Analiza - obnova rata u Siriji: Dramatični prodor militanata u Aleppo nakon primirja u Libanonu - je li im Izrael pripremio teren? Tko će zaustaviti povratak u pakao? Hezbollah je u teškom stanju, Rusija ratuje u Ukrajini, čeka se na odluku Turske
Nije se stiglo ni sagledati okolnosti pod kojima je proglašeno primirje između Izraela i Hezbollaha u Libanonu, a već imamo novu veliku eskalaciju na Bliskom istoku, ovog puta (ponovno) u Siriji. Dogodilo se nešto vrlo neočekivano, no današnje dramatične scene potvrđuju - militanti iz Idliba, mahom pripadnici terorističke organizacije Hayat Tahrir al-Sham (HTS), pokrenuli su veliku ofenzivu, tehnički prije tri dana, i danas su već ušli u ključni sirijski grad Aleppo koji je teškom mukom i velikim žrtavama oslobođen od raznih islamističkih skupina prije osam godina.
HTS je početkom tjedna započeo veliku ofenzivu iz svog uporišta u provinciji Idlib, uskom području na sjeverozapadu Sirije. Ono što je izgledalo samo kao ispipavanje druge strane, sirijske vojske pojačane ruskim i iranskim snagama, pretvorilo se u prodor koji nije viđen još od dramatične inicijalne ofenzive ISIL-a. Potrebna su bila samo tri dana da borbe dosegnu Aleppo. Militanti su zauzeli teritorij oko periferije grada po prvi put u četiri godine dok su sirijske snage granatirale njihove zone, no izgleda da to nije odveć usporilo njihov napredak.
Zadnje informacije koje stižu tijekom današnjeg dana sugeriraju da se HTS već probio unutar samog grada.
Turska novinska agencija Anadolu izvijestila je u petak poslijepodne da su militanti ušli u Aleppo, dok su neprovjerene slike i video snimke koje su kružile internetom prikazivale oklopna vozila i naoružane uniformirane militante na ulicama grada. The Associated Press izvijestio je da su stanovnici čuli rakete koje su ciljale periferiju grada.
U borbama tijekom posljednja tri dana ubijeno je 27 civila, uključujući osmero djece, izvijestio je David Carden, zamjenik regionalnog humanitarnog koordinatora UN-a za kriznu situaciju u Siriji.
Militanti su brzo povratili desetke gradova i naselja u provinciji Aleppo, zauzimajući vojnu bazu, naoružanje i tenkove od sirijskih vladinih snaga, dok su se neke turskom potpomognute sirijske militantne skupine s drugih područja sjeverozapadne Sirije pridružile borbama.
Podsjetimo, dugo vremena je trajao određeni prijepor između HTS-a s jedne strane i više manjih militantnih skupina koje su bile puno uže vezane uz Tursku i tursku potporu. No, čini se da u ovom trenutku djeluju kompaktno i prodiru zajedno.
UN je izvijestio da je sirijska vojska izvela najmanje 125 zračnih napada i granatirala područja u Idlibu te zapadnom Aleppu kao odgovor na ofenzivu, pri čemu je ubijeno najmanje 12 civila, a 46 ih ranjeno, dok je 14.000 ljudi raseljeno.
HTS je u petak izvijestio da je zauzeo još četiri grada, uključujući Mansouru, koja se nalazi oko 8 kilometara od centra Aleppa. Sirijska državna novinska agencija SANA izvijestila je da je četvero civila ubijeno u studentskom smještaju u gradu kada su ga pogodili projektili.
"Linije obrane režima su se srušile, mislim da su bili iznenađeni. Nitko nije očekivao da će pobunjenici tako brzo dosegnuti rub Aleppa", rekla je Dareen Khalifa iz neprofitne organizacije International Crisis Group koja očito vrlo subjektivno promatra sukob u Siriji i jasno je na čijoj su strani. Dodala je da nije jasno hoće li militanti moći zadržati zauzeti teritorij ili će ruske snage koje podržavaju Damask reagirati.
Tursko ministarstvo vanjskih poslova pozvalo je na smirivanje situacije u regiji oko Idliba, zahtijevajući prestanak napada na ovo područje. "Za Tursku je od najveće važnosti da se izbjegne nova i veća nestabilnost te da civili ne budu pogođeni", navodi se u priopćenju.
Ovo je poprilično neutralna izjava od strane Turske, što je značajno imajući u vidu da je Turska godinama vrlo intenzivno naoružavala i na sve druge načine podupirale islamističke militantne skupine koje su se borile protiv sirijske vojske i predsjednika Bashara al-Assada.
Ali stvari nisu tako jednostavne, kao što nikad ni nisu na Bliskom istoku, pa tako i priroda odnosa HTS-a i Turske.
HTS je osnovan 2017. godine spajanjem pet islamskih milicija i oporbenih frakcija. Na čelu grupe je Ahmed Hussein Al-Shara, poznatiji kao Abu Mohammed Al-Jolani, koji je prethodno vodio Jabhat Al-Nusru, al-Qaedinu podružnicu u Siriji. Godine 2016. Jolani je prekinuo veze s al-Qaidom kako bi se fokusirao isključivo na Siriju, što je u početku viđeno kao taktički potez za pozicioniranje svoje grupe za lokalne saveze. Međutim, spajanje koje je stvorilo HTS u siječnju 2017. godine bilo je osuđeno od strane al-Qaide, čime je potvrđen raskid između tih dvaju grupa.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.