Sinoć se dogodio strašan teroristički napad u engleskom gradu Manchester. Ubijeni su, mahom mladi ljudi, za vrijeme trajanja koncerta. Zadnje informacije govore kako je ubijeno 22 ljudi, a velik broj ih je ranjeno. U vrijeme pisanja ovog teksta još uvijek nitko nije preuzeo odgovornost za ovaj napad, no, samoubilački potpis je prepoznatljiv i nije teško zaključiti tko bi mogao stajati iza ovog pokolja.
Isto tako nije teško i prije preuzimanja odgovornosti pogoditi tko nije odgovoran za jučerašnji napad. Napad sigurno nije izvela sirijska vojska, niti libanonski Hezbollah niti neka od paramilitarnih skupina koja se nalazi pod kontrolom, ili barem utjecajem, Irana. No, slušajući američkog predsjednika jučer u Izraelu, neupućena osoba mogla bi dobiti dojam kao da sva zla koja haraju po površini ovog svijeta na ovaj ili onaj način izlaze iz teheranskog inkubatora.
Njegova agresivna iranofobija tragična je na nekoliko razina, pa krenimo redom. Kao prvo, ovo se može definirati kao zadnja stanica nadanja u neke pozitivnije aspekte Trumpove vanjske politike. Tragična je ta činjenica zbog toga što je, ironično, vanjskopolitički aspekt bio zapravo i jedina potencijalno pozitivna točka Trumpove kandidature.
U završnici američkih izbora imali smo dva podjednako loša kandidata od kojih se jedan isticao ratobornošću, a drugi pozivom na globalnu suradnju i kraj imperijalističkih pohoda. Iz te ponude nije teško zaključiti tko je 'manje zlo', zar ne? Te zaključke donio je i američki narod i danas dotičnog imamo za predsjednika najveće svjetske vojne sile.
Od poziva na globalnu suradnju nije ostalo više ništa - zemlje prema kojima je Trump trebao, a za vrijeme kampanje tvrdio je da želi, smiriti tenzije, dakle prema Rusiji, Iranu, Kini, Sjevernoj Koreji, Siriji, Jemenu, Venezueli, on ne samo da ih pojačava već nas dovodi u situaciji da možemo nagađati koja će od ovih (manjih) zemalja biti iduća meta američkog imperijalizma pod vodstvom vrhovnog zapovjednika Trumpa?
Od potajne nade u 'Trumpa pomiritelja' ostao je samo gorak okus u ustima od, pa makar i samo djelomične, naivnosti.
Na Siriju je već izveo napad - i to dva puta - onaj raketni i nedavno zračne udare na konvoj sirijskih pro-vladinih snaga (ili sirijske vojske, ovisno o izvoru). No, to su samo manje tragedije koje dolaze kao uvertira u nešto znatno veće i opasnije.
Trump upravo nastavlja posipanje najosjetljivije regije svijeta s oružjem u vrijednosti više stotina milijarda USD. Dok s jedne strane prijeti Sjevernoj Koreji, koja sama razvija svoje raketne potencijale, u isto vrijeme nemilo naoružava najrepresivniji režim poznat u svijetu, Saudijsku Arabiju.
U toj Saudijskoj Arabiji, koju je posjetio sam dan prije Izraela, također je održao jedan od svojih, sada već prepoznatljivih, anti-iranskih huškačkih govora.
Tu dolazimo do iduće velike tragedije. Trump slavi savezništvo sa Saudijskom Arabijom, zaostalim režimom koji odrubljuje glave nevjernicima, homoseksualcima, preljubnicima, pa čak i vješticama (!), dok u isto vrijeme demonizira Iran u kojem su se upravo održali demokratski predsjednički izbori. Kada su se ono zadnji put održali izbori u Saudijskoj Arabiji, može li na to pitanje odgovoriti šef zemlje koja tvrdi kako joj je misija širiti demokraciju svijetom?
Naravno da i Iran ima svojih problema, i tamo padaju glave i stavljaju se kroz omče za 'zločine' koji su morali prestati biti zločini nakon izlaska iz Srednjeg vijeka. No, svima je jasno da Iran i Saudijska Arabija nisu dvije strane iste fundamentalističke medalje, koliko god ih se nastojalo prikazati takvima. Iranci, naročito mladi ljudi u Iranu, odbacuju striktnu teokraciju te žude za još većom modernizacijom, za spajanjem s ostatkom svijeta - i to naročito Zapadnog svijeta.
Ono što je Obama lukavo uvidio kao konkretnu priliku za širenjem Zapadnih interesa, Trump grubo odbacuje i vraća se potpuno u naručje 'tradicionalnim' američkim represivnim saveznicima.
Nije "ruska veza" s Trumpom ta koju bi se trebalo istraživati, to je najobičnija teorija zavjere - izraelska i saudijska s druge strane, to je nešto već vrijedno sve te upregnute novinarske snage. Dakako, to nikada neće biti tema od širokog interesa jer Trumpova izgradnja još čvršćih odnosa s ovim bliskoistočnim kršiteljima ljudskih prava, a Saudijska Arabija i Izrael znaju kako se krše ljudska prava, samo se pozdravlja.
No, stvari su još i gore nego izgledaju. Naime, ne samo da Trump stvara prigodnu podlogu za nove sukobe na Bliskom istoku - a sukob Izraela i Saudijske Arabije protiv Irana bio nezamislivo opasan - on na tim sukobima doslovno inzistira krećući u misiju stvaranja nečeg što već mnogi nazivaju 'Arapski NATO'.
O čemu se radi? Naime, za vrijeme posjete Saudijskoj Arabiji Trump je potpisao dokument, tzv. Rijadsku deklaraciju, koji poziva na ujedinjenje SAD-a i bliskoistočnih zemalja (ne svih dakako, samo pro-američkih) u borbi protiv ISIL-a. No, u dokumentu se ne spominje samo ISIL, ISIL je tek prigodni argument za stvaranje ovog dokumenta, već je i velik dio posvećen isticanju Irana kao 'destabilizacijske snage cijele regije'.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.