Rusija i Kina, dvije države koje su pred Vijećem Sigurnosti uložile veto na UN-ovu rezoluciju o Siriji, slažu se da UN-ov izaslanik Kofi Annan predvodi medijaciju i osigura dijalog između međusobno suprotstavljenih strana unutar Sirije.
Ruski predsjednik Dmitry Medvedev rekao je danas kako je misija Kofi Annana možda i "zadnja prilika da se spriječi krvavi građanski rat". Medvedev navodi kako će Rusija maksimalno pomoći posebnoj misiji pod vodstvom Annana, prenosi agencija Itar-Tass. Kofi Annan nalazi se u posjeti Moskvi, a nakon toga putuje u Peking.
No, i Rusija i Kina, složne su kako je - da bi do dijaloga uopće moglo doći - prije svega nužno prestati s ilegalnim dostavljanjem oružja sirijskim pobunjenicima. Otvoreno se spekulira kako to trenutačno provodi niz zemalja, uključujući Saudijsku Arabiju, Katar, Tursku, ali i SAD i Francusku.
"Problem je u tome da što god više oružja opozicijske snage budu dobivale, to će imati manje ambicija da sjednu i pregovaraju s aktualnom vladom", prenosi kineski državni list People's Daily.
Zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova, Mikhail Bogdanov, rekao je kako bi deklariranje ilegalnosti Assadove administracije od strane pojedinih država dovelo do negativnih rezultata jer tada bi se opoziciji dao signal da je sudjelovanje u pregovirma beznačajno.
S druge strane, opozicija će nastaviti i dalje vojno djelovati nadajući se kako će možda u konačnici Rusija i Kina ipak pozvati na odlazak Assada. Činjenica da opozicija ne želi pristati na prekid vatre i okrenuti se političkom djelovanju ima jasan razlog - trenutačno "strahuju" da nemaju šanse demokratskim putem poraziti Assada, pogotovo nakon što je sirijski narod u masovnim prosvjedima 15.3.2012. pokazao da čvrsto stoji uz Assada - danas možda čak i puno više nego prije godinu dana (vidi: Milijuni ljudi diljem Sirije obilježavaju godišnjicu izbijanja krize i daju svoju potporu predsjedniku Assadu u borbi protiv terorizma).
Jako je teško očekivati da bi Rusija i Kina sada mogle promijeniti mišljenje i udružiti se u jednoglasno pozivanje na "promjenu režima". Prije nekoliko dana ruski ministar Sergej Lavrov opomenuo je Assada da se "reforme moraju brže provoditi", tu izjavu su gotovo svi zapadni mediji protumačili kao narušavanje odnosa između Damaska i Moskve, no to je ipak, iz njihove perspektive, malo preoptimistično shvaćanje jedne opaske koja više služi kao "balansiranje" formalnih izjava.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.