Prije 20-ak dana u Tajlandu je izveden vojni udar te je s vlasti srušena premijerka Yingluck Shinawatra, sestra bivšeg telekomunikacijskog tajkuna i premijera Thaksina Shinawatre. Za nju se od početka mandata tvrdilo kako je samo produžena ruka Thaksina koji se nalazi u egzilu. Politička opozicija je pokrenula pobunu u Bangkoku koja je nakon više mjeseci masovnih, ali relativno mirnih, prosvjeda prerasla u oružane sukobe.
Nekoliko dana nakon eskalacije sukoba na scenu stupa moćna tajlandska vojska, kojoj državni udari svakako nisu strani, te prekida politički konflikt, vlast preuzima vojna hunta koju predvodi Prayuth Chan-ocha. Ustav se ukida, kao i svo političko TV i radio emitiranje, a u Bangkoku se uvodi policijski sat.
No, mnogi stanovnici - naročito u Bangkoku - podržali su vojni udar te daju punu potporu vojsci. Vojna hunta poručuje kako samo "privremeno" preuzimaju kontrolu u zemlji te kako će se demokratski izbori održati, ali najranije tek za godinu dana (vidi: Tajland čvrsto u rukama vojne hunte - izbora nema najmanje godinu dana). Drugim riječima, vojnoj hunti se nigdje pretjerano ne žuri. Štoviše, ovaj vojni udar ima neke poprilično zanimljive pojedinosti - tako mediji prenose kako vojska po Bangkoku dijeli ljudima ulaznice za kino kako bi se "zabavili".
"Tajlanđani će danas uživati u ljubavi i harmoniji nakon dugih godina političkih podjela", istaknuo je glasnogovornik tajlandske vojske, Winthai Suvaree. Sve ovo upućuje na to kako vojska možda ima i dugoročne planove za zemlju.
Dakako, nisu svi zadovoljni činjenicom da je vojska preuzela kontrolu nad zemljom, no od najavljenih velikih prosvjeda još nema ništa, a vojska poručuje kako ih neće niti biti - drugim riječima, vojska jasno poručuje kako je spremna svaki otpor ugušiti silom.
Kako će se razvijati situacija u Tajlandu tek ćemo vidjeti, no na vanjskom planu ovaj vojni udar je iznimno značajan. Naime, rušenje vlasti od strane vojske žestoko je kritizirao SAD poručivši tajlandskoj vojsci da "odmah vrate demokraciju" (vidi: Vojni udar u Tajlandu - žestoka reakcija SAD-a: "Nedopustivo, vratiti civilnu vlast i demokraciju odmah").
Zašto je vojni udar toliko negativno sjeo Washingtonu? Nekoliko je razloga. Kao prvo, tzv. "Shinawatra režim" je bio u jako dobrim odnosima sa SAD-om, Thaksina su čak nazivali "čovjekom Wall Street-a". Nadalje, Tajland je za SAD od velike geostrateške važnosti jer preko njega - to je barem bio plan - mogu upravljati situacijom u susjednom Mijanmaru što je pak bitno za širi plan stvaranja pritiska i "okruživanja" Kine.
Nema sumnje kako je u provedbi tog plana Tajland trebao igrati važnu ulogu, a podatak da je američka ambasada u Bangkoku jedna od njihovih najvećih na svijetu ide u prilog toj teoriji. Drugim riječima, Tajland je trebao biti američki operativni centar, dio strategije koju Obama naziva "fokus prema regiji Azija-Pacifik".
Vojni udar u Tajlandu desio se u jeku velike eskalacije u Ukrajini oko koje je SAD bio posebno "zauzet". Moglo bi se čak reći da nisu stigli u isto vrijeme pratiti događaje na različitim stranama svijeta.
Dakako, činjenica da je danas na vlasti vojna hunta, a ne demokratski izabrana vlast, zapravo ne znači ništa - SAD ima dugu povijest jako dobrih odnosa s raznim vojnim huntama, diktatorskim režimima, apsolutističkim monarhijama i drugim anti-demokratskim oblicima vlasti, kada u takvom odnosu vide svoju korist.
No, sudeći prema najnovijim vijestima, tajlandska vojna hunta već intenzivno razmišlja o stvaranju nekih novih čvrstih saveza koji bi mogli radikalno utjecati na razvoj geopolitičkih prilika u jugoistočnoj Aziji. Kako prenosi Reuters, delegacija tajlandske vojne hunte danas je otputovala u Kinu. Delegaciju predvodi de-facto tajlandski ministar obrane, general Surasak Kanjanarat.
Po pitanju susreta s kineskim dužnosnicima, Kanjanarat je rekao: "Sastanak ima za cilj jačanje odnosa, razradu planova za budućnost, zajedno s najstarijim saveznikom u regiji, kineskom vojskom". Nije govorio o detaljima konkretnih planova.
Nema nimalo sumnje - ovaj potez jačanja odnosa između tajlandske vojne vlasti i Kine dolazi kao direktna reakcija američkog stava na vojni udar koji se desio 22. svibnja. Nadalje, delegacija vojne hunte nakon današnjeg sastanka ističe: "Imamo potporu Pekinga".
"Raspravljati ćemo o tome u kojim područjima možemo povećati zajedničku vojnu suradnju. Nećemo razgovarati o situaciju u Tajlandu jer to sada nije niti bitno", rekao je Kanjanarat. Izvori prenose kako bi se danas trebao susresti sa zamjenikom zapovjednika glavnog stožera kineske vojske, generalom Wang Guanzhongom.
SAD su imali vojnu suradnju s tajlandskom vojskom, no otkazali su je svega nekoliko dana nakon vojnog udara. S druge strane, ambasador iz Kine prošlog se tjedna sastao s liderom vojne hunte što je ujedno i znak potpore, a ovog ponedjeljka sklopljen je i prvi poslovni ugovor između Pekinga i tajlandske vojne vlasti - kineski državni mobilni operater, China Mobile Ltd, kupio je 19% udjela u tajlandskoj telekomunikacijskoj grupaciji True Corp za 881 milijun USD.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.