Svega nekoliko dana nakon što su - prema mnogim izvorima - izraelske zračne snage bombardirale tvornicu u Kartumu, glavnom gradu Sudana, iranski izvori prenose informaciju kako je flota njihove mornarice danas uplovila u sudansku luku na Crvenom moru.
Službeno, Iran ističe kako se radi o proširenju prisutnosti njihovih brodova u međunarodnim vodama. U sudansku sjeveroistočnu luku uplovila je iranska 22. flota u kojoj se nalazi nosač helikoptera Kharg i razarač Admiral Naqdi. Iz iranske mornarice ističu kako znatno pojačavaju prisutnost od prošle godine, kako u regionalnim zemljama, tako i na prostoru Indijskog oceana, ali i na prostoru Mediterana. Podsjetimo, u veljači 2011 iranski ratni brodovi su po prvi puta prošli kroz Suez i ušli u Mediteran.
Napad koji se "sigurno navodno" dogodio
Što se tiče napada na sudansku tvornicu u Kartumu prije 5 dana, cijeli svijet se ponaša kao da se ništa nije dogodilo. Sudanski ministar vanjskih poslova potvrdio je kako su 4 zrakoplova bombardirala tvornicu dok s druge strane Izrael "ne potvrđuje niti ne opovrgava" - drugim riječima, ponovno se nalazimo u onoj čudnoj zoni kada svi znamo što se dogodilo, ali formalno tu informaciju nitko ne želi potvrditi. Ista stvar kao i u slučaju izraelskog nuklearnog arsenala - cijeli svijet zna da je Izrael nuklearna vojna sila, ali zbog geopolitičkog utjecaja SAD-a, cijeli svijet mora "glumiti" kao da taj arsenal zapravo ne postoji.
Da stvar bude još strašnija - jer ne može biti smiješna - utjecajni britanski list The Sunday Times objavio je detaljni izvještaj napada izraelskih zračnih snaga na glavni grad Sudana. Izraelski dnevni list Haaretz izvještaju britanskog Sunday Times-a daje veliki kredibilitet te se navodi kako je list već postao poznat po tome da u detalje objavljuje pregled izraelskih vojnih operacija, ponajviše zahvaljujući tome što redakcija ima dobre veze u Tel Avivu i Nariobiju (Kenija) s izraelskim i američkim dužnosnicima iz obavještajnih službi.
Detalji napada
U izvještaju se detaljno opisuje cijela operacija - napad je izveden u ranim jutarnjim satima, bombardiranje su izvela 4 izraelska F-15I "Ra'am" bombardera u pratnji još 4 F-15 vojnih zrakoplova čiji je zadatak bio paziti na eventualni prilazak sudanskih MIG-29 zrakoplova. Uz navedene zrakoplove u operaciji su sudjelovala i 2 CH-53 "Yasur" helikoptera na kojima su se nalazili izraelski komandosi, a misija im je bila potencijalna operacija spašavanja u slučaju da neki od njihovih zrakoplova bude oboren.
U istom izvještaju se ističe kako su izraelski vojni zrakoplovi poletjeli iz vojne baze u Negevu. Let je ukupno trajao oko 4 sata, na relaciji od 3,900 km preko Crvenog mora. U letu ih je gorivom opskrbio zračni tanker Boeing 707. U operaciji je također sudjelovao i zrakoplov Gulfstream 550 "Shavit", specijalno opremljen za elektronsko ratovanje - njegov zadatak bio je daljinski onesposobiti sudanske radare i sisteme protuzračne obrane. Prema svemu sudeći, onesposobljavanje je bilo uspješno.
Da se u konkretnoj tvornici proizvodi oružje, Izraelci su navodno saznali u dokumentima koje su ugrabili nakon Mossadovog atentata na Hamasovog operativca u Dubaiju prije dvije godine. Navodno se među dokumentima nalazio ugovor između Sudana i Irana glede proizvodnje oružja u napadnutoj tvornici, također se ističe kako su proizvodnju direktno nadzirali pripadnici Iranske revolucionarne garde. Čak i da je tako, i dalje govorimo o direktnom i namjernom kršenju niza međunarodnih zakona i apsolutnog kršenja teritorijalnog suvereniteta Sudana. U slučaju da je to napravila neka druga zemlja, ovo bi bio međunarodni incident zbog kojeg bi lako buknuo i sukob.
SAD znao da će se napad desiti
No, kada je riječ o Izraelu i SAD-u, stvari su daleko drugačije, a međunarodni zakoni postaju mrtvo i nevažno slovo na papiru. Ono što prolazi SAD-u u Pakistanu, Afganistanu, Somaliji, Libiji, Filipinima i drugdje, "proći" će i Izraelu i to - nažalost po vjerodostojnost tzv. međunarodnih zakona - nije nikakva novost. Također nije novost da je Izrael američki protektorat na prostoru Bliskog istoka što mu daje apsolutna sva "prava" koje si i SAD uzima.
Vratimo se na izvještaj - po pitanju napada na Kartum ističe se kako je operacija već dugo vremena u planu te kako su izvedene bar dvije vježbe pripreme za ovu misiju. Operaciju je direktno nadzirao vrhovni zapovjednik izraelskih zračnih snaga, general Amir Eshel. Kako se moglo i pretpostaviti - u izvještaju se također ističe kako je američka administracija unaprijed obaviještena o cijeloj operaciji i na taj dan američka ambasada u Kartumu je "preventivno" zatvorena. To znači da su SAD mogli zaustaviti ovaj napad - da su htjeli. No, poanta je u tome da htjeli nisu. SAD su također mogli zaustaviti svoje nove saveznike u Libiji da ne izvrše pokolj nad gradom Bani Walid, ali još jednom - da su htjeli.
"Priprema za Iran"? Zašto ne "kršenje međunarodnih zakona"?
Unatoč svim ovim informacijama - štoviše, ističe se kako je napad na Kartum bio "prva prava priprema" za napad na Iran - i dalje ćemo imati priliku čitati o "navodnom napadu", što je jednostavno vrhunac apsurda.
Bez obzira koliko bili naviknuti na ovakve vijesti, one su i dalje poprilično zastrašujuće. Dani prolaze kao da se apsolutno ništa nije desilo, ali desilo se - prije 5 dana napadnuta je međunarodno priznata i suverena Republika Sudan. Tvornica u glavnom gradu je bombardirana usred noći, a dvoje nevinih ljudi pritom je smrtno stradalo. Da li smo došli do te točke da ovakvu vijest možemo nazivati "prva prava proba za napad na Iran?". Svijet je pun agresije i sukoba, ali zaista se rijetko viđa nesankcionirani čin ovakve magnitude.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.