Unatoč činjenici da je primirje na istoku zemlje znatno smanjilo intenzitet oružanih sukoba između pobunjenika i vladinih snaga, Ukrajinska kriza i dalje je u fokusu pažnje i kao takva će ostati sve dok se ne pronađe što trajnije i što stabilnije rješenje za situaciju na istoku zemlje, prostoru pobunjeničkih regija Donjeck i Lugansk.
No, što ukrajinski stanovnici misle o svemu što im se dešava? Njihovi glasovi vrlo rijetko se čuju, što je sudbina koja ih zapravo prati od trenutka kada se kriza u njihovoj zemlji internacionalizirala. Ipak, pojedine stavove ukrajinske javnosti možemo doznati zahvaljujući novoj anketi koju je provela kijevska organizacija RBG (Research & Branding Group). Fokusirati ćemo se na ključne rezultate.
Nova ukrajinska Vlada, prvo kao pučistička, a kasnije i legitimna nakon održavanja izbora, već se nalazi oko godinu dana na vlasti. Dvije osobe su ključne - predsjednik Petro Porošenko i premijer Arsenij Jatsenjuk. Često se stječe dojam da dvojica, bar donekle, igraju "dobar policajac, loš policajac" igru. Naime, Jatsenjuk se svojom radikalnom retorikom nameće kao glavni zagovornik "vojnog rješenja" za istok Ukrajine, dok je Porošenko spreman, povremeno, i pregovarati s drugom stranom kao i s Rusijom.
Dakako, obojica su predstavnici nove, "pučističke", ukrajinske politike koja zapravo nastavlja tamo gdje je i stala prethodna (srušena), podjednako korumpirana i podjednako oligarhijska, ali s potpuno drugačijim geopolitičkim fokusom. Svrgnuti Janukovič u svojim je zadnjim mjesecima na vlasti od relativno neutralnog, samo "blago" pro-moskovskog čovjeka, postao faktor priključenja Ukrajine striktno ruskoj sferi interesa najavivši odgađanje sporazuma s EU. To će ga, kako i znamo, koštati funkcije, a skoro i života (izvori ističu kako je spašavanje Janukoviča, odnosno njegovo prebacivanje iz Kijeva u Rusiju, bilo vrlo dramatično, gotovo filmski).
Nova ukrajinska vlast, odnosno Porošenko/Jatsenjuk tandem, zastupaju potpuno drugačiju politiku, politiku euroatlantskih integracija i radikalne ekonomske reforme (koje gotovo uvijek dolaze u paketu).
Rezultati RBG ankete
Prošlo je 9 mjeseci otkako je Petro Porošenko osvojio predsjedničke izbore, premoćno (54.70% glasova) porazivši svoju glavnu protukandidatkinju, Juliju Timošenko (osvojila je svega 12.81% glasova), već u prvom krugu (opširnije o njoj: Epilog nekoć moćne "plinske princeze": Julija Timošenko, zvijezda padalica ukrajinske revolucije).
Koliko se promijenilo u zadnjih 9 mjeseci? Poprilično - rezultati RBG pokazuju kako bi danas svega 19,2% Ukrajinaca glasalo za Porošenka. Čak 30% ispitanika ističe kako ne bi glasalo za nikoga.
58% ističe kako nije zadovoljno načinom na koji Porošenko vodi zemlju. U anketama premijer Jatsenjuk stoji još i gore - manje od četvrtine, 24%, ispitanika smatra kako on dobro vodi zemlju.
Zanimljiv je i podatak kako čak 58% ispitanika ne vjeruje ukrajinskim medijima. Kome vjeruju? 62% vjeruje crkvi, 57% vojsci. Političkim strankama ne vjeruje čak 81% ispitanika.
Ide li Ukrajina u dobrom pravcu? 48% smatra da ne ide, 44% da donekle ide, dok se s dobrim pravcem slaže samo 8% Ukrajinaca.
Očekivano, 79% Ukrajinaca smatra kako politička situacija u njihovoj zemlji nije stabilna, stabilnom je smatra svega 5% ispitanika.
Zaključak
Popularnost predsjednika Porošenka naglo pada, što ne iznenađuje pošto su mnogi dali glas upravo njemu očekujući da je on ipak najumjereniji od ponuđenih kandidata. Ukrajinci su glasali za Porošenka nadajući se kako će on vratiti mir u zemlju, no pošto se to još nije desilo, potpora za njega i dalje je u padu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.