugih zemalja koje su najavile oštre i široke sankcije protiv Rusije, ali u slučaju da Rusija zaista pokrene invaziju na Ukrajinu.
Ministrica vanjskih poslova, Liz Truss, poručila je: "Bilo da podržavate ruske agresivne postupke protiv Ukrajine ili ste pak od šireg značaja za Kremlj, mi ćemo biti u stanju sankcionirati vas. Sve je na stolu, nećete se moći nigdje sakriti".
Ovo je očigledno jedan novi pristup. Naime, Britanija ovdje ne spominje ciljane sankcije već nešto znatno šire. Dovoljno je, kako je i istaknula ministrica Truss, biti samo "od šireg značaja za Kremlj" i već je moguće završiti na britanskoj listi sankcija.
Nove sankcije još nisu uvedene, bar ne večeras, ali možda se kreće već sutra jer iz Londona nipošto ne sugeriraju da su ovo sankcije "u slučaju invazije" već nešto što kreće jako brzo. Bit će zanimljivo vidjeti po kojem ključu će Britanija određivati tko završava na njihovoj crnoj listi. Hoće li tu biti možda i političari koji na ovaj ili onaj način ne žele prihvatiti dominantno američko-NATO stajalište prema aktualnoj krizi?
Podsjetimo, London najavljuje široke sankcije neposredno nakon što su objavili kako planiraju poslati "znatne" snage na istok Europe, uključujući kopnene, zračne i pomorske snage, a sve s ciljem "odvraćanja od ruske agresije".
Čini se kako Britanija želi u ovoj kriznoj situaciji vratiti svoju izgubljenu relevantnost. To im je inače i bio cilj još otkako je postalo očito da izlaze iz Europske unije. Post-Brexit Britanija trebala bi - prema mišljenju tamošnjih vlasti - ponovno postati velika sila, naročito u geopolitičkom smislu.
Nije baš jasno kako misli to ostvariti. Da, Britanija je nekoć bila najveća sila svijeta, bila je carstvo u kojem sunce doslovno nikad nije zalazilo, ali bila su to jako drugačija vremena... Vremena brutalnog kolonijalizma i podređivanja svijeta imperijalističkim interesima. Ako Britanija ne planira vraćati se u tu eru "profinjenog barbarstva" onda je teško vidjeti kako to misli iznova sebe pretvoriti u globalnu silu. Jer Britanija, kao i neke druge europske sile, nakon Drugog svjetskog rata služe kao poslušnici SAD-a koji je nametnuo svoju dominaciju sve do nekadašnje Željezne zavjese (a nakon njenog pada i istočnije). Dobro, može se argumentirati da je britanski položaj prema Washingtonu donekle privilegiraniji od jedne Njemačke ili Francuske, ali taj specijalni odnos ima svoje granice.
Britanija je to otkrila u ovim post-Brexit godinama jer od žurnog američkog stvaranja neke nove zone slobodne trgovine koja bi Britaniji osigurala brži ekonomski razvoj nakon izlaska s najvećeg slobodnog tržišta na svijetu, nije bilo ništa. Štoviše, bivši američki predsjednik Donald Trump krenuo je s postavljanjem brojnih uvjeta Britaniji, a ne čini se ni da je Biden nešto naročito spreman pomagati.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.