Atentat u Bejrutu, masakr u Iranu: U samo 24 sata napunili su se kapaciteti za veliku odmazdu koja može biti početak širenja rata na skoro cijeli Bliski istok
Nova 2024. započela je u znaku eskalacija. Prvo smo imali pojačane napade između Rusije i Ukrajine, a čini se kako sada na red dolazi Bliski istok gdje se sve češće spekulira o opasnosti širenja rata iz Pojasa Gaze na druge prostore, širu regiju. Imamo dvije točke eskalacije - ubojstva jednog od ključnih ljudi Hamasa u Bejrutu, jučer, te terorističke eksplozije u Iranu gdje se ciljalo okupljanje povodom godišnjice smrti istaknutog iranskog generala Qassema Soleimanija.
Krenimo redom. U napadu bespilotnom letjelicom na prostoru južnog predgrađa Bejruta, Dahiyeh, u uporištu moćnog libanonskog Hezbollaha, jučer je ubijen visoki dužnosnik, Hamasa, Saleh al-Arouri. Dron je pogodio ured Hamasa te je pritom ukupno ubijeno šestero osoba, prenosi libanonska novinska agencija.
Hamas je potvrdio smrt al-Arourija te su to nazvali "kukavičkim atentatom" od strane Izraela, dodajući da napadi na Palestince "unutar i izvan Palestine neće uspjeti slomiti volju i postojanost naroda, niti potkopati nastavak njihovog hrabrog otpora".
"To još jednom dokazuje krajnji neuspjeh ovog neprijatelja da postigne bilo koji od svojih agresivnih ciljeva u Pojasu Gaze", navodi se u izjavi.
Al-Arouri (57) bio je zamjenik šefa Hamasovog političkog ureda i jedan od osnivača oružanog krila Hamasa, brigade Qassam.
Živio je u egzilu u Libanonu nakon što je proveo 15 godina u izraelskom zatvoru. I prije početka rata 7. listopada, izraelski premijer Benjamin Netanyahu prijetio mu je direktno ubojstvom.
Posljednjih tjedana al-Arouri je preuzeo ulogu glasnogovornika grupe te je rekao u razgovoru za Al Jazeeru prošlog mjeseca da Hamas neće pregovarati o sporazumu o razmjeni zarobljenika.
Sjedinjene Države označile su al-Arourija kao "globalnog terorista" 2015. godine i izdale nagradu od 5 milijuna dolara za bilo kakvu informaciju o njemu.
Iako nije bilo službenog odgovora iz Izraela o smrti visokog dužnosnika Hamasa, Mark Regev, Netanyahuov savjetnik, rekao je američkom MSNBC-u da Izrael ne preuzima odgovornost za ovaj napad. No, dodao je - "tko god da je to učinio, mora biti jasno: ovo nije bio napad na libanonsku državu. Tko god da je ovo učinio, izvršio je kirurški udar protiv vodstva Hamasa".
Drugim riječima, Izrael ne skriva previše činjenicu da su oni stajali iza ovog atentata, no neće službeno preuzeti odgovornost pošto bi to kompliciralo situaciju po njih i njihove saveznike.
Privremeni libanonski premijer Najib Mikati osudio je napad na predgrađe Bejruta te je rekao da je to "novi izraelski zločin" te pokušaj uvlačenja Libanona u rat.
Hezbolah je poručio da napad na glavni grad Libanona "neće proći bez kazne".
Izrael je dakako svjestan da će ovakvo ubojstvo rezultirati nekom vrstom odmazde, no očito se ne boje toga te žele potvrditi ono što već ističu neko vrijeme - ciljat će lidere Hamasa gdje god bili. Ovo ubojstvo dolazi i neposredno nakon što je Turska privela nekoliko desetaka osoba za koje tvrdi da su radili za izraelski Mossad, odnosno da su specifično krenuli u lov na pripadnike Hamasa koji se nalaze u Turskoj. Turske vlasti oštro su reagirale upozorivši Izrael da će biti ozbiljnih posljedica ako krenu u takve operacije.
Iz Izraela pak kontinuirano tvrde da pripadnici Hamasa nigdje neće biti sigurni. Jučerašnji atentat na jednog od najviših pripadnika Hamasa svakako ima za cilj to i potvrditi. Libanon je pak u neku ruku "laka meta" jer riječ je o zemlji koja nije u stanju suprotstaviti se Izraelu (izuzev Hezbollaha koji pak djeluje gotovo kao država sama za sebe). Izrael već godinama koristi libanonski zračni prostor za pokretanje napada na Siriju, a vlasti u Bejrutu potpuno su nemoćne i nemaju načina kako to spriječiti osim pisanjem pisama UN-u, no jasno je da od toga nema ništa.
Posljedice bi pak bile puno veće da se Izrael upusti u slične operacije na prostoru recimo Turske ili Katara, gdje također sigurno obitavaju visoki pripadnici Hamasa, ali akcije tamo imale bi vrlo šire posljedice. No, tek će se vidjeti do kuda će Izrael ići jer ako im je zaista cilj pokazati da Hamas neće biti siguran niti u jednoj stranoj zemlji, mogli bi se očekivati napadi i na mjestima koja su se do sada smatrala "izvan zone komfora".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.