Bitka za Herson: Zašto je ukrajinska protuofenziva stala? I je li ruska evakuacija preko moćnog Dnjepra zapravo zamka?
Nakon što je ukrajinska vojska šokirala rusku, ali i svijet, velikom pobjedom u regiji Harkov izgledalo je, barem za neko vrijeme, kao da su zamijenjena mjesta. Ukrajinska vojska, koja je do sad bila hvaljena jedino zbog svoje izdržljivosti u nekim velikim bitkama kao što su bile one za Mariupolj ili pak Sjeverodonjeck, no ipak ih je gubila, sad je odjednom predstavljena kao snaga koja planira potpuno odbaciti neprijatelja, zauzeti sve izgubljene teritorije, a onda krenuti i na Krim.
I zaista, do prije nekoliko dana izgledalo je kao je to scenarij koji se počinje ostvarivati, a iduća velika bitka bit će ona za regiju Herson i istoimeni glavni grad iste. Ruske snage danima evakuiraju stanovnike iz grada, a do sad ih je preko Dnjepra prebačeno više desetaka tisuća. Slutilo se kao da će ukrajinska vojska svaki trenutak ući u grad, no to se ipak nije dogodilo, a sad počinju stizati informacije da je ukrajinska ofenziva djelomično "zapela" te i dužnosnici iz Kijeva poručuju kako se ispostavlja da će bitka za Herson biti teža no što su inicijalno mislili.
Jasno, nakon munjevite pobjede u Harkovu gotovo sve će se činiti teže. Taj ruski zaista veliki poraz još uvijek je u neku ruku misterij. Očito je došlo do niza problema, a najveći bi mogao biti pretanka linija obrane koju su ukrajinske snage jednostavno srušile nakon što im je dojavljeno da se tamo nalazi laka meta. Može li ukrajinska vojska to ponoviti drugdje? Možda, ali bit će puno teže ako izostane faktor iznenađenja koji je itekako bio prisutan u Harkovu.
Regija Herson je površinom velika kao Belgija te predstavlja ulazna vrata prema Krimu. Sama regija Herson je iznenađujuće brzo pala u ruske ruke neposredno nakon početka rata. Štoviše, sam grad Herson jedini je regionalni centar kojeg je ruska vojska uspjela osvojiti od početka rata (ne računajući Donjeck i Lugansk koji su pod kontrolom separatističkih snaga još od 2014. godine).
Kroz regiju Herson prolazi moćna rijeka Dnjepar koju se mora uzeti u obzir kod svake vojne strategije na ovom prostoru. Pritom je za rusku kontrolu od ključne važnosti komad teritorija kojeg drže na zapadnoj obali Dnjepra jer odavde bi mogli lakše - ako se ukrajinsku vojsku dovoljno iscrpi - krenuti naprijed prema sjeveru i zapadu.
No, zadnjih tjedana ukrajinske snage ponovno su pomrsile račune Rusima nakon što su pokrenule protuofenzivu u Hersonu vrativši kontrolu nad više desetaka gradova i naselja na zapadnoj obali rijeke. Nadalje, ukrajinske snage intenzivno su se fokusirale na precizno gađanje mostova, trajekata i pontonskih prijelaza preko Dnjepra. Jasno, moraju pod svaku cijenu zaustaviti Ruse u slanju pojačanja preko rijeke.
Ali zašto je Rusija naredila evakuaciju civila iz Hersona? Navodi se da ih je evakuirano više od 70.000 te im je ponuđen besplatan smještaj "bilo gdje u Rusiji". S jedne strane može se reći da je to hvalevrijedan potez jer ako se očekuje da će bitka uskoro doći do samog grada Hersona, civili bi se našli na direktnom udaru. No, to nekako čak zvuči i kao potencijalno "prehuman" potez . Nadalje, prazan grad bit će puno teže braniti. Stoga se postavlja pitanje - je li stvaran cilj evakuacije onaj koji se javno ističe ili nešto sasvim drugo?
U Kijevu su skeptični prema ruskim tvrdnjama. Jednu od tih tvrdnji potpuno odbacuju - da se ukrajinska vojska priprema dići u zrak branu Nova Kahivka čime bi se poplavila cijela regija. Ovo je dakako još jedan slučaj gdje se Rusija i Ukrajina međusobno optužuju za nešto (kao što je slučaj oko granatiranja nuklearnog postrojenja Zaporožje ili pak od nedavno optužbe za planiranje napada sa tzv. "prljavom bombom").
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski komentirao je jučer u intervjuu za talijanski list Corriere della Sera aktualnu situaciju u Hersonu. Rekao je pritom kako je evakuacija civila samo zamka koju Kremlj postavlja za ukrajinske snage uz stvaranje "iluzije panike".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.