Biden i Xi u San Franciscu, analiza: SAD-u treba predvidljivost, zato žele natrag vojnu komunikaciju, ali Kina, prije no što pristane, mora biti svjesna što joj se sprema u Aziji
Danas se u američkom San Franciscu sastaju američki predsjednik Joe Biden i kineski predsjednik Xi Jinping. Bit će to njihov tek drugi sastanak otkako je Biden preuzeo funkciju. Dakako, očekuje se da će dvojica državnika razgovarati o brojnim aktualnim temama kao što su rat između Hamasa i Izraela, rat u Ukrajini, ali i napetosti između Kine i Tajvana. Ipak, glavna tema mogla bi biti oni sami, odnosno stanje odnosa između Washingtona i Pekinga jer odnosi su već neko vrijeme u silaznoj putanji.
Provokacija je bilo s obje strane. Kineski balon ušao je ranije ove godine u američki zračni prostor te su ga zatim srušile američke zračne snage iznad Južne Karoline. Bilo je svakako i američkih provokacija protiv Kine, primjerice posjet Nancy Pelosi Tajvanu što je pak razljutilo Peking do te mjere da su prekinuli komunikaciju između kineske i američke vojske.
Sad je pak Bidenu glavni cilj obnoviti te komunikacijske kanale te je to nešto oko čega se američka administracija vrlo snažno angažirala. Neimenovani dužnosnici rekli su za medije kako je Biden "odlučan" u namjeri da obnovi te komunikacijske kanale. Ali zašto je SAD-u to toliko bitno? Jedan od neimenovanih dužnosnika pojašnjava: "Cilj je upravljati konkurencijom, spriječiti rizik od izbijanja sukoba".
Drugim riječima, SAD želi otkloniti nepredvidljivosti kad je riječ o odnosu prema Kini, ali u isto vrijeme žele da to bude odnos koji se bazira na "konkurenciji". Kina pak ne gleda na taj odnos tako, kao ni na svijet. Štoviše, Kina je u mnogo navrata poručila kako želi graditi odnos koji se svodi na suživot, uzajamnu korist. No, to je nešto što SAD ili ne želi ili jednostavno ne priznaje kao opciju. Zapravo SAD ni ne krije da im je Kina konkurent koji mora biti poražen, pritom čak ne preciziraju ni treba li to biti samo ekonomski ili neki "veći" poraz. Jasno, u takvom načinu razmišljanja sve je podređeno "okruživanju" Kine, a to se vrlo jasno manifestira kroz američko poticanje vojnih saveza koji su u konačnici okrenuti protiv Kine.
U tom pogledu SAD je imao i podosta uspjeha u zadnje vrijeme, grupirajući niz zemalja u nove vojne alijanse koje su zapravo anti-kineske na području regije Azija-Pacifik. Jasno, Kina svojim teritorijalnim pretenzijama na prostoru Južnog kineskog mora zasigurno ne skuplja prijatelje po Aziji, no u isto vrijeme ne može se reći ni da Kina prakticira hegemoniju, iako bi svojom veličinom i snagom mogla to teoretski biti.
Jasno, SAD ne vjeruje u kineske benigne namjere, a naročito kad Peking priča o suradnji i zajedničkim interesima. SAD percipira Kinu kao ekonomsku silu u uzletu koja se pretvara "miroljubiva" dok u pozadini gradi svoju vojnu silu i priprema se na ono što bi očito i SAD volio - globalnu dominaciju. Što ako je zaista tako? Naravno, nitko ne može sa sigurnošću reći koje su konačne kineske namjere, što će učiniti ako, odnosno kad postanu vodeća ekonomija svijeta - i sve to su razlozi zašto SAD nikako ne želi izgubiti kontakt s Kinom, naročito kad je riječ o onom vojnom. Zapravo SAD želi biti u redovnom kontaktu s kineskom vojskom jer ih je strah da će bez toga kineska vojska ojačati brže i više no što će oni pouzdano znati. Iz te perspektive SAD želi taj kontakt kako bi nadzirali Kinu.
Toga je svakako svjesna i Kina - zato i jesu "kaznili" SAD prekidom vojnog kontakta. Zašto pak uopće postoji takav kontakt? Dobro je da postoji vojni kontakt između velikih sila koje nisu saveznici jer im to omogućuje izbjegavanje nepredvidljivih situacija, naročito incidenata koji bi mogli potaknuti eskalaciju.
Britanski BBC saznaje da će Xi prisustvovati privatnoj večeri s američkim poslovnim direktorima u San Franciscu nakon sastanka s Bidenom. Detalji su zanimljivi - za 40.000 dolara gosti mogu sjediti za stolom s kineskim predsjednikom.
Glasnogovornik Nacionalnog odbora za američko-kineske odnose, jednog od organizatora večere, ranije je za BBC rekao da će "iznimno visoki" kineski dužnosnik prisustvovati planiranom događaju, iako nije želio potvrditi je li to Xi Jinping. Sad se zna da jest.
Bilateralni razgovor Biden-Xi održat će se pak tijekom summita Azijsko-pacifičke gospodarske suradnje (APEC). SAD je domaćin ovog summita koji se održava od 11. do 17. studenog.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.