Analiza: Izrael srlja u klopku koja ga može uništiti, može li ga Amerika spasiti?
Teroristički napad na SAD 11. rujna 2001. izazvao je intenzivnu reakciju čije posljedice se osjećaju i dan danas. Između ostalog SAD je u svom osvetničkom pohodu izveo invaziju na Afganistan pod tvrdnjom da se tamo nalazi Osama bin Laden. Nakon što je postalo očito da šef Al-Qaede nije tamo iz SAD-a su deklarirali kako im je cilj srušiti talibansku vlast jer je, kažu, potrebno Afganistanu (i drugdje) uvesti demokraciju kako više ne bi bilo terorizma. SAD je čak svoj pohod nazvao "Ratom protiv terorizma". 20 godina kasnije američka vojska se povlači pred talibanima koji nikad nisu "eliminirani" i sad su ponovno na vlasti.
Mnogi 7. listopada 2023. nazivaju "izraelskim 9/11", a sudeći prema reakciji izraelskih vlasti, usporedba svakako stoji. Jasno, Izrael nije globalna vojna sila poput Amerike da će pokretati invazije na daleke zemlje, ali može pokrenuti osvetnički udar na Pojas Gaze i Hamas - počinitelja masovnog pokolja koji je šokirao Izrael i svijet. S kojim ciljem? Zar nam povijest ne govori da ovakve akcije ne dovode do eliminacije prijetnje? Što onda pak dovodi? Uklanjanje uzroka, možda jedino to. I u Izraelu oni koji pomno prate ovu situaciju svjesni su da je Hamas reakcija na uzrok, a uzrok je tretman Palestinaca.
Izrael, da bi spriječio vraćanje okupiranog teritorija, prihvatio je ideju da stasa islamistička alternativa palestinskom sekularnom otporu. Zašto? Zato jer islamističku struju na kraju jednog dana mogu pokušati fizički uništiti, a (zapadni) svijet će im to dati za pravo. Iz te perspektive Hamas je na neki način "spasio" Izrael, barem u ovim fizičkim gabaritima jer u protivnom bi do sad već morali možda vratiti i Zapadnu obalu i Gazu (koju jesu "vratili" Palestincima, ali kao neslobodnu i blokiranu). Sličnost s američkim načinom operiranja ponovno se ističe jer SAD je "stvorio" talibane, islamističke fundamentaliste, kako bi eliminirali komunističku prijetnju, SSSR koji je izveo invaziju na Afganistan ne bi li održali na vlasti tamošnju komunističku partiju. Izrael je, dajući zeleno svjetlo za formiranje Hamasa, zapravo pokušao igrati američku strategiju na manjoj šahovskoj ploči.
Ali to su strategije koje se vraćaju kao jako brutalni bumerang. Naravno, postoji cijeli niz međusobno oprečnih teorija o tome tko je "stvarno" izveo napad na New York 2001., no ako je službena verzija točna onda se ista sad ponavlja i u slučaju s Izraelom - podupirani Frankenstein se vraća i nemilosrdno ubija civile svog stvoritelja (ili u najmanju ruku omogućitelja, vidi: Velika priča: Tko je zapravo Hamas).
Ukoliko se povijest uvelike ponavlja onda ovo u što se Izrael sad upušta neće dobro završiti po Izrael. Uzorak pokazuje da će žrtve biti ogromne (baš kao i za američkih invazija na Afganistan i Irak), ali da problem neće biti eliminiran. Hamas će opstati. Ako ne Hamas onda palestinski Islamski džihad. Ako ne oni onda netko treći. Izrael ne može eliminirati otpor sve dok postoje Palestinci i oni koji će reći da pravda nije zadovoljena. Da, postoje u Izraelu ekstremni desničari koji bi ovaj "problem" riješili eliminacijom svih Palestinaca, ili makar njihovim protjerivanjem, ali to nije izraelska većina.
Izraelska većina je sad zaslijepljena Hamasovim nasiljem i želi osvetu, ali izraelska većina sigurno nije voljna za to žrtvovati sam Izrael i kroz neko vrijeme će se "ohladiti", baš kao i Amerikanci nakon 11/9, ali tad će biti kasno. Zašto? Što se Izraelu može dogoditi? Pogledajmo, što se dogodilo Americi? Amerika danas više nije Amerika koja je bila 10. rujna 2001. godine. Dan prije napada Amerika je bila neosporna i najveća svjetska sila, bez konkurenata. Čak i geopolitički potencijalni rivali poput Rusije i Kine bili su joj partneri. Amerika je bila na korak da zaista zagospodari svijetom i to čak relativno mirnim putem.
Danas se Amerika suočava s velikim brojem vanjskih i unutarnjih izazova, a kad bismo pratili kad je krenuo taj put prema dolje, vjerojatno bismo došli baš na 11/9. Tko god da je imao namjeru uništiti Ameriku tog dana, u neku ruku je i uspio, a Amerikanci su to svojim reakcijama i omogućili.
Izrael sad upada u istu klopku. I oni koji žele da Izrael bude uništen nadaju se da će postupiti baš kao i Amerika prije više od 20 godina. Znači li to da je ovo baš s predumišljajem postavljena klopka za Izrael? Ne nužno, možda nije bila ni za Ameriku, možda je jednostavno stvar inducirane sudbine, gdje se stvari dogode same za sebe, ali sad je tu.
A može li Amerika, ako je lojalan saveznik Izraelu kao što tvrdi, pomoći Izraelu da ne upadne u tu klopku? Mogu li delegirati vlastito iskustvo u ovakvom slučaju? Izgleda da će probati. Joe Biden sutra stiže u Izrael. Sigurno ne dolazi samo kako bi izrazio solidarnost, to se može i preko telefona.
Očekivano, američka strana neće reći zašto dolazi i koji savjet će dati Izraelu, no po dosadašnjim izjavama čini se da će ipak pokušati odgovoriti Izrael od pokretanja velike kopnene ofenzive na Gazu.
A zašto bi to učinili? Zato što je Amerikancima tako stalo do Palestinaca? Nipošto. Ovdje je riječ o čistoj kalkulaciji. Amerika ne želi da se Izrael "nasanjka" na način da ova ishitrena invazija na Gazu preraste u regionalni rat protiv Izraela jer to bi, između ostalog, natjeralo SAD da mora ratovati protiv Hezbollaha, Sirije, Irana... To nije nešto što SAD želi - jer i sami shvaćaju da bi to onda za njih bila nova klopka!
Ono što u konačnici "geopolitički SAD" želi, i uvijek je želio, je rješenje s dvije države. SAD želi da postoje i Izrael i Palestina i da su obje zemlje lojalne, jasno, SAD-u. No, zbog niza razloga, takvo rješenje nikad nije ostvareno.
Bili su blizu tome nedavno, kad je na pomolu bilo pomirenje Izraela i Saudijske Arabije uz posredništvo SAD-a. U zamjenu za totalni mir s arapskim zemljama Izrael bi morao dati Palestini da postoji i možda bi sukob čak bio završen, ali uz američku pobjedu i kasniju realizaciju velikih projekata kao što su Indija-Bliski istok-Europa (vidi: Velika analiza svih domino blokova).
Ako krene izraelska invazija na Gazu to će biti veliko krvoproliće jer Hamas nije na otvorenom. Hamas je među civilima. To znači da će civilne žrtve naglo rasti. To će pak dodatno ujediniti Palestince u potpori za Hamas (razlog zašto već godinama nema izbora u Zapadnoj obali je zato što i palestinske vlasti i Izrael znaju da bi na slobodnim izborima ponovno pobijedio Hamas). Nadalje, eskalacija broja civilnih žrtava može zaista dovesti i do izbijanja većeg rata, možda i rata s Iranom. Naime, očekivanja sad guraju prema katastrofi - izraelski vladajući desničari očekuju da moraju se osvetiti za napad Hamasa. Iran pak osjeća da nakon svih ovih godina moraju pomoći Palestincima na "konkretan način" itd.
I što onda učiniti? Hoće li Biden sutra Netanyahuu reći da ne smije pokrenuti invaziju na Gazu? Ne, ali možda će mu pokušati "prodati" neki plan koji bi bio kompromis. Nešto kao "mala invazija"? Da izraelska vojska uđe, kaže da su porušili neke Hamasove tunele, "degradirali ih" kao skupinu, pa da zatim krenu pregovori oko razmjene ljudi itd.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.