Izgleda kako je na pomolu velika pomirba u Perzijskom zaljevu, naime tijekom jučerašnjeg dana Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati i Bahrain vratili su svoje ambasadore u Katar čime je okončano 8 mjeseci prijepora s Dohom zbog potpore Katara za pojedine islamističke skupine.
Odluka je objavljena tijekom jučerašnjeg dana nakon izvanredne sjednice Vijeća za Suradnju u Zaljevu (GCC) u Rijadu za vrijeme kojeg je očito spor riješen.
Podsjetimo, ovog ožujka desio se potez bez presedana kada su tri zemlje povukle svoje ambasadore iz Katara. Drastičan potez su učinili zbog podrške Katara za islamistički pokret Muslimansku Braću.
Članice GCC-aNaime, Saudijska Arabija i UAE vode Muslimansku Braću kao terorističku organizaciju. Nadalje, već duže vrijeme se smatra kako upravo Katar, zajedno s Turskom, koristi MB za širenje svoje politike i utjecaja diljem Bliskog istoka.
Ekspanziji utjecaja Muslimanske Braće naročito se protivi Saudijska Arabija koja brine kako bi upravo ovaj pokret mogao ugroziti opstanak njihovog režima. To je ujedno i razlog zašto je Rijad tako snažno podržao rušenje Mohameda Morsija, egipatskog predsjednika koji je dolazio iz redova Muslimanske Braće.
Što ovo pomirenje u Zaljevu znači za razvoj situacije u regiji? Imajući u vidu kako je riječ o zemljama koje svoje naftno bogatstvo koriste za utjecaj na druge zemlje, možda bi i bilo bolje da iste i nisu u idealnim međusobnim odnosima. Pomirba će stoga utjecati na niz zemalja, uključujući Egipat, Siriju, Irak i Jemen.
Očito je kako je ovdje riječ o porazu katarske vanjske politike jer Katar je taj koji će sada morati pristati na ustupke i prekinuti svoju izdašnu podršku za Muslimansku Braću. To je postalo jasno već prije nekoliko mjeseci kada je Katar "zamolio" visoke dužnosnike MB-a da napuste njihovu zemlju (vidi: Političke promjene na Bliskom istoku: katarske vlasti "zamolile" visoke dužnosnike Muslimanske Braće da napuste zemlju, Erdogan već poručio kako će ih primiti u Tursku). Taj razvoj situacije znači da će se MB sada vjerojatno povući kod svog zadnjeg saveznika, u Tursku, što će rezultirati još većim utjecajem na Ankaru, no Katar se vraća u okvire "Zaljevske" politike.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.