Samo su tri većinski šijitske muslimanske zemlje na svijetu - Iran, Azerbajdžan i Irak. I dok su odnosi između Irana i Iraka vrlo dobri (nakon pada Saddama Husseina, naravno), odnosi između Irana i Azerbajdžana su nešto sasvim drugo, a ovih dana napetosti naglo rastu dok Iran održava vojne vježbe na sjeveru zemlje.
No, krenimo redom. Službeni diplomatski odnosi između Irana i Azerbajdžana uspostavljeni su odmah nakon raspada SSSR-a (podsjetimo, Azerbajdžan je bivša sovjetska republika), no sličnosti između ove dvije zemlje su velike. Iran i Azerbajdžan dijele istu religiju, etničku pripadnost, kulturu, a uvelike i povijest.
Teritorij zemlje koja se danas naziva Azerbajdžan je bio dio Irana sve do 19. stoljeća kada je odlomljen od Irana za vrijeme Rusko-perzijskih ratova. Nadalje, Azerbajdžan je i regija unutar Irana, na sjeverozapadu zemlje (često se naziva i Iranski Azerbajdžan). Zapravo naziv Azerbajdžan se uvijek koristio za tu regiju i tek 1918. je stvorena država "Demokratska republika Azerbajdžan" kao kasnije dio SSSR-a.
Znači li to da su odnosi između države Azerbajdžan i Irana krenuli uzlaznom putanjom nakon rasapda SSSR-a? Ne baš. Naime, Iran ima povijesno dobre odnose s Armenijom, a Armenija i Azerbajdžan - obje bivše sovjetske republike - zaratile su već početkom 90-ih oko regije Gorski Karabah. Iran je u tom ratu podržao Armeniju čime se, jasno, trajno zamjerio Azerbajdžanu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.