Pad cijene nafte može ozbiljno ugroziti zemlje diljem Bliskog istoka, ako Saudijska Arabija ne poduzme hitne korake u zaustavljanju takvog pada, stav je Irana koji je početkom 2015. za svjetske novinske agencije potvrdio iranski zamjenik ministra vanjskih poslova Hosein Amir Abdolahian. On je izrazio nadu da će vodeći takmac Teheranu u Perzijskom zaljevu odustati od svoje strateške pogreške nakon šest mjeseci uzastopnog pada cijena.
Iranski konzervativci su već naznačili kako vjeruju da se radi o uroti saudijskog kraljevstva i zapadnih zemalja kako bi naštetili gospodarstvu Islamske republike i održavali pritisak na Teheran uslijed pregovora o nuklearnoj energiji. Kao odgovor, iranski radikali su pozvali šijitske muslimane u istočnoj Saudijskoj Arabiji, kao i u Bahreinu, da se odupru vladavini kuće Saud.
Iako State Department rijetko komentira izjave iz Irana, posebno one koje dolaze od strane radikala okupljenih oko predsjednika parlamenta Alija Laridžanija ili ajatolaha Mesbah Jazdija, nekadašnjeg duhovnog podupiratelja predsjednika Mahmuda Ahmadinežada, ovaj puta je američki diplomatski vrh oštro reagirao, nazvavši saudijsku odluku izravnim pokušajem udarca na američku naftnu proizvodnju, koja je prošle godine nadišla saudijsku.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC), u kojoj dominira Saudijska Arabija, i koja nadzire 40 posto svjetskog tržišta, nije zaustavila proizvodnju nafte po iznimno niskim cijenama tijekom svog posljednjeg sastanka u Beču u studenom, iako su neke članice kao Iran i Venecuela to tražile. OPEC tako i dalje proizvodi 30 milijuna barela nafte dnevno.
Iran nije jedini koji je izrazio sumnju u odnose Saudijaca i Amerikanaca, jer je i Rusija izjavila da se radi o antiruskoj uroti koja za cilj ima kolaps ruskoga gospodarstva. No, Iran je reagirao najžešće. Iz Centra za strateške i međunarodne studije u Teheranu, u kojemu svoj značajan glas ima Revolucionarna garda, izašle su studije koje govore o samoubilačkim koracima Saudijske Arabije u borbi protiv Irana u regiji. Rijad je siguran da Iran neće odgovoriti, ali ne shvaća da će svojim postupcima naštetiti vlastitim interesima u regiji, ali i u svijetu, smatra Centar.
Od lipnja cijena sirove nafte pala je za više od 35 posto i ne pokazuje znakove smirivanja. Globalno naftno tržište je saturirano te je još jednom dokazano da se naftno gospodarstvo ne može smatrati dijelom tržišnoga gospodarstva, već dijelom sustavnog i planskog gospodarenja. Značajan rast međunarodne cijene nafte tijekom proteklih godina nije dočekan sa zadovoljstvom u većem dijelu svijeta. Taj rast je uzrokovao sve veću raspravu o uvođenju zamjene za fosilna goriva, bez obzira da li su te zamjene ekološki prihvatljive ili ne. Kao posljedica, u SAD-u, Rusiji i još nekim zemljama počelo se tragati za načinima korištenja nafte iz naftonosnog škriljevca (shale oil).
Ti nekonvencionalni izvori pokazali su se značajnima, te je posebice u SAD-u došlo do naftnog booma, pri čemu su male tvrtke ostvarile najveće dobitke i zagospodarile najplodnonosnijim područjima. Saudijska Arabija je posebno zabrinuta zbog visine proizvodnje u SAD-u. Prema procjenama federalnih država Sjeverne Dakote, Teksasa, Nebraske, Colorada, Kalifornije i Utaha i Nacionalnog naftnog vijeća SAD-a, do 2017. SAD bi mogao proizvoditi i do 16 milijuna barela nafte, plina i biogoriva dnevno. Ove procjene su već premašene, te su SAD postale najveći svjetski proizvođač nafte.
S druge strane, Međunarodna agencija za energiju (IEA) smatra da se radi o kratkoročnom napretku. Potreban tehnološki razvoj da bi se izvlačila nafta i problem vode najveće su zapreke trajnom oslanjanju na alternativne izvore fosilnoga goriva. IEA smatra da će do 2035. potražnja za naftom doseći 101 milijun barela dnevno, u odnosu na 87,4 milijuna 2012. Do tada će Bliski istok ponovno postati dominantan.
Najveći dio globalne ponude stići će iz zemalja OPEC-a, te značaj naftnog škriljevca neće biti velik izvan SAD-a, posebno stoga što je Europska unija postavila zabranu uvoza takve nafte zbog ekoloških prijepora. No, u kratkoročnom razdoblju, mnogi članovi OPEC-a, a među njima i Saudijska Arabija, mogli bi osjetiti značajan udarac.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.