Akcija koja bi mogla uzdrmati svijet: Musk je u lovu na milijarde USD otuđene kroz korupciju i rastrošnost državnog aparata, ali ima revolucionarnu zamisao - umjesto da se sve zadrži u proračunu vratiti "teško zarađeni novac" direktno građanima!
Vizija da se dio proračunskih ušteda izravno vrati američkim poreznim obveznicima postala je goruća tema otkako je Elon Musk, uz podršku predsjednika Donalda Trumpa, predložio drastično smanjenje vladinih troškova. Njihova ideja zvuči itekako primamljivo, čak i revolucionarno: novac koji nestaje u "rasipnim" i korumpiranim projektima mogao bi biti vraćen građanima, šaljući jasnu poruku da je s korupcijom – gotovo. Ako taj plan uspije u SAD-u, mnogi se nadaju da bi mogao potaknuti i druge zemlje da preispitaju svoje goleme izdatke i pokrenu sličan "veliki povrat" javnog novca.
Vizija "Odjela za vladinu učinkovitost" (DOGE) nastala je kao ambiciozan odgovor Elona Muska i predsjednika Donalda Trumpa na golemi državni aparat u kojem, prema njihovim tvrdnjama, novac "curi" na sve strane. Njihova je namjera takve gubitke odlučno smanjiti – ciljaju pritom na čak 2 bilijuna dolara uštede, što je iznos jednak gotovo trećini ukupne godišnje potrošnje savezne vlade. Kako Musk predlaže, dio tih ušteđenih sredstava mogao bi se izravno vratiti američkim poreznim obveznicima, potencijalno i u obliku nekoliko tisuća dolara po kućanstvu (!).
Taj prijedlog unosi novu energiju u dugogodišnju raspravu o učinkovitom trošenju javnih sredstava, jer prvi put netko jasno tvrdi da novac, umjesto da se redistribuira unutar proračuna, treba vratiti građanima. Za mnoge je to snažan, gotovo simboličan potez u obračunu s korupcijom i rasipanjem državnih financija kroz netransparentne projekte. Ideja je brzo stekla popularnost među onima koji smatraju da je vrijeme za novu društvenu paradigmu – onu u kojoj se svaki dolar uplaćen u proračun tretira kao nečiji teško zarađen novac, a ne kao neiscrpni fond bez odgovornosti.
Unatoč velikom entuzijazmu prema ideji da se dio proračunskih "ušteda" izravno vrati građanima, mnogi proračunski stručnjaci i ekonomisti sumnjaju da će DOGE uspjeti ostvariti tako velike rezove. Naglašavaju da je najveći dio državne potrošnje vezan uz socijalne i zdravstvene programe te vojni proračun, za što je potrebna podrška Kongresa kako bi se zakonski izmijenile odgovarajuće proračunske odredbe. Sam čin smanjenja broja državnih službenika, tvrde stručnjaci, ne znači automatski i "uštedu" ako se izdvajanja za njihove agencije ne prilagode u idućim proračunskim ciklusima.
Posebnu skepsu izaziva i zamisao da isplata novih "čekova" neće izazvati dodatni inflacijski pritisak. Ako bi se naglo povećala kupovna moć milijuna građana, stručnjaci upozoravaju da bi to moglo potaknuti rast potražnje, a u uvjetima otežane proizvodnje i manjka radne snage taj bi pritisak neminovno podizao cijene. Ipak, s druge strane, Trumpova administracija tvrdi da to nije ekonomski problem jer se ne radi o stvaranju novog duga, već o preusmjeravanju već postojećih sredstava iz ruku vlade u ruke građana. Kritičari, međutim, ističu da je pitanje "odakle novac dolazi" samo dio jednadžbe – ako na tržište odjednom stigne nekoliko stotina milijardi dolara, ključno je kako će se prilagoditi ponuda roba i usluga. Ne pronađe li se ravnoteža, inflacijski pritisci mogli bi postati neizbježni.
Naravno, teško je očekivati da bi sav novac umjesto u proračunu završio na računima građana. Prema zadnjim informacijama sam Trump je voljan prihvatiti Muskovu ideju, donekle, te uplatiti građanima oko 20% sveg iznosa. No, i to bi već bio ogroman novac - prema nekim izračunima i do 400 milijardi USD. Prema izračunima to znači da bi svako američko kućanstvo dobilo po oko 5000 USD.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.