Analiza - američka potpora Ukrajini pod upitnikom: Između sebe i Ukrajine, Amerika će izabrati sebe, a u tom scenariju Ukrajina, kojoj SAD plaća sve, od vojske do državnih službenika, brzo će ostati bez svih saveznika
Svađe oko američkog budžeta imaju globalne posljedice, svakako i oko rata u Ukrajini. Naime, najnoviji interni sukob u američkom Kongresu, i to između frakcija Republikanske stranke, uvelike se vodi i zbog daljnjeg financiranja rata u Ukrajini. Manja, ali glasna i odlučna frakcija Republikanske stranke, ona koja je lojalna bivšem predsjedniku Trumpu (a lojalnost je sve snažnija kako se čini da bi upravo Trump mogao ponovno biti glavni kandidat stranke za predsjednika) želi obustavu financiranja, a zadnji dogovor oko odgađanja tzv. "shutdowna" (prekid rada američkih državnih službi) bio je izvediv isključivo na način da se financijska pomoć za Ukrajinu izbacila s ovog privremenog popisa. To pak znači da će se debata odmah nastaviti po pitanju daljnjeg odobrenja za američko državno financiranje, koje na red dolazi već sredinom idućeg mjeseca. Drugim riječima, financiranje Ukrajine je "u zraku" zbog konflikta unutar Republikanske stranke.
Po tom pitanju jučer se oglasio američki predsjednik Joe Biden rekavši kako će pomoć Ukrajini i dalje stizati, za sada, te je pokušao umiriti saveznike tvrdeći kako će Amerika i dalje nastaviti podupirati Ukrajinu. No, i sam Biden je poručio kako "vrijeme ističe".
"Ni pod kojim okolnostima ne možemo dopustiti da se prekine američka potpora Ukrajini", rekao je Biden u govoru nakon što je Kongres spriječio zatvaranje Vlade donošenjem kratkoročnog paketa financiranja kasno u subotu kojim je, kako smo i rekli, odbačena financijska pomoć Ukrajini.
"Imamo vremena, ne mnogo vremena, i postoji ogroman osjećaj hitnosti", rekao je, ističući da zakon o financiranju traje samo do sredine studenog. Biden je pozvao Kongres da pregovara o paketu pomoći što je prije moguće.
"Velika većina obje stranke - demokrati i republikanci, Senat i Zastupnički dom - podržavaju pomoć Ukrajini u borbi protiv brutalne agresije koju im Rusija nameće", rekao je Biden. "Prestanite igrati igrice, obavite to!", poručio je.
Biden je u pravu, velika većina Kongresa i dalje podržava Ukrajinu, u obje stranke, ali nešto se ipak mijenja. Kako se bliži izborna godina tako se i stajališta mijenjaju, a podupiranje Ukrajine postala je nepopularna opcija kod birača obje stranke, naročito Republikanske stranke.
Mnogi američki zastupnici priznaju da je dobivanje odobrenja za pomoć Ukrajini u Kongresu sve teže kako rat traje. Republikanski otpor pomoći dobiva na zamahu.
Dok je čelnik većine u Senatu, demokrat Chuck Schumer, započeo proces potencijalnog razmatranja zakona koji bi pružio dodatnu pomoć Ukrajini, predsjedavajući Predstavničkog doma, republikanac Kevin McCarthy, suočava se s težim zadatkom u održavanju obveze koju je preuzeo usprkos prigovorima gotovo polovice njegove republikanske većine.
Rekao je za CBS da podržava "mogućnost da se osigura da Ukrajina ima oružje koje im treba", ali da je njegov prioritet sigurnost na američko-meksičkoj granici. "Prvo čvrsto podržavam granicu", rekao je. "Dakle, moramo pronaći način da to možemo učiniti zajedno", ističe.
U prijevodu - republikanci sad "republikansku agendu" stavljaju ispred ukrajinske, a to je značajno.
U kojem smislu značajno? Izostavljanjem dodatne pomoći Ukrajini iz mjere za nastavak rada američke Vlade, McCarthy je zatvorio vrata paketu Senata koji bi Ukrajini usmjerio 6 milijardi dolara, otprilike jednu trećinu onoga što je Bijela kuća tražila (da Kongres odobri).
Obje stranke su odobrile privremenu mjeru financiranja američke države kako SAD ne bi ušao u "shutdown", a pritom su obje stranke daljnje financiranje Ukrajine odlučile ostaviti po strani - jer jedino tako su i mogli postići dogovor.
Posljednji potezi u Kongresu signaliziraju postupni pomak u prethodnoj navodno nepokolebljivoj potpori koju su Sjedinjene Države obećale Ukrajini u borbi protiv Rusije, i to je jedan od dosad najjasnijih primjera kretanja Republikanske stranke prema izolacionističkom stavu. Isključenje novca za Ukrajinu uslijedilo je nešto više od tjedan dana nakon što su se zastupnici u Kongresu sastali s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim. On ih je nastojao uvjeriti da njegova vojska pobjeđuje u ratu, ali je naglasio da će dodatna pomoć biti "ključna" (teško da su mu svi povjerovali).
Nakon tog posjeta, Schumer je rekao da jedna rečenica sažima poruku Zelenskog na njegovom sastanku sa Senatom: "'Ako ne dobijemo pomoć, izgubit ćemo rat'", rekao je Schumer.
McCarthy pak, pod pritiskom svog desnog boka, prešao je put od izjave da nema granica u podupiranju Ukrajine, s fokusom na odgovornosti, do opisa pristupa Senata kao stavljanja "Ukrajine ispred Amerike". Da je McCarthy politički prevrtljivac već je svima bilo jasno, a sada je to samo dodatno potvrdio.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.