Internacionalizacija kineske valute yuan u pripremi je već godinama, a po svemu sudeći upravo ova godina mogla bi biti ključna u naglom uzletu koji bi trebao yuan predstaviti kao globalnu valutu. Naime, kako prenose relevantni izvori, Kina bi već ove godine mogla pustiti u funkciju svoj sistem CIPS (Kineski Međunarodni Platežni Sistem) koji će biti rival mreži SWIFT.
O čemu se zapravo radi? Implementacijom sistema CIPS plaćanje u kineskoj valuti postalo bi podjednako jednostavno kao i plaćanje u eurima i američkim dolarima.
No, krenimo redom, što je SWIFT? Riječ je o mreži koja povezuje financijske institucije diljem svijeta te se koristi za slanje i primanje informacija o financijskim transakcijama. Dvije komponente su ključne - prvo, sistem transfera informacija je siguran. Drugo, sistem je standardiziran.
SWIFT je kratica od Društvo Svjetske Interbankarske Financijske Telekomunikacije (engleski: The Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). SWIFT ujedno prodaje software i usluge financijskim institucijama.
Organizacija SWIFT osnovana u Bruxellesu 1973. uz potporu više od 250 banaka iz 15 zemalja. Pokreće svjetsku mrežu financijskih transakcija između banaka i drugih financijskih institucija.
Sa sustavom SWIFT danas radi preko 9,000 financijskih institucija u 209 zemalja svijeta. Dnevno se putem sustava razmijeni preko 15 milijuna financijskih poruka te se obavi transakcija u vrijednosti većoj od 6 trilijuna dolara. Sjedište SWIFT-a je u Belgiji, u gradu La Hulpe, blizu Bruxellesa.
Drugim riječima, govorimo o sustavu bez kojeg međunarodni financijski poredak ne bi mogao postojati. Dobro, međunarodni standardi olakšavaju poslovanja diljem svijeta, postoji li u tome problem? Nažalost postoji, i to veliki problem.
Sustav SWIFT je dobro zamišljen, no da bi on funkcionirao kao stroj međunarodnih financija, morao bi biti posve neutralan, izvan dosega manipulacija bilo koje zemlje, bilo koje sile. No, kako to obično i biva u današnjem svijetu kada je riječ o "međunarodnom", interes, utjecaj i uplitanje gotovo uvijek stiže iz jednog pravca, toliko često da svi mogu unaprijed pogoditi o kome se radi.
Da, SWIFT sustav infiltriran je od strane SAD i ovaj financijski alat već se pretvorilo u još jednu polugu američke vanjske politike i financijske dominacije ostatkom svijeta. Stvari nisu tajne, 23. lipnja 2006. nekoliko respektabilnih izvora - The New York Times, The Wall Street Journal i The Los Angeles Times - objavilo je kako američko ministarstvo financija i američka obavještajna služba CIA imaju pristup bazi podataka SWIFT-a.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.