U iznenadnoj i neočekivanoj izjavi britanska premijerka Theresa May je u utorak 18. travnja pozvala na održavanje prijevremenih općih izbora 8. lipnja, kojim se traži novi jak mandat konzervativaca u vrijeme kada je uključena u pregovore o izlasku Velike Britanije iz Europske unije. Ispred Downing Street 10, May je rekla da će tražiti Donji dom parlamenta da podupre njezin poziv na izbore koji se održavaju samo dvije godine nakon posljednjeg biranja i tri godine prije idućih zamišljenih izbora u svibnju 2020. Pritom je izjavila da su Britanci glasovali za napuštanje EU u lipnju i da je cijela zemlja stala zajedno iza te odluke, ali to nisu učinili i političari. Političke razlike, kaže May, pružaju rizik mogućnosti uspješnog Brexita, gdje će Britanci moći 'kontrolirati vlastiti novac i donositi vlastite zakone'.
U Donjem domu britanskog parlamenta konzervativci imaju malenu većinu, tek 330 od 650 mjesta, pa je May ukazala da oporba vjeruje kako će zbog male vladine većine oslabiti volja konzervativaca te da će Konzervativna stranka promijeniti svoj stav o napuštanju europskog zajedništva. U tome su u krivu, kaže premijerka koja pokušava pronijeti imidž Margaret Thatcher kroz svoje djelovanje, jer podcjenjuju volju kojom Konzervativci žele završiti posao. Taj posao je tek u začetku, jer je prošlog mjeseca započeo dvogodišnji proces napuštanja EU tijekom kojega se moraju ispregovarati svi uvjeti odlaska iz ove supranacionalne organizacije i dogovoriti novi odnosi Londona i Bruxellesa. Ti će pregovori započeti kroz nekoliko tjedana.
Zašto onda izbori? Premijerka smatra da, ako ne bi došlo do novih izbora, pregovori s EU će dosegnuti najteži stadij tijekom idućeg izbornog ciklusa. Podjele u Westminsteru, gdje se nalazi parlament, stoga predstavljaju rizik za uspješan Brexit i mogu nanijeti štetu i nestabilnost Otoku. Da bi to ostvarila, May treba potporu dvije trećine parlamentarnih zastupnika. Čelnik najveće oporbene Laburističke stranke Jeremy Corbyn je odmah pozdravio odluku premijerke nazvavši ju prilikom britanskom narodu za glasovanje za vladu koja će na prvo mjesto staviti interese većine. Corbyn je izrazio zadovoljstvo što će opet imati priliku pokazati da Laburisti stoje uz narod Britanije. Rana istraživanja pokazuju da May znatno vodi pred Corbynom, koji je svojim socijalističkim idejama doveo do snažnog razdora unutar Laburista.
May je u svom govoru oštro napala oporbene stranke, prozivajući ih za raskid jedinstva u Westminsteru u iznimno važnom trenutku povijesti. Laburisti su prošlog tjedna najavili da će glasovati protiv završnog zakona o napuštanju EU. Liberalni demokrati su rekli da će zaustaviti daljnji rad britanske vlade. A Škotska nacionalna stranka je upozorila da će glasovati protiv bilo kakvog zakonodavstva koje vodi izlasku Britanije iz EU. Neizabrani članovi Gornjeg doma odnosno Doma lordova također su izjavili da će se svom silom boriti protiv vladinog pravca kretanja. Drugim riječima, ovi izbori bi mogli biti još jedna vrsta referenduma o Brexitu, još jedan korak koji će pokazati na kojim zasadama i idejama stoji britanski narod, te da li doista podržava izlazak iz EU. Ali, ako ne podržava, i ako će Konzervativci izgubiti vlast (što se u ovom trenutku čini malo vjerojatnim), London će i dalje morati nastaviti s procesom izlaska koji je započeo; ako ne iz formalne nužnosti, onda barem zbog radosti Nijemaca, Francuza i Talijana koji su odlaskom Velike Britanije potiho proslavili jer im je pao teški kamen sa srca i stalne prijetnje Londona. Bez Velike Britanije, Njemačka ima veću vanjskopolitičku i gospodarsku slobodu i nije toliko ovisna o vetu koji dolazi iz anglosaksonskih krugova.
Poruka oporbi je izazovna. May je rekla da su ovi izbori najveća mogućnost oporbenim strankama da pokažu kako doista misle zaustaviti rad vlade, srušiti sve zakonodavstvo o izlasku iz EU; sada je vrijeme da pokažu kako doista to misle, kako stoje iza svojih odluka i da politika za njih nije samo velika igra. May je tijekom cijelog svog kratkog mandata na čelu britanske vlade, nakon ostavke Davida Camerona koji se protivio Brexitu, gradila svoj imidž kao ozbiljne i radišne političarke koja ne igra političke igre. Ali u vrijeme kada Torijevci imaju rekordno veliku potporu spram Laburista, ona upravo igra maestralnu igru, u kojoj ne nedostaje populizma, prikazujući se žrtvom Westminstera i pozivajući na snažan odgovor.
U svom govoru se prikazala snažnom premijerkom u odnosu na slabog Corbyna koji ne može sastaviti cjelovitu Laburističku stranku, a još su gori odnosi pragmatične i ad hoc koalicije koju je stvorio s ruiniranim Liberalnim demokratima i škotskim nacionalistima koji stalno najavljuju nove referendume za nezavisnost Škotske. Škotski prvi ministar Nicola Sturgeon bi mogla bi slaviti na ovim izborima jer se može očekivati povećanje broja zastupnika Škotske nacionalne stranke u Londonu. No, ako je May krivo protumačila svoj inače vrlo pomno razrađen hodogram vlasti, njezin poziv na prijevremene izbore mogao bi se pretvoriti u čisti fijasko za Konzervativce.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.