Potencijalno urušavanje europske ekonomije tinja i prijeti državama bivše Jugoslavije iz smjera juga i zapada.
Trenutačno stanje je u onoj fazi kada više nismo u mogućnosti vijesti iz Grčke i Italije mirno kategorizirati kao "vijesti iz svijeta".
Potrebno je detaljno analizirati što bi potencijalno urušavanje Grčke i/ili Italije značilo za Hrvatsku, ali i druge zemlje bivše Jugoslavije koje se danas zajedno nalaze u relativno sličnoj poziciji.
Svako prognoziranje budućnosti je nezavidan posao, pogotovo uz ovakvu temu. Ipak, krenut ćemo od pesimistične pretpostavke i analizirati kakav bi utjecaj imao scenarij u kojem prvo propada Grčka, a iza nje Italija.
Pritom svakako treba navesti da ćemo se koncentirati samo na direktne učinke. Indirektne posljedice aktualne krize već itekako osjećamo, a održavaju se na gotovo sve sfere svakodnevnog života.
Moguće posljedice su već i sad vidljive - idealan primjer je Vojvođanska banka, jedna od najvećih banaka u Srbiji.
Vojvođansku banku je 2006. gotovo u potpunosti otkupila Grčka narodna banka (udio od 99.44%) za €385 milijuna.
Prva posljedica su 800 otpuštenih radnika tijekom ove godine.
Nije ni potrebno pojašnjavati kako bi se kolaps bilo koje matične banke direktno reflektirao i na produžnice u drugim zemljama.
Ali ono što može u Hrvatskoj direktno izazvati ekonomsko-financijski potres nemjerljivih proporcija je hipotetički bankrot broj 2 - Italija.
Naime, Talijani kontroliraju gotovo 50% bankarskog sektora u Hrvatskoj - Unicredit (Zagrebačka banka) i Intesa Sanpaolo (Privredna banka Zagreb) su najveći predstavnici.
Kao usporedbu možemo navesti kako talijanske grupacije u Srbiji kontroliraju 21% sektora.
Uz talijanske grupacije (oko 50%), dobar dio ostatka hrvatskog bankarskog sektora (40%) je u rukama Austrijanaca i Nijemaca.
A upravo austrijske i njemačke banke igraju najveću ulogu u spašavanju Grčke.
Ukoliko se ostvari "crni" scenarij i zaista obje države, Grčka i Italija, dožive ekonomsku havariju - na direktan ili posredan način ti događaji utjecat će na čak 90% hrvatskog privatnog bankarskog sektora.
Hrvatska bi trebala postati članicom EU-a 1.7. 2013. Trenutačno je 7.11.2011. Imajući ova dva datumu u vidu - prisjetimo se na trenutak koliko se toga dogodilo u samo posljednjih mjesec dana.
2013. se odjednom više ne čini kao bliska, nego jako daleka budućnost.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.