Internacionalizacija kineske valute yuan u pripremi je već godinama, a po svemu sudeći upravo ova godina mogla bi biti ključna u naglom uzletu koji bi trebao yuan predstaviti kao globalnu valutu. Naime, kako prenose relevantni izvori, Kina bi već ove godine mogla pustiti u funkciju svoj sistem CIPS (Kineski Međunarodni Platežni Sistem) koji će biti rival mreži SWIFT.
O čemu se zapravo radi? Implementacijom sistema CIPS plaćanje u kineskoj valuti postalo bi podjednako jednostavno kao i plaćanje u eurima i američkim dolarima.
No, krenimo redom, što je SWIFT? Riječ je o mreži koja povezuje financijske institucije diljem svijeta te se koristi za slanje i primanje informacija o financijskim transakcijama. Dvije komponente su ključne - prvo, sistem transfera informacija je siguran. Drugo, sistem je standardiziran.
SWIFT je kratica od Društvo Svjetske Interbankarske Financijske Telekomunikacije (engleski: The Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). SWIFT ujedno prodaje software i usluge financijskim institucijama.
Organizacija SWIFT osnovana u Bruxellesu 1973. uz potporu više od 250 banaka iz 15 zemalja. Pokreće svjetsku mrežu financijskih transakcija između banaka i drugih financijskih institucija.
Sa sustavom SWIFT danas radi preko 9,000 financijskih institucija u 209 zemalja svijeta. Dnevno se putem sustava razmijeni preko 15 milijuna financijskih poruka te se obavi transakcija u vrijednosti većoj od 6 trilijuna dolara. Sjedište SWIFT-a je u Belgiji, u gradu La Hulpe, blizu Bruxellesa.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.