Svi su čuli za američke invazije u Vijetnamu, Koreji, Iraku, Afganistanu, pa čak i one manje u Panami, pokušaj invazije na Kubu... ali jedna američka invazija do danas je poprilično već zaboravljena - američka vojna invazija na karipsku otočnu državu Grenada koja se nalazi oko 100 nautičkih milja sjeverno od Venezuele.
25. listopada 1983. pokrenuta je američka operacija pod nazivom "Hitan bijes" (Urgent Fury). Američka vojna invazija potrajala je svega 4 dana srušivši tamošnju vlast.
Što je prethodilo ovoj invaziji? Grenada je dobila svoju samostalnost od Britanije 1974. te je od onda na vlasti bio premijer Eric Gairy, "američki čovjek", odnosno saveznik SAD-a. No, nakon parlamentarnih izbora 1976. opozicija - na čijem čelu je bio ljevičar Maurice Bishop - odbila je priznati rezultate ističući kako isti nisu legitimni (Gairy se već proglasio pobjednikom).Grenadski revolucionar Maurice Bishop
Grenada je ušla u period sve veće političke krize koja je eskalirala u ožujku 1979. kada je Bishop, vodeći markistički pokret NJM (New Jewel Movement) srušio Gairya s vlasti (dok je ovaj bio izvan zemlje) te je uspostavljena Narodna revolucionarna vlast.Grenada na karti Kariba
Ovdje govorimo o vremenu Hladnog rata i nije teško pogoditi tko je podupirao novu marksističku vlast u Grenadi - SSSR, Kuba, Istočna Njemačka, Sjeverna Koreja, Libija...Fidel Castro, Maurice Bishop i Daniel Ortega (predsjednik Nikaragve)
Maurice Bishop bio je karizmatični lider i velika opasnost po američki utjecaj na Karibima u vrijeme kad su većina drugih otočnih država, izuzev Kube, bile u savezu sa SAD-om. S razlogom su se bojali njegovog utjecaja i neposredno nakon njegovog dolaska na vlast počelo se s kreiranjem planova kako ga ukloniti.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.