Više tisuća anti-vladinih prosvjednika sukobilo se tijekom jučerašnjeg dana s policijom ispred zgrade Vlade u glavnom gradu Makedonije, Skoplju. Prosvjednici pozivaju na ostavku premijera kojeg se povezuje sa skandalom oko prisluškivanja.
Ministarstvo unutarnjih poslova ističe kako je najmanje 10 pripadnika policije ozlijeđeno za vrijeme anti-vladinog skupa koji je potrajao dva sata. Prosvjednici su zapalili kontejnere za otpad te su bacali kamenje na policiju koja je čuvala zgradu Vlade.
VIDEO: sukobi u Skoplju, 5.5.2015.
Podsjetimo, na vlasti u Makedoniji već je 9 godina konzervativni premijer Nikola Gruevski. Na čelu socijaldemokratske opozicije nalazi se Zoran Zajev, a on je posljednjih mjeseci objavio nekoliko tajnih snimaka na kojima navodno Gruevski raspravlja s visokim dužnosnicima vladajuće stranke (VMRO-DPMNE) po pitanju kako stranačkim kolegama dodijeliti unosne državne poslove, kako izabrati suce itd.
Premijer Nikola Gruevski, vođa desničarske vladajuće stranke VMRO-DPMNEGruevski odbacuje tvrdnje i ističe kako se radi o stranoj zavjeri protiv njega. No, Zajev ne odustaje - jučer je objavio nove audio snimke koje optužuju premijera Gruevskog i ministra unutarnjih poslova za pokušaj prikrivanja smrti 22-godišnjaka kojeg je 2011. na smrt prebila makedonska policija (zato su jučer prosvjednici pred zgradom Vlade uzvikivali "Ubojico! Ubojico!"). Kasnije je jedan pripadnik policije osuđen na 14 godina zatvora zbog ubojstva.
Koliko ima istine u tvrdnji Gruevskog da mu podmeću "strane službe"? Ako ima, onda ih je on trebao i jasno definirati, a ovakve opširne optužbe već su mnogima postale naporne. Možda Gruevski postane balkanski Janukovič, ne bi iznenadilo, ali ako zna nešto što bi ostatak svijeta trebao znati, možda mu je sada najbolji trenutak da nešto kaže po tom pitanju.
Zoran Zajev, vođa opozicije, predsjednik socijal-demokratske stranke SDSMDakako, jasno je kako je Zajev pustio jučerašnju snimku s željom da se visoke tenzije rasplamsaju u potencijalnu pobunu, a to će se možda i desiti.
Netko očito želi da u Makedoniji dođe do nekog većeg nemira, zato se već danima mogu i čitati tekstovi u europskim medijima koji upozoravaju kako se Makedonija nalazi "na rubu".
No, kada govorimo o nemirima na Balkanu, onda u obzir moramo uzeti jednu važnu činjenicu - Makedonija, kao i još nekoliko zemalja s ovog prostora (Srbija, BiH, Crna Gora) nije članica NATO pakta. Kako i znamo, ona to još nije postala jer se nalazi u sporu s Grčkom oko samog imena vlastite zemlje.
Ta činjenica Makedoniju ipak stavlja u sve manji okvir tzv. "slobodnog prostora", odnosno prostora koji još uvijek nije čvrsto integriran u euroatlantske integracije (EU i NATO pakt). To do prije par godina nije ni bilo odveć važno Zapadu, više im je pasala ideja čekanja, odnosno procesa u kojem zemlja mora zadovoljiti neke minimalne kriterije da bi tek onda mogla ući u NATO i EU (drugim riječima, tjeralo ju se da se "potrudi").
Sad je stvar ipak drugačija, vrlo drugačija, sada je geopolitika postala neugodno uzbudljiva i oštra. Svaki tzv. "slobodni prostor", kojem pripada i Makedonija, potencijalno je poprište sukoba. Zašto? Zbog sukoba između SAD-a i Rusije, dakako.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.