Somalijska skupina Al-Shabaab najavila je kako će krenuti sa samoubilačkim napadima na Keniju, ukoliko Kenija odmah ne povuče svoju vojsku sa prostora Somalije - rekao je u ponedjeljak Ali Mohamud Rage na konferenciji za tisak u glavnom gradu Somalije Mogadishu.
Vijest dolazi neposredno nakon odluke kenijskih vlasti da vojskom uđu u Somaliju. Svoj vojni angažman Kenija opravdava potrebom da zaštite vlastitu državu od militantnih skupina iz Somalije.
Kenija je jedan od važnijih saveznika SAD-a u borbi protiv terorizma na istoku Afrike (drugi snažan saveznik je aktualna vlast u Etiopiji).
S druge strane, organizacije za zaštitu ljudskih prava upozoravale su kako kenijska vlada direktno provodi brojne ilegalne radnje u orkestraciji SAD-u, uključujući i privođenje stanovnika koji su zatim tajno prebacivani u Etiopiju na daljnja ispitivanja (izvor: reuters.com).
TFG su preuzeli vlast u Somaliji 2004. nakon snažne potpore od strane UN-a, SAD-a i Afričke Unije.
Al-Shabaab ima oko 15,000 članova.
3 države koje su najaktivnije u borbi protiv Al-Shabaab-a su Kenija, Etipija i SAD.
S druge strane špekulira se kako Eritreja direktno pomaže organizaciji.
Skupina je optužena da je otela i ubila više predstavnika međunarodnih organizacija u Somaliji, uključujući i humanitarne radnike.
Skupina Al-Shabaab klasificirana je kao teroristička organizacija od strane brojnih zapadnih država.
Ulazak kenijske vojske u Somaliju mogao bi Al-Shabaab-u nanjeti devastirajući udarac, ponajviše zbog činjenice da je skupina znatno oslabila posljednjih mjeseci zbog brojnih unutarnjih ideoloških sukoba.
Ipak unutrašnjost države nisu uspjeli zauzeti - na tom prostoru bila je uspostavljena tzv. "Dervish država" kojom je vladao nacionalni heroj Mohammed Abdullah Hassan.Dervish država je odoljevala sve do 1920. kada su Britanci napokon ušli u unutrašnjost, ponajviše zahvaljujući zračnom bombardiranju.
Nakon 1941. Somalija postaje britanski protektorat i ostat će sve do dolaska komunističkog vođe generala Mohamed Siad Barre-a 1969.
Siad Barre-a (službeno je sam sebe nazivao "drug Siad") uspostavio je socijalističku republiku - Somalska demokratska republika.
Revolucionarna socijalistička partija Somalije imala je pred sobom složeni zadatak - kako instalirati marksističke principe u izrazito religioznoj državi.
Somalci su napali Etiopiju svom raspoloživom silom - 13.7.1977. u 3 sata poslje ponoći granicu sa Etiopijom je prešlo 70,000 kopenenih trupa, 40 borbenih zrakoplova (mahom sovjetski MIG 21) i 250 tenkova.
SAD su uložile ogromna sredstva u Somaliju - američke vlasti su somalskoj vojsci isporučile vojnu opremu u vrijednosti od nekoliko stotina milijuna dolara.
Uz toliku vojnu prednost somalska vojska munjevito je napredovala kroz Etiopiju zauzimajući grad po grad.
Uvidjevši pravu situaciju na istoku Afrike, SSSR i brojni komunistički režimi tog vremena brzo su se grupirali kako bi pomogli Etiopiji u obrani.
Vremena za akciju socijalističkog bloka bilo je jako malo, u prvih mjesec dana Somalija je zauzela nekoliko ključnih gradova i oko 60% Ogaden regije u Etiopiji.
Somalsko - etiopski rat postao je sada direktan konflikt između kapitalističkog zapada i socijalističkog istoka u pravom "hladno-ratovskom" maniru.
U prijelomnom trenutku kada je već izgledalo da će somalska vojska, potpomognuta SAD logistikom zavladati istočnom Afrikom - u Etiopiju se iskrcava 20,000 elitinih kubanskih postrojbi zajedno sa 1,500 sovjetskih boraca.
U kratko vrijeme nakon dolaska kubanskih boraca, somalska ofenziva doslovno se raspala. Zajednički udari etiopske i kubanske vojske slomili somalske trupe na svim frontovima stvarajući obruč oko njihovih snaga.
Do 15.3.1978. sve somalske trupe izbačene su iz Etiopije.
Prema brojnim izvješćima, današnja prozapadna vlast drži tek nekoliko enklava u zemlji. Al-Shabaab je relativno nova organizacija koja je u startu uspjela pod svoju kontrolu staviti velik dio zemlje.
Ali sigurno je kako saveznici Kenija, SAD i Etiopija neće dopustiti da Al-Shabaab zavlada Somalijom.
Za razliku od epizoda koje sada već pripadaju povijesti - ovaj rasplet ćemo pratiti tek u danima i mjesecima koji dolaze.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.