
Analiza dramatičnog pada na tržištu kriptovaluta: Kako su propali TerraUSD i Luna? Na koji način funkcionira "stablecoin" koncept i hoće li opstati? I pretvara li se kripto-zima u ledeno doba?
Kad govorimo o kripto-tržištu samo jedno pravilo trebalo bi uvijek trebalo biti dominantno, po mogućnosti u blještećem neonu iznad glave svakog tko se upusti u trgovanje - "Nikad ne ulažete novac koji ne smijete izgubiti". Kratko i jasno, ali očekivano mnogi ga se nisu držali, a ono što se zadnjih nekoliko dana događa je priča koja će obilježiti sve što je do sad ikad rečeno o kriptovalutama i ulaganju.
Što se točno dogodilo? Ovo je priča o dramatičnom (ras)padu dva digitalna tokena - TerraUSD i Luna. Prvi je tzv. "stablecoin" (stabilna digitalna valuta), a drugi je sestrinski projekt. Oba su pretrpjeli ogroman pad od 9. svibnja, ali ne samo oni, cijelo tržište je povučeno snažno prema dolje tako da smo imali rušenja i po 25% vrijednosti brojnih velikih kriptovaluta u samo jednom danu.
U cilju da ovo bude tekst razumljiv što široj publici krenimo s nekim osnovama. Vjerojatno već znate da se s kriptovalutama može trgovati na sličan način kao i s dionicama, ali neki ključni faktori čine ovaj svijet vrlo drugačijim i potencijalno opasnijim za investitore. Kao prvo, generalno dionice ne doživljavaju nagle promjene vrijednosti, a također se pretpostavlja da će one najveće (koje se smatra vodećim svjetskim kompanijama) kontinuirano rasti - ne dramatično, ali "polako i sigurno". Kriptovalute su pak sve obrnuto od "polako i sigurno" pristupa. U svijetu kripto investiranja moguće su ogromne volatilnosti (skokovi i padovi vrijednosti) u razmacima od svega nekoliko sati. Nadalje, kripto burze - za razliku od klasičnih (koje neke i dan danas imaju pauzu za ručak, naročito u Aziji) - nikad se ne zatvaraju, trgovanje se vodi 24 sata na dan.
Da bismo pak objasnili što se dogodilo prije nekoliko dana moramo pojasniti "stabilne digitalne valute", odnosno "stablecoin". Stvar je zapravo, u suštini, vrlo jednostavna. Kada se uključite na neku burzu tamo, da biste uopće mogli kupovati/prodavati, morate dio svog "stvarnog" novca (kune, euri, dolari...) prebaciti u "virtualni" novac. Možete, ako želite, sa svojim novcem direktno kupiti ekvivalentan iznos neke kriptovalute, recimo Bitcoina ili pak možete - što mnogi rade - taj iznos jednostavno pretvoriti u "stablecoin".
Kako? Zašto? Što? Pojasnit ćemo primjerom. Recimo da imate 100 američkih dolara. Vi s tim novcem, koji vam je, pretpostavimo, na banci, želite trgovati na kripto-burzi. Spomenuli smo kako je volatilnost kod kriptovaluta jako velika. Recimo da Bitcoin (BTC) upravo doživi pad od 15%. Primjetivši to želite brzo reagirati i kupiti Bitcoina za 100 USD pošto pretpostavljate da tako dramatičan pad može značiti samo jedno - uskoro bi mogao uslijediti i dramatičan rast. Ali dok vi prebacite svoje dolare s bankovnog računa na burzu i tamo upišete sve podatke prilika za dobru investiciju već je prošla... BTC se već oporavio, a oni koji su bili dovoljno brzi ugrabili su ga "na popustu" (ti strmi padovi često se nazivaju "dip") i možda dok ste vi prebacili svoj novac oni su već ostvarili 15% profita jer je, recimo, BTC skočio opet natrag na liniju s koje je u kratkom vremenskom intervalu "pao".
Da ne biste propustili ponovno takvu priliku otkrivate "stablecoin". I sad ćemo lakše pojasniti što je to: stablecoin je digitalna valuta koja bi, u teoriji i praksi, morala biti direktno vezana uz tečaj neke druge stvarne (tzv. fiat) valute. Recimo, imamo stablecoin koji se zove USDT (ima ih više) - to je zapravo kriptovaluta koja je direktno vezana uz aktualni tečaj američkog dolara (postoje i stablecoin valute vezane uz euro, švicarski franak...). Dakle, vi se pojavite na kripto-burzi i tamo s vaših 100 USD kupite 100 USDT. I tako ste od "stvarnih dolara" upravo dobili "virtualne dolare". Dakako, mnogima će ova transformacija iz "stvarnog u nestvarno" zvučati dovoljno ludo da se nikad ne upuste u takve investicije, ali mnogi diljem svijeta ipak traže svoju priliku.
I što onda kad imate 100 USDT umjesto 100 USD? Poanta je da sad s vašim USDT-om možete instant trgovati, bez ikakve zadrške. Ako u 10:34 vidite priliku za investiciju u istoj minuti vi je i odrađujete. To je ključna svrha "stabilnih" digitalnih valuta kao što su USDT, BUSD itd. Naravno, ako ste ih investirali, recimo, u Bitcoin, čim Bitcoinu poraste vrijednost vi možete taj Bitcoin ponovno prebaciti u USDT, recimo sad prodate BTC za 120 USDT. I onda? Onda, ako želite, možete tih 120 USDT ponovno prebaciti u "stvarne" dolare (dobro, burza će vam uzeti malu proviziju). Mešetarenje, kockanje, igranje - možete to nazvati kako hoćete, ali i u takvom prostoru mora postojati nešto "stabilno", a to su bili stablecoin.
Mnogi kripto-investitori ni ne "vade" svoje stablecoin s burze. Umjesto toga svoje virtualne dolare drže tamo i čekaju na iduće prilike.
Kriptovalute s kojima se trguje rastu i padaju dramatično, kao i uvijek, ali što bi se dogodilo da odjednom i stablecoin počnu mijenjati vrijednost? Dogodio bi se kaos - i upravo to se sad i događa.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.