Aachen je njemački pogranični grad koji se nalazi na tromeđi Njemačke, Nizozemske i Belgije. Aachen je također drevni grad s dugom i slavnom poviješću - osnovan je još u vrijeme Rimskog carstva, Karlo Veliki prenio je sjedište franačkih kraljeva u Aachen. U katedrali su okrunjeni gotovo svi carevi Svetog Rimskog Carstva (kao kraljevi Njemačke) do 1531. godine. U Drugom svjetskom ratu će pak postati prvi njemački grad koji će pasti u ruke saveznika te će time postati velika prekretnica, početak kraja Trećeg rajha. Činjenica da je za vrijeme Karla Velikog upravo u Aachenu uspostavljen "Prvi rajh" značilo je da grad ima veliki psihološki faktor u kontekstu Drugog svjetskog rata.
Bitka za grad vodila se od 2. do 21. listopada 1944. Grad su prije toga Nijemci ukomponirali u tzv. Siegfriedovu liniju (sustav obrambenih bedema dugačak oko 600 km, s oko 22,000 obrambenih jedinica, dubine 50 do 100 km, prilagođen za protuzračnu i protudesantnu obranu).
Grad sam po sebi nije imao znatnu vojnu važnost, nije bilo veće vojne proizvodnje, populacija grada bila je oko 160,000 stanovnika i do bitke za grad nije bio česta meta savezničkog bombardiranja. No, kako smo i spomenuli, bilo je od velike psihološke važnosti nakon godina ratovanja napokon zauzeti i jedan njemački grad, pokazati nacističkoj Njemačkoj da je rat u konačnici došao i na njihov teritorij.Njemački grad Aachen nalazi se na tromeđi Njemačke, Nizozemske i Belgije
Bila je to žestoka bitka (većina stanovnika evakuirana je prije početka iste), puno žešća nego su saveznici, odnosno američka vojska, očekivali. Iako je američka vojska raspolagala sa znatno većom snagom s oko 100,000 vojnika, dok je Njemačka imala oko 20,000, bitka je trajala duže nego su Amerikanci očekivali što je poprilično poremetilo njihove daljnje planove za nastavak prodora u Njemačku.
Bila je to jedna od najvećih urbanih bitaka u kojima je sudjelovala američka vojska u Drugom svjetskom ratu. Nakon 20-ak dana ratovanja grad je bio većinom u ruševinama. Gubici su bili znatni s obje strane. Američka vojska izgubila je oko 2,000 vojnika (i još 3,000 je ranjeno). Nijemci su izgubili oko 5,000 vojnika.Američki vojnici za vrijeme Bitke za Aachen
Američke zračne snage imale su gotovo potpunu dominaciju nad gradom pošto njemačka protuzračna obrana ovdje nije bila raspoređena, a i njemački Luftwaffe nije bio u mogućnosti znatnije djelovati.
No, glavni faktor koji je pomogao Amerikancima ostvariti ovu važnu pobjedu svakako je bila artiljerija (vojnici su napredovali simultano uz artiljerijsku vatru na neprijateljske položaje).Njemački ratni zarobljenici nakon poraza u Aachenu
Nakon što se grad našao u gotovo potpunom okruženju od strane američkih snaga, njemački zapovjednici planirali su se povući iz grada i tako smanjiti potencijalne gubitke. No, kada je Hitler čuo za tu ideju dao je odmah uhititi zapovjednike te je u grad poslao tri kompletne divizije Waffen-SS boraca, najelitnijih snaga s kojima je Njemačka raspolagala. Dakako, znao je Hitler da će gubitak Aachena biti puno veći udarac od samog gubitka grada - bit će to potvrda da je period percepcije njemačke neuništivosti završen, da je kraj upravo počeo... Tako će i biti - za samo sedam mjeseci savezničke snage, sovjetske, već će biti u Berlinu koji će pasti 2. svibnja 1945. nakon također 20-ak dana borbe.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.