Brazilska predsjednica Dilma Rousseff u službenom je posjetu Kubi. Osim poslovnih razgovora s predsjednikom Raulom također se susrela i s "herojem iz mladosti", vođom kubanske revolucije - Fidel Castrom.
(na slici gore: Dilma Rousseff i kubanski predsjednik Raul Castro)
Novinarima je prije susreta rekla kako odlazi na sastanak "puna ponosa".
Fidel Castro za predsjednicu Rousseff zaista predstavlja idola i heroja iz mladosti - naime, kubanska revolucija protiv pro-američkog diktatora Batiste bila je direktna inspiracija za brazilski gerila pokret protiv diktature u 60-im godinama, Dilma Rousseff bila je tada istaknuta članica tog pokreta.
Dilma Rousseff pred vojnim sudom u Brazilu, tada je imala 23 godine. Kao borac marskističke gerile zatvorena je i mučena.Nakon vojnog udara 1964. u Brazilu, Rousseff se pridružila marksističkoj urbanoj gerili i niz godina provela u borbi protiv diktature. 1970. je zarobljena i provela je 2 godine u zatvoru gdje je i mučena.
Podsjetimo, vojska je u Brazilu izvršila državni udar 1964. nakon što je na vlast demokratskim putem došao ljevičarski predsjednik João Goulart. Vojna hunta vladala je Brazilom sve do 1985.
Kao i mnogim drugim primjerima, iza nasilnog rušenja demokratski izabrane vlasti u Brazilu (još jednom) je stajao SAD.
Deklasificirani dokumenti iz 2004. otkrivaju kako je tadašnji predsjednik Lyndon Johnson putem CIA-e organizirao sve detalje vojnog udara. SAD su opskrbili izvršioce državnog udara sa svim potrepštinama uključujući i direktno financiranje. Amerika je također poslala mornaricu u slučaju da vojna hunta zatreba asistenciju.
Vojna hunta u Brazilu, baš kao i u drugim zemljama Latinske Amerike, se raspala 80-ih godina prije svega zbog činjenice da više nije mogla adekvatno upravljati ekonomijom.
U zemlju je vraćena demokracija i slobodni izbori, ali pod jednim uvjetom - morala se uvesti amnestija za sve zločine počinjene u vrijeme vojne vladavine 1964-1985.
Ljevica se vratila na vlast 2003. kada je izabran za predsjednika Luiz Inácio Lula da Silva. Od 2011. na vlasti je predsjednica Dilma Rousseff, za koju mnogi tvrde da je nasljednica Luline politike.
Brazil je danas zemlja visokog ekonomskog rasta, ali kronični problemi još uvijek su izraženi - u prvom redu ekstremno siromaštvo (vidi: Brazil - žestoke borbe između policije i sirotinjskih favela).
Najnoviji posjet Dilme Rousseff Kubi pokazuje nastavak čvrste suradnje između te dvije zemlje.
Rousseff je obišla luku Mariel, u blizini Havane, gdje brazilske kompanije već rade na velikoj renovaciji.
Za vrijeme posjeta kritizirala je SAD i njihov kontroverzni zatvor u zaljevu Guantanamo.
Podsjetimo, SAD upravlja vojnom bazom Guantanamo na temelju kubansko-američkog sporazuma iz 1903.
Tadašnja kubanska vlast, na čelu s predsjednikom Tomás Estrada Palmom, u pregovoru s američkim predsjednikom Theodore Roosevelt-om dala je Guantanamo na trajni zakup Amerikancima koji su prema ugovoru dobili "apsolutnu jurisdikciju nad teritorijem".
U to vrijeme američka administracija je bila razočarana konačnom dogovorom jer su prvotno tražili čak 4 baze na Kubi.
Za vrijeme posjeta Kubi brazilska predsjednica Dilma Rousseff žestoko je kritizirala američku vojnu bazu i zatvor GuantanamoNakon dolaska Fidela Castra na vlast, Kuba je u više navrata pokušala osporiti kontroverzni ugovor. Tvrde kako je prisutnost američke vojne baze kršenje "Bečke konvencije o pravu međunarodnih ugovora".
Ipak, kako i znamo, vojna baza prisutna je i danas. Jedina razlika je što danas ne samo da se krše međunarodni ugovori već, kako mnogi ističu, i brojna ljudska prava pošto je vojna baza pretvorena u veliki zatvor.
Brazilska predsjednica Rousseff obavila je više razgovora s aktualnim kubanskim predsjednikom Raul Castrom.
Istaknuto je kako dvije zemlje nastavljaju "odličnu suradnju".
Rousseff je rekla kako će Brazil donirati 640 milijuna dolara u projekt izgradnje luke Mariel (ukupna vrijednost projekta: oko 900 milijuna USD).
Nova luka biti će ključna za nagli razvoj kubanske naftne industrije.
Također je najavila kako će osnažiti kubansku ekonomiju kupnjom kubanskih biotehnoloških i farmaceutskih proizvoda, koji slove za najkvalitetnije na svijetu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.