Jučer je započeo nagli pad vrijednosti kriptovaluta, a do danas su Bitcoin i druge kriptovalute na tržištu izgubile čak više od 100 milijardi USD vrijednosti. To pak predstavlja smanjenje tržišta kriptovaluta za više od 20% - u jednom danu.
Podsjetimo, neposredno nakon što je Indija objavila kako će krenuti sa suzbijanjem trgovanja u Bitcoinu i drugim kriptovalutama (vidi: Loš dan za kriptovalute: Indija proglasila Bitcoin "ilegalnim", odmah je nastupio pad vrijednosti) krenuo je nagli pad, a sve veće kriptovalute do jutros su pale između 15% i 30% njihove vrijednosti. Očito je kako je ova vijest potaknula naglo prodaju i paniku kod onih koji su na valu medijske popularnosti ovog novog koncepta željeli ostvariti brzu i što veću zaradu.
Bitcoin je pao ispod 8,400 USD dok je Ethereum pao za 21%, a Ripple za čak 31%.
Vijesti iz Indije nisu jedine koje su utjecale na pad vrijednosti kriptovaluta - ovog tjedna Facebook je objavio kako će zabraniti svako oglašavanje vezano uz kriptovalute, a nedugo zatim oglasila se i Kina koja je također uvela zabranu promocije kriptovaluta.
To je pak dovelo i do nervoze u Japanu, inače zemlje koja je poprilično pozitivno zauzela stav prema kriptovalutama - naime, iz Tokija su upozorili lokalne burze na moguć rizik od trgovanja u kriptovalutama.
Što ovo sve znači za budućnost Bitcoina i drugih kriptovaluta? Kao prvo, ovaj efekt pokazuje da su kriptovalute definitivno prešle iz statusa opskurnosti u "mainstream" trgovanje, što ima, kako i vidimo, svoje pozitivne i svoje negativne strane. Pozitivna strana je znatno povećanje vrijednosti koje je trajalo gotovo cijele prošle godine, a otprilike se kretalo paralelno s rastućim interesom medija i javnosti.
Negativna strana ove dinamike je ta da svaka po kriptovalute loša informacija može odmah rezultirati velikim udarcem na njenu vrijednost, što se upravo sada i događa. Naime, već nekoliko tjedana mogla se osjetiti specifična "nervoza" - radi se o tome da su u kriptovalute počeli ulagati mnogi koji do jučer nisu ni znali što taj termin predstavlja, no strelovit rast vrijednosti kriptovaluta brzo je dospio do mnogih koji su poželjeli zaraditi na ovom valu.
Grafikon: pad vrijednosti Bitcoina od početka godine
Nadalje, jedan od većih problema kod Bitcoina i drugih kriptovaluta je taj da se one trenutačno, a ne izgleda kako bi se to uskoro moglo promijeniti, koriste primarno kao sredstvo za ulaganje (ili panično povlačenje novca iz uloženog, kao jutros). Da, točno je da s Bitcoinima možete ponegdje i nešto konkretno kupiti, većinom u specijaliziranim web-dućanima, no broj istih je zanemariv i široj javnosti gotovo nepoznat. Samim time kriptovalute postaju nešto iznad čije "vrijednosti" se pojavljuje upitnik, barem u klasičnom shvaćanju vrijednosti - regularni novac sam od sebe isto nema "vrijednost", no ona je stvorena i stvarana kroz dugi period vremena. Zbog te činjenice kriptovalutama su se počele davati negativne konotacije (sve češće se pojavljuju tekstovi i tvrdnje kako primarno služe za crno tržište, kriminal, financiranje terorizma, kupnju narkotika itd).
Manje je bitno koliko su te tvrdnje točne koliko je bitno utjecaj i širenje istih na raspoloženje novih kripto-investitora.
Zbog svega navedenog stvorena je nervoza, odnosno stanje kada iduća "velika" loša vijest postaje očekivana i ista će dovoljno prestrašiti sve nove investitore što će pak dovesti do znatnog pada vrijednosti.
Današnji pad rezultat je tih vijesti, a dolazi već drugi put u manje od mjesec dana - Bitcoin je naglo pao 18. siječnja, no uskoro se popravio. Hoće li se i ovog puta popraviti? Gotovo sigurno hoće, ali pitanje je koliko i koliko će sada tek nastaviti padati.
Valja imati na umu da Bitcoin, razumljivo, nije nužno poželjna pojava na međunarodnoj sceni jer prijeti etabliranim monetarnim sustavima. Zašto se onda već do sada nije krenulo s agresivnijim napadom na cijeli koncept? Dobro pitanje - jedna od teorija je ta da će iz cijele euforije oko kriptovaluta ponovno najveću vrijednosti izvući najlukaviji i najspremniji, oni u rangu rušitelja državnih centralnih banaka itd. To je nešto što bi svakako trebalo imati na umu. Percepcija da će "mali" preko Bitcoina i drugih kriptovaluta "doći glave velikima" je poprilično naivna. Štoviše, moglo bi se desiti upravo suprotno, kako se često i dešava u svijetu investiranja.
Je li ovo kraj kriptovaluta? Nipošto. Iako je situacija vrlo nestabilna i izaziva paniku kod onih koji su nedavno ušli na ovo tržište, stanje treba sagledati u širini. Da, točno je da je za vrijeme blagdana Bitcoin probijao krov od 20,000 USD, no prije godinu dana na ovaj dan Bitcoin je vrijedio svega 982 USD.
Oni koji su uspjeli na vrijeme predvidjeti ova kretanja - koja u retrospektivi zapravo izgledaju poprilično predvidljiva (ne i dolazak do 20,000 USD do kraja 2017., to je malo tko predvidio, ali ovaj pad nakon blagdanskog skoka bio je predvidljiv).
Što bi se moglo savjetovati Bitcoin ulagačima? Svakako da ne prodaju svoje Bitcoine sada, nastojeći "spasiti što se spasiti da", već da pričekaju da aktualni pad vrijednosti dotakne "dno" (možda će ići sve do par tisuća USD), a nakon toga bi ponovno trebao započeti rast, naročito kada postane očito da Indija i Facebook ne mogu tek tako uništiti ovaj koncept. Dakako, ovaj savjet vrijedi za one koji su uložili manje novca u kriptovalute - ako imate znatne iznose, slobodno razmislite i o bijegu već jutros.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.