U rujnu, kad se okupe svjetski predsjednici i premijeri u New Yorku na Općoj skupštini Ujedinjenih nacija (koju Hrvatska pogrešno naziva Ujedinjeni narodi, jer UN ne predstavlja narode, već nacije ili nacionalne države, kao što je vidljivo u preambuli Povelje UN-a: „We, the people of the United Nations...“), ova međunarodna organizacija obilježiti će 70 godina postojanja.
UN je stvoren pregovorima između delegacija pobjedničkih sila u Drugom svjetskom ratu – Sovjetskog saveza, Velike Britanije, Sjedinjenih Američkih Država i Kine na konferenciji u Dumbarton Oaksu. Nakon mjeseci planiranja, UN-ova konferencija o međunarodnoj organizaciji otvorena je 25. travnja 1945. u San Franciscu, a tamo je bilo prisutno 50 vlada i brojne nevladine organizacije koje su bile uključene u izradi Povelje UN-a. Voditelji delegacija su bili Anthony Eden iz Velike Britanije, Edward Stettinius iz SAD-a, T.V. Soong iz Kine i Vjačeslav Molotov iz SSSR-a. na kasnijim sastancima Edena je zamjenio Lord Halifax, Wellington Koo Soonga, a Gromiko Molotova. UN je službeno nastao 24. listopada 1945., kada su Povelju ratificirale pet zemalja članica Vijeća sigurnosti – Kina, Francuska, Sovjetski savez, SAD i Velika Britanija, i još 46 drugih potpisnika.
Prvi sastanci Opće skupštine s 51 nacijom i sastanci Vijeća sigurnosti dogodili su se u Londonu, početkom siječnja 1946. Opća skupština je odabrala Manhattan u New Yorku kao mjesto sjedišta UN-a, a poznata zgrada je otvorena 1952. Kasnije su otvorena velika središta u Ženevi, Beču i Nairobiju, a sve te zgrade su priznate kao međunarodni teritorij. Prvi izabrani glavni tajnik UN-a bio je norveški ministar vanjskih poslova Trygve Lie.
UN danas djeluje preko pet glavnih tijela: Opća skupština, koja je glavno deliberativno tijelo; Vijeće sigurnosti (koje odlučuje o rezolucijama vezanim za mir i sigurnost), Ekonomsko i socijalno vijeće (ECOSOC – koje promiče međunarodnu ekonomsku i socijalnu suradnju i razvoj), Tajništvo (koje pruža istraživanje, informiranje i facilitaciju UN-u), Međunarodni sud pravde (glavni sudbeni organ). Među UN-ovim agencijama nalaze se Svjetska banka, Svjetska zdravstvena organizacija, Svjetski program hrane, UNESCO, UNICEF.
U svojih 70 godina postojanja, UN je bio jedna od najvažnijih međunarodnih organizacija svijeta. UN je 2001. dobio Nobelovu nagradu za mir, a brojni njegovi dužnosnici i agencije također su dobili tu nagradu. Ostale procjene UN-ove učinkovitosti bile su miješane. Neki komentatori vjeruju da je organizacija važna sila mira i ljudskog razvoja, dok drugi smatraju da se radi o neučinkovitoj, korumpiranoj i pristranoj organizaciji.
Proteklih nekoliko godina jasno pokazuju te kritike. Iako će u rujnu biti mnogo hvale UN-a, također će se propitivati UN-ove vrijednosti, ne samo kao najvažnije političke inovacije dvadesetog stoljeća, već i kao jedinstvenu i vitalnu globalnu ulogu u 21. stoljeću. Ali, da bi se to ostvarilo, UN mora biti reformiran u brojnim oblicima.
Protekla je godina bila dobra za UN-ovu reputaciju. Dvije su glavne pobjede koje došle na ruku UN-a. Prva pobjeda je nuklearni dogovor s Iranom. Ponekad se krivo smatra da je dogovor postignut između Irana i SAD-a, ili između Irana i pojedinih sila svijeta, ali zapravo je dogovor između Irana i UN-a, kojega predstavljaju pet stalnih članica Vijeća sigurnosti UN-a (Kina, Francuska, Rusija, V.Britanija i SAD) uz Njemačku. Najzad, UN-ova agencija za atomsku energiju (IAEA), koja ima svoje sjedište u UN-ovom stožeru u Beču, bila je uključena u pregovore kao tehničko tijelo koje će inspekcijama nadzirati provođenje dogovora. Teško bi Teheran prihvatio produljene pregovore da se oni nisu vodili preko UN-a, gdje se mnoge zemlje ne usude varati, jer znaju da i time mogli zaraditi svjetske sankcije.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.