Rođen je 23. srpnja 1892. u etiopskom naselju Ejersa Gora pod imenom Tafari Makonnen, a taj dječak jednog će dana postati apsolutni vladar i (posljednji) car Etiopije - svijetu poznat po imenu Haile Selassie.
Etiopsko carstvo, nekoć znano i po nazivu Abesinija, na vrhuncu svoje moći obuhvaćalo je dijelove južnog Egipta, istočnog Sudana, Jemena i zapad Saudijske Arabije. Carstvo je postojalo još od prve polovice 12. stoljeća - u vrijeme kada je Haile Selassie proglašen carem (2. studenog 1930.) Etiopija je slovila kao najstarije carstvo na svijetu. Etiopija je u kontekstu Afrike jedna velika i fascinantna iznimka i po tome što je jedina izvorna afrička politička tvorevina koja se uspješno obranila od napada europskog kolonijalizma u 19. stoljeću.
Kako je Tafari Makonnen postao car Haile Selassie? Nije bio direktan nasljednik. Imao je "carsku krv", ali po svojoj baki s očeve strane (prema predaji riječ je o kraljevskoj liniji koja potječe još od izraelskog kralja Salomona i kraljice od Sabe iz 10. stoljeća prije naše ere).
Na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće Etiopijom je vladao car Menelik II, no on nije imao muškog nasljednika. U mladom Tafariju je pak vidio veliku perspektivu te ga je uzeo pod svoje nakon što mu je 1906. preminuo otac. Tafari je bio iznimno inteligentan dječak te je poslan na obrazovna putovanja po Europi. Odgajan je u kršćanskom duhu (etiopska pravoslavna crkva) što će mu u konačnici biti ključni detalj koji će ga učiniti carem.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.