ECB je 6.12. ostavila stopu na rekordno niskoj razini od 0.75% tvrdeći da je stopa "veoma prilagodljiva". Što je još interesantnije, ECB je značajno smanjila prognoze o rastu i inflaciji.
ECB je smanjila BDP prognozu za 2012. godinu na razmak od -0.6% do -0.4% sa -0.6% do -0.2%. BDP prognozu za 2013. godinu na -0.9% do 0.3% sa -0.4% do 1.4%. Rekli su da je BDP prognoza za 2014. godinu 0.2% do 2.2% porasta u eurozoni.
Što se tiče inflacije, ECB predviđa inflaciju od 2.5% u 2012-oj godini u odnosu na prethodni razmak od 2.4% do 2.6%. Prognoza za inflaciju za 2013-tu godinu je smanjena na 1.1% do 2.1% sa 1.3% do 2.5%. Za 2014-u godinu, ECB smatra da će inflacija biti od 0.6% do 2.2%.
Nakon sastanka je Predsjednik ECB Mario Draghi odgovarao na pitanja. Odbio je odgovoriti na prvo pitanje jednog od reportera da li Italija pada u ponor.
Draghi nije htio ništa reći, ali zato ja hoću.
Pogledajmo Markit/ADACI Italy Services PMI koji je objavljen jučer, da bi vidjeli radi li se o ponoru.
Ključne točke:
• Poslovna aktivnost i zapošljavanje ubrzano opadaju
• Najveće smanjenje nezaposlenosti od juna 2009-te godine
• Takozvana ulazna cjenovna inflacija je manja nego ikada u 12 mjeseci
Obujam proizvodnje širom talijanskog uslužnog sektora se ubrzano smanjio u studenom, kao što je naglašeno padom u sezonski ažuriranom Markit/ADACI Indeksu poslovne aktivnosti. On se bazira na jednom pitanju, da oni koji daju odgovor kažu kakva je stvarna promjena u poslovnoj aktivnosti njihovih kompanija u usporedbi s prethodnim mjesecom – od listopadske brojke 46.0 do studenog 44.6. To je produžetak stalnog smanjenja već godinu i pol.
Smanjenju aktivnosti doprinosi daljnje smanjenje volumena novih poduzeća koja su talijanski pružitelji usluga, u studenom. Ovaj zadnji pad je bio veći nego mjesec ranije i pripisuje se dijelom manjim prihodima te nedostatkom kredita.
Sve je manje novog posla, uslužne kompanije usmjeravaju više resursa da završe ono što nije napravljeno. Pad je uzastopan već 21 mjesec zaredom u studenom. Štoviše, stopa pada je najbrža od kolovoza 2009-e godine usprkos značajnom smanjenju operativnog kapaciteta u sektoru. Poduzeća su nastavila otpuštati radnike tijekom mjeseca. Zapravo, pad zaposlenosti je najveći od lipnja 2009-e godine. To je veoma blizu rekorda. Oni koji su odgovorili na pitanja su dali komentare na temu smanjenja radnih dana i neobnavljanja privremenih ugovora.
Phil Smith, ekonomista Markita i autor Italy Services PMI® je rekao:
"Ovi podaci pokazuju da se smanjuje poslovna aktivnost pružatelja usluga i to ubrzano u studenom i označava preokret u odnosu na opći trend kada je brzina pada bila sporija. Štoviše, brži pad brojki koje se odnose na nova poduzeća ukazuje na daljnju slabost u slijedećim mjesecima i sugerira da je talijanski najveći sektor daleko od rasta. Kompanije su brzo reagirale na obnovljeni pad, smanjene su stope zaposlenosti rekordno tijekom mjeseca s ciljem smanjenja troškova. Najveći pad obavljanja zaostalog posla od kolovoza 2009-e godine pokazuje da postoji značajan stupanj suvišnog kapaciteta. To daje kompanijama više prostora da smanjuju broj radnika.”
Mislim da je ovo odgovor. Preciznije: "Da, Italija je pala u ponor." Očekujte da Francuska također padne u ponor i da Španjolska i Grčka ostanu u njemu.
Draghi bi možda sve prestrašio da je dao odgovor koji sam ja dao. Stoga nije čudo da ga nije dao.
Moj odgovor također objašnjava značajno smanjenje prognoze za cijelu eurozonu (najvjerojatnije je i dalje preoptimistična).
Omar Fehimović
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.