Dobrodošli na advance.hr!
Advance.hr koristi "kolačiće" (cookies), ali isključivo za funkcionalnost samih stranica (ovdje nema prikupljanja Vaših podataka za nikakve marketinške agencije). Detalje možete pročitati u sekciji: uvjeti korištenja.
Advance.hr koristi "kolačiće" (cookies), no isključivo za funkcionalnost samih stranica. Detalje možete pročitati u sekciji: uvjeti korištenja.
Slažem se s uvjetima korištenja

Amnesty International upozorava na nehumane kazne u SAD-u - 2 člana skupine "Crna Pantera" već 40 godina u samici

Objavljeno:
Londonska organizacija za ljudska prava, Amnesty International, zatražila je od guvernera Louisiane da prebaci dvojicu zatvorenika skupine Crna Pantera u regularne zatvorske uvjete nakon što su dvojica proveli čak 40 godina u samici. Držanje u samici mnogi smatraju oblikom torture - osoba je zatvorena u prostoriji bez ikakvog ljudskog kontakta uz eventualno tek povremeni nužni kontakt sa zaštitarima. Mnogi stručnjaci navode kako produženi boravak u samici uzrokuje mnoge mentalne bolesti, pa čak i trajne promjene na ljudskom mozgu.

Povodom 40. obljetnice njihovog zatvaranja, organizacija Amnesty International zatražila je da se Albert Woodfox (65) i Herman Wallace (70) puste iz izolacije na temelju humanitarnih razloga. Peticiju je potpisalo 65,000 osoba diljem svijeta.

"Kazna od 40 godina u samici za ovu dvojicu muškaraca je skandalozna", rekla je direktorica Amnestya, Everette Harvey Thompson. "Ovo pomiče granice okrutnosti i neljudskosti - ova kazna leti ravno u lice SAD-u, države koja bi se trebala držati međunarodnih standarda", napomenula je Thompson. 17. travnja 1972. Wallace i Woodfox su prebačeni u samicu nakon što su optuženi da su ubili zaštitara - nešto što obojica sistematski negiraju. Jučer je prošlo točno 40 godina da se, uz kraće iznimne periode, dvojica nalaze u samici. Dvojac je dio tzv. skupine "Angola 3" - Robert Hillary King , Albert Woodfox i Herman Wallace - svi troje su bačeni u samicu 17. travnja 1972, no King je pušten iz zatvora 2001. nakon što je...
1. korak: Za nastavak čitanja odaberite pretplatu:
 
6 mjeseci
45 €
MOGUĆNOST PLAĆANJA NA RATE:
7.5 € mjesečno
 *
* Iznos u slučaju plaćanja na 6 rata (opcija za sada dostupna samo preko PBZ banke, mogućnost plaćanja od 2 do 24 rate).
Izaberi
Trajanje pretplate - 6 mjeseci
Potpuni pristup svim sadržajima i arhivi advance.hr
Mogućnost korištenja raznih načina plaćanja (uključujući i obročno plaćanje od 2 do 24 rate - za VISA; Maestro i VISA Premium kartice kod PBZ banke).

Najbolja opcija
1-godišnja pretplata
75 €
MOGUĆNOST PLAĆANJA NA RATE:
6.25 € mjesečno
 *
* Iznos u slučaju plaćanja na 12 rata (opcija za sada dostupna samo preko PBZ banke, mogućnost plaćanja od 2 do 24 rate).
Potvrdi
Trajanje pretplate - 12 mjeseci
Potpuni pristup svim sadržajima i arhivi advance.hr
Mogućnost korištenja raznih načina plaćanja (uključujući i obročno plaćanje od 2 do 24 rate - za VISA; Maestro i VISA Premium kartice kod PBZ banke).

 
1 mjesec
14 €
Pristup kompletnom advance.hr sadržaju u trajanju od 30 dana.
Izaberi
Mjesec dana pretplate
Potpuni pristup svim sadržajima i arhivi advance.hr
Mogućnost korištenja raznih načina plaćanja.
 
Pristup samo ovom tekstu
5 €
Umjesto pretplate možete kupiti pristup samo ovom tekstu.
Izaberi
Uplatom ćete imati pristup ovom tekstu
Drugi tekstovi neće Vam biti dostupni (osim ako i za njih ne uplatite pristup)
Putem ovog koraka kreirat će Vam se korisničko ime tako da ako želite možete jednostavno proširiti svoj pristup uplatom jedne od regularnih pretplata.

2. korak: Odaberite način plaćanja
Pređite preko jedne od gornjih opcija i prikazat će Vam se detaljniji opis metode plaćanja.
Korištenjem sustava za online naplatu pristajem na Opće uvjete korištenja i Pravila o zaštiti privatnosti kao i na Opće uvjete o online plaćanju
Potreban je pristanak na uvjete korištenja
O sustavu pretplate:
- Klikom na odabranu opciju bit ćete prebačeni na sigurni sustav WSPay gdje možete u nekoliko trenutaka obaviti kupnju
- Možete birati između nekoliko metoda plaćanja, uključujući kartično plaćanje, kriptovalute itd.
- Kad Vam pretplata istekne bit ćete o tome obavješteni - pretplata se NE obnavlja automatski, odnosno morat ćete je sami obnoviti putem ovog sustava
- Nakon uspješne uplate dobit ćete korisničke podatke (ako ste novi korisnik).
- WSpay - Web Secure Payment Gateway advance.hr koristi WSPay za online plaćanja. WSPay je siguran sustav za online plaćanje, plaćanje u realnom vremenu, kreditnim i debitnim karticama te drugim načinima plaćanja. WSPay kupcu i trgovcu osiguravaju siguran upis i prijenos upisanih podataka o karticama što podvrđuje i PCI DSS certifikat koji WSPay ima. WSPay koristi SSL certifikat 256 bitne enkripcije te TLS 1.2 kriptografski protokol kao najviše stupnjeve zaštite kod upisa i prijenosa podataka.