Približavaju se egipatski parlamentarni izbori, koji se očekuju još od ljeta 2013. U novom egipatskom parlamentu neće biti većine političkih stranaka i političara koji su obilježili političku arenu nakon revolucije u siječnju 2011. U tim uvjetima, izbornom scenom dominiraju prorežimski simboli i utjecajni podupiratelji režima Hosnija Mubaraka, zvani feluli (ostaci), nakon revolucije. Neke političke stranke su nominirale nekoliko kandidata, dok su drugi potencijalni političari pronašli više načina da uđu u zakonodavnu kuću putem individualnih kandidacijskih lista.
Izbori su otkazani u ožujku nakon odluke Vrhovnog ustavnog suda jer je izborni zakon kršio ustavne propise. Međutim, u srpnju je predsjednik Abdel Fatah al-Sisi ponovno potvrdio zakon nakon što je vlada napravila nekoliko manjih amandmana kako bi zakon bio sukladan egipatskom ustavu. Zakon, dakako, ide na ruku vladi, jer je ograničen broj organiziranih lista političkih stranaka.
Među političkim strankama šest njih predstavlja najvjerojatniji sastav budućeg parlamenta. Jedna od njih je Nova stranka Wafd, koja je nastavak najstarije liberalne političke stranke u Egiptu. Nastala 1919. Stranka Wafd je bila zabranjena između 1952. i 1978., kada je neznatno promijenila ime. Na izborima 2012. osvojila je 7,6 posto parlamentarnih mjesta (39 zastupnika). Stranka ima dobre odnose s političkim vlastima, a osmorica partijskih kandidata sudjeluje u izborima kao dio liste Za ljubav Egipta, dok se 237 stranačkih članova bori za individualna mjesta.
Stranka Slobodni Egipćani je liberalna stranka koja je bila među prvim novoosnovanim strankama nakon revolucije 2011., kad je nekolicina političkih aktivista stvorilo stranku potpomognutu biznismenom Nagibom Savirisom. Na izborima 2012.osvojili su 6,7 posto mjesta (34), a na ovomjesečnim izborima 227 stranačkih kandidata se natječe za individualna mjesta, a devetorica je na listi Za ljubav Egipta. Političari iz ove stranke podupiru trenutačnu političku upravu, kao i pristup države političkim i ekonomskim reformama te antiterorističkim djelatnostima.
Egipatski patriotski pokret je osnovao Ahmed Šafik u siječnju 2013., nakon što je bivši premijer izgubio na predsjedničkim izborima od Mohameda Morsija.
Pokret je imao mnogo političkih bitaka protiv vladavine Muslimanskog bratstva, svoju je potporu dao zbacivanju Morsija, te su poduprijeli al-Sisija i njegovu predsjedničku kampanju 2014. Ovo je prvi puta da sudjeluju na parlamentarnim izborima, s 250 stranačkih članova. Stranka je stvorila i listu Pokret za egipatsku koaliciju i nezavisnost, koja se bori za zastupnička mjesta u Kairu i zapadnoj Delti Nila. Stranka nacionalne budućnosti je nastala 2014., pod vodstvom Mohameda Badrana, zvanog derištem jer je blizak predsjedniku al-Sisiju. Stranka sudjeluje prvi puta na parlamentarnim izborima, sa 185 kandidata za individualna mjesta i devet kandidata za listu Za ljubav Egipta.
Egipatska socijaldemokratska stranka je stvorena nakon revolucije i vodi ju Mohamed Abu el-Gar. Na izborima 2012. osvojila je 16 mjesta, te nudi 65 kandidata za individualne pozicije. Ipak, stranka je najavila da će bojkotirati sudjelovanje na izbornim listama, jer se opire trenutačnom političkom režimu,posebice po pitanju sloboda i ekonomskog stanja, te nisu poduprijeli Sisija na predsjedničkim izborima. Stranka Nur je također stvorena nakon revolucije i političko je krilo Salafističkog poziva u Egiptu. Na izborima 2012. Nur je osvojio 22 posto i 112 mjesta u parlamentu. Stranka podupire Sisija, i Nur je bio jedan od sastavnica fronta za eliminiranje režima Muslimanskog bratstva. Stranka se smatra predstavnikom islamista na parlamentarnim izborima 2015., te se ne priklanja niti jednoj drugoj listi.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.